Zawód: fizjoterapeuta Drukuj Poleć znajomemu
fizjoterapeuta

Wymarzony zawód dla tych, którzy lepiej czują się w sali gimnastycznej niż za biurkiem i lubią ludzi, także niepełnosprawnych, zniedołężniałych i chorych, bo z nimi najczęściej pracują. Jest jeszcze jeden atut - to zawód z przyszłością. Ludzie chcą być zdrowi i sprawni, no i coraz dłużej żyją. A to znaczy, że zawsze będą potrzebni ci, którzy pomagają im w osiągnięciu sprawności.
O zawodzie fizjoterapeuty mówi prof. dr hab. Jerzy Grossman z warszawskiej AWF.

Rehabilitacja, rekreacja, fizjoterapia, fizykoterapia, odnowa biologiczna, korektywa, balneoterapia, aktywizacja fizyczna - wszystkie te pojęcia mają swoje ścisłe definicje, w praktyce jednak używane są zamiennie i to nawet przez fachowców. Trudno przecież jednoznacznie oddzielić rehabilitację osób starszych od odnowy biologicznej, a odnowę od rekreacji czy fizjoterapii. Balneoterapia uzdrowiskowa - to też odnowa biologiczna, a jeśli zaleca się pływanie w solance - może być traktowana jako fizjoterapia. Nie ma tu więc ostrych granic, zwłaszcza że w każdym przypadku chodzi o usprawnienie człowieka, zaktywizowanie go pod względem fizycznym, co zresztą aktywizuje również psychicznie.

Technik i magister
Kiedyś osobno kształciło się rehabilitantów i fizykoterapeutów. Pierwsi przygotowywani byli do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi, drudzy umieli obsługiwać specjalistyczne urządzenia wytwarzające np. zmienne pole magnetyczne, zmienne prądy czy odpowiednie promieniowanie. Rehabilitanci byli magistrami, fizykoterapeuci - technikami. W ten sposób wyżej wykształceni rehabilitanci nie mieli prawa posługiwać się specjalistycznymi urządzeniami, nawet tak prostymi, jak lampa kwarcowa czy lampa emitująca promieniowanie podczerwone. To leżało w gestii techników fizykoterapii. Był to podział sztuczny i całkowicie zbędny. Teraz podczas studiów na fizjoterapii studenci uzyskują wszechstronne uprawnienia, również do prowadzenia fizykoterapii.

Następna sprawa - nadal używa się terminu rehabilitant w odniesieniu do fizjoterapeuty, bo wszyscy przyzwyczaili się tak mówić i zresztą nie jest to jaskrawo sprzeczne z naukowym rozróżnieniem. Rehabilitacja jest jednak pojęciem znacznie szerszym. Zajmują się nią m. in. lekarze, psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy. Natomiast fizjoterapia jest pojęciem nieco węższym. Chodzi tutaj o usprawnianie ruchem. Jednak dawne kierunki czy specjalizacje rehabilitacyjne nazywane są teraz w uczelniach fizjoterapią, choć w gruncie rzeczy kształci się takich samych specjalistów jak przedtem.

Do niedawna rehabilitanci nie mogli zajmować żadnych stanowisk kierowniczych. Większość z nich pracowało w placówkach służby zdrowia, ponieważ ich praca - usprawnianie - jest zarazem leczeniem. Ale obowiązywała zasada, że tylko lekarz ma prawo leczyć i to on właśnie obejmował stanowisko kierownicze. Przez ponad 30 lat pracowałem w Stołecznym Centrum Rehabilitacji i nieraz obserwowałem tego rodzaju konflikty.

Teraz to się zmieniło. Na oddziałach rehabilitacyjnych w szpitalach czy ośrodkach coraz częściej kierownikami są absolwenci akademii wychowania fizycznego i specjaliści w zakresie rehabilitacji mający na swym koncie istotne osiągnięcia. Przybywa doktorów habilitowanych i profesorów, którzy rozpoczynali swoje kariery od ukończenia studiów rehabilitacyjnych w AWF-ach.


Życiowa niepełnosprawność
Myślę, że nadchodzi czas zmian w fizjoterapii, bowiem rozszerza się pojęcie osoby niepełnosprawnej. Podam tu dość zaskakujący przykład. Na kongresie naukowym w Lizbonie gospodarze zawieźli nas na tamtejszy stadion. Chcieli pokazać, jak organizują zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych. Okazało się, że są tam również ludzie zdrowi fizycznie, ale bezrobotni. Przywożono ich - tak samo jak inwalidów - bezpłatnymi autokarami, dawano całodzienne wyżywienie i organizowano im na stadionie różne zajęcia sportowe. Była to więc rehabilitacja ludzi niepełnosprawnych życiowo, bo bezrobotnych. Warto zastanowić się, czy fizjoterapia, poprzez aktywizację fizyczną, przywracała bezrobotnym równowagę psychiczną, wiarę? A może to była tylko rekreacja, ot, taka zabawa na świeżym powietrzu? Odpowiedzi może być kilka, choć kierunek wydaje się być przesądzony.

Jako reprezentant uczestniczę Polski w Radzie Europejskich Uniwersytetów, pod auspicjami której pracownicy naukowi z ponad 20 krajów przygotowują program w zakresie przystosowawczej aktywności fizycznej. Wszyscy dążą do stworzenia takiego programu kształcenia, w którym fizjoterapia będzie połączona ze sportem i rekreacją ludzi niepełnosprawnych, a także z rehabilitacją psychologiczno-pedagogiczną.

To nie są proste sprawy. Wiadomo, że na przykład człowiek sparaliżowany po udarze - a takie nieszczęścia zdarzają się również dwudziestokilkulatkom i trzydziestolatkom - potrzebuje wielostronnej pomocy medycznej, psychologicznej, fizjoterapeutycznej oraz edukacyjnej. I jeśli każdy specjalista będzie pilnował tylko swojego podwórka - pacjent może stracić wszelką chęć do życia. Zawód fizjoterapeuty jest więc ważnym elementem w całym procesie doprowadzenia chorego do zdrowia.

Zawód z przyszłością
Studia z fizjoterapii cieszą się zainteresowaniem, choć nie są łatwe. Organizuje się je w różnych formach, których nie chciałbym tu oceniać. Źle by jednak było, gdyby fizjoterapeuta po studiach licencjackich posiadał umiejętności i wiedzę zaledwie na poziomie technika. To byłby stracony czas i pieniądze. Dobrze wykształcony fizjoterapeuta jest przygotowany do pracy w kilku pokrewnych zawodach, co - przy obecnym bezrobociu - ma duże znaczenie. Może prowadzić - poza fizjoterapią - fizykoterapię, zajęcia rekreacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych, korektywę w przedszkolach i szkołach, zajęcia sportowe z niepełnosprawnymi.

Jest to na pewno zawód przyszłościowy. Ludzie chcą być zdrowi i sprawni, ma to istotny wpływ na ich kariery zawodowe.

prof. dr hab. Jerzy Grossman
Perspektywy 4/2001

 

Komentarze  

 
0 #35 Chong 2015-04-25 04:24
Ridiculous quest there. What occurred after? Good
luck!

Here is my web-site :: cheap medications: myedcanadian.com/
Cytować
 
 
0 #34 Iola 2015-04-15 20:21
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

Also visit my site; cheap flights seattle to las vegas: cheapflightslasvegasus.com/
Cytować
 
 
0 #33 krystyna 2015-04-01 14:35
od przeszło 4 lat pracuję w zawodzie, tylko przez 0,5 roku miałam poł etatu na umowie o pracę, reszta to umowy zlecenia, w gabinetach i na wizytach domowych..praca od 9-22 z przerawmi, bieganiem między gabinetem a pacjentami..a gdzie myślec o rodzinie o zapewnieniu opieki dzieciom, by się utrzymać na rynku dobrze jest robić kurs za kursem z uciułanych pieniędzy..tylko kiedy zacznie się żyć dla siebie, rodziny? przygotowuję się do wyjazdu do pracy we Francji, z umową od pracodawcy francuskiego, uczę się francuskiego od podstaw..podobno 4 miesiące nauki wystarczą, by się dogadac na miejscu i mieć godną pracę i godne zarobki.. może ktoś skorzysta
kjf-fizjoterapia.pl/
Cytować
 
 
-1 #32 karol 2015-03-30 02:20
Jestem nauczycielem wychowania fizycznego po AWF Poznań i chciałbym zrobić podyplomówkę z fizjoterapii. Czy jest taka możliwość i gdzie.
Cytować
 
 
0 #31 Cindy 2015-03-19 17:52
Hi, I read your blog on a regular basis. Your humoristic style is awesome, keep up the good work!


Here is my web-site: cialis
dosage: canadianedrugstore.com/
Cytować
 
 
-1 #30 mg22 2015-02-25 20:34
Praca bardzo ciezka. Trzeba miec konskie zdrowie. Do 67roku zycia na pewno nie wytrzam. Pracuje w zawodzie 5 lat, pensja do 1500 zl netto. Wiele kontuzji i problemow z wlasnym zdrowiem spowodowane ciezka praca. Studiuje obecnie inny kierunek bo organizm nie wytrzymuje. Drugi raz nie poszlabym na te studia. Ofery pracy ze swieca szukac, mi akurat sie udalo od razu po studiach. Zastanowcie sie naprawde , dalsze kursy i doksztalcanie bardzo drogie.
Cytować
 
 
0 #29 Noah 2015-01-29 07:06
When someone writes an post he/she keeps the idea of a
user in his/her brain that how a user can be aware of it. So that's why this piece of writing is outstdanding.

Thanks!

Visit my homepage :: prace licencjackie (videolinkz.us: videolinkz.us/.../tibellings)
Cytować
 
 
0 #28 ania 2014-12-07 13:58
Niemiecka klinika pilnie poszukuje wyksztalconych fizjoterapeutow ! Praca legalna !!! Kontakt :
www://www.physio-de-renett.de/
Cytować
 
 
0 #27 arek 2014-11-20 22:07
Podyplomowe studia CHIROPRAKTYKA AWFiS Gdansk 2015 z europejską akredytacją (po angielsku) uceu.awf.gda.pl/.../
Cytować
 
 
-1 #26 nikola 2014-11-04 23:16
Przestańcie pisać, ze nie warto iść na takie studia... Bo tylko zniechecacie ludzi, którzy na prawdę się tym interesują i marza o takiej pracy. Do studiujących fizjoterapię : co po gimnazjum ? Czy konieczny jest ogolniak ?
Cytować
 
 
0 #25 piotr 2014-09-22 12:05
Bez kursow nikomu prywatnie nie pomozecie znaczy masaz pomoze na chwile polecam po mgr drugie studia z terapi manualnej
Cytować
 
 
+1 #24 Ada 2014-09-03 17:41
wybieram sie na fizjoterapie we Wroclawiu, myslicie, ze jezeli napisze rozszerzenie z biologii, angielskiego i polskiego to wystarczy, zeby sie tam dostac? niestety nie mam w szkole chemii i nie wiem czy pchac sie na jakis kurs.
Cytować
 
 
0 #23 Piotrek 2014-07-13 14:31
Prawie rok szukania pracy po licencjacie. Pracuję w przychodni rehabilitacyjne j. Dostaję 1200 netto.
Cytować
 
 
+2 #22 Irek 2014-05-16 13:36
AWFiS w Gdańsku otwiera podyplomowe studia "Chiropraktyka" z akredytacją europejską!
Link: www.awf.gda.pl/.../
Cytować
 
 
0 #21 fizjoterapeuta 2014-03-11 12:38
W 2013 roku ukończyłam kierunek FIZJOTERAPIA ludzie zastanówcie sie co studiujecie - studia nie są trudne ale po ich ukończeniu nie ma się nic poza tytułem miagistra. Trzeba ciągle się dokształcać a kursy wcale nie są tanie - PNF 3000 zł i cena z roku na rok ciągle wzrasta. O pracę jest bardzo ciężko.
Ukończyć studia to jedno a drugie wydać wszystko co się ma na kursy żeby się gdzieś zachaczyć a i z kursami ciężko...
Cytować
 
 
+1 #20 Kurs masaz tajski Wa 2013-11-22 12:36
Kursy masaży orientalnych
Serdecznie zapraszamy na kolejne, cykliczne warsztaty masaży z Azji południowo-wschodniej:
tajski grupa.jpg

Szczecin
- 6-8.12 tajski 890zl

Łeba
- 3-5.1 tajski 800zl, uczniowie/studenci 700
- 8.2 stopy 300zl
- 9.2 glowa/twarz/szyja 300zl

Siedlce
- 18.1 stopy 300zl
- 19.1 stemple 300zl
- 14-16.2 tajski 800zl

Poznan
- 1.2 stopy 300zl
- 2.2 glowa/twarz/szyja 300zl
- 19-21.4 tajski 800zl Wielkanoc
- 20-22.6 tajski zaawansowany 800zl Boze Cialo

Lublin
- 21-23.2 tajski 700zl
- 1.3 stopy 300zl
- 2.3 stemple 300zl

Kampinos k Warszawy
- 1.5 stopy 300zl
- 2-4.5 tajski 700zl
Oba kursy 900zl

massagethai.info
Cytować
 
 
-9 #19 Gizela 2013-11-22 09:57
Warto iśc tak dla siebie nawet na kurs masażu ja skończyłam taki kurs to nie jest byle co. Uczą zawodu, teoria to jakies 10-20% i przede wszystkim są bieżąco z nowosciami i je od razu wprowadzają. Zrobiłam kurs w ERUDIO na Pomorskiej w Łodzi są różne techniki w zależności gdzie będzie się później pracować.
www.erudio.com.pl/a/masaz/0
Cytować
 
 
+3 #18 stan 2013-04-02 22:30
Droga młodzieży. Studiować fizjoterapię jest warto. Jednak co do perspektywy zatrudnienia na dziś to jest bardzo trudno o pracę dla świeżo wykształconych magistrów czy licencjatów. Miejcie tego świadomość! Ja mam 50+ i jestem magistrem fizjoterapii z 12 letnim stażem. Obecnie sam nie mam pracy i oczekuje na propozycje. Mam dwie i się zastanawiam, czy przyjąć? Studiować warto, bo to zawód z przyszłością. Co do zatrudnienia, to kiepsko na dziś. Kontakt ze mną:
Cytować
 
 
-12 #17 Bodzio 2013-03-16 11:20
Hej chce zdawać na ten kierunek, ale na maturze mam zamiar zdawac francuski, wos, historie.
Czy musze koniecznie biologie? bo slyszalem że wystarcza nieraz wos.
Chodzi o uczelnie w Warszawie.
Cytować
 
 
+3 #16 agata 2013-01-09 23:53
To ciężka, fizyczna praca, więc wymaga bardzo dobrego zdrowia do 67 roku życia:).
Kiedy przez dziesięć lat pracujesz po 11 godzin dziennie,oprócz niedziel,żeby jakoś żyć i trochę odłożyć, to zaczynasz mieć dość.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież