Zawód: fizjoterapeuta Drukuj Poleć znajomemu
fizjoterapeuta

Wymarzony zawód dla tych, którzy lepiej czują się w sali gimnastycznej niż za biurkiem i lubią ludzi, także niepełnosprawnych, zniedołężniałych i chorych, bo z nimi najczęściej pracują. Jest jeszcze jeden atut - to zawód z przyszłością. Ludzie chcą być zdrowi i sprawni, no i coraz dłużej żyją. A to znaczy, że zawsze będą potrzebni ci, którzy pomagają im w osiągnięciu sprawności.
O zawodzie fizjoterapeuty mówi prof. dr hab. Jerzy Grossman z warszawskiej AWF.

Rehabilitacja, rekreacja, fizjoterapia, fizykoterapia, odnowa biologiczna, korektywa, balneoterapia, aktywizacja fizyczna - wszystkie te pojęcia mają swoje ścisłe definicje, w praktyce jednak używane są zamiennie i to nawet przez fachowców. Trudno przecież jednoznacznie oddzielić rehabilitację osób starszych od odnowy biologicznej, a odnowę od rekreacji czy fizjoterapii. Balneoterapia uzdrowiskowa - to też odnowa biologiczna, a jeśli zaleca się pływanie w solance - może być traktowana jako fizjoterapia. Nie ma tu więc ostrych granic, zwłaszcza że w każdym przypadku chodzi o usprawnienie człowieka, zaktywizowanie go pod względem fizycznym, co zresztą aktywizuje również psychicznie.

Technik i magister
Kiedyś osobno kształciło się rehabilitantów i fizykoterapeutów. Pierwsi przygotowywani byli do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi, drudzy umieli obsługiwać specjalistyczne urządzenia wytwarzające np. zmienne pole magnetyczne, zmienne prądy czy odpowiednie promieniowanie. Rehabilitanci byli magistrami, fizykoterapeuci - technikami. W ten sposób wyżej wykształceni rehabilitanci nie mieli prawa posługiwać się specjalistycznymi urządzeniami, nawet tak prostymi, jak lampa kwarcowa czy lampa emitująca promieniowanie podczerwone. To leżało w gestii techników fizykoterapii. Był to podział sztuczny i całkowicie zbędny. Teraz podczas studiów na fizjoterapii studenci uzyskują wszechstronne uprawnienia, również do prowadzenia fizykoterapii.

Następna sprawa - nadal używa się terminu rehabilitant w odniesieniu do fizjoterapeuty, bo wszyscy przyzwyczaili się tak mówić i zresztą nie jest to jaskrawo sprzeczne z naukowym rozróżnieniem. Rehabilitacja jest jednak pojęciem znacznie szerszym. Zajmują się nią m. in. lekarze, psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy. Natomiast fizjoterapia jest pojęciem nieco węższym. Chodzi tutaj o usprawnianie ruchem. Jednak dawne kierunki czy specjalizacje rehabilitacyjne nazywane są teraz w uczelniach fizjoterapią, choć w gruncie rzeczy kształci się takich samych specjalistów jak przedtem.

Do niedawna rehabilitanci nie mogli zajmować żadnych stanowisk kierowniczych. Większość z nich pracowało w placówkach służby zdrowia, ponieważ ich praca - usprawnianie - jest zarazem leczeniem. Ale obowiązywała zasada, że tylko lekarz ma prawo leczyć i to on właśnie obejmował stanowisko kierownicze. Przez ponad 30 lat pracowałem w Stołecznym Centrum Rehabilitacji i nieraz obserwowałem tego rodzaju konflikty.

Teraz to się zmieniło. Na oddziałach rehabilitacyjnych w szpitalach czy ośrodkach coraz częściej kierownikami są absolwenci akademii wychowania fizycznego i specjaliści w zakresie rehabilitacji mający na swym koncie istotne osiągnięcia. Przybywa doktorów habilitowanych i profesorów, którzy rozpoczynali swoje kariery od ukończenia studiów rehabilitacyjnych w AWF-ach.


Życiowa niepełnosprawność
Myślę, że nadchodzi czas zmian w fizjoterapii, bowiem rozszerza się pojęcie osoby niepełnosprawnej. Podam tu dość zaskakujący przykład. Na kongresie naukowym w Lizbonie gospodarze zawieźli nas na tamtejszy stadion. Chcieli pokazać, jak organizują zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych. Okazało się, że są tam również ludzie zdrowi fizycznie, ale bezrobotni. Przywożono ich - tak samo jak inwalidów - bezpłatnymi autokarami, dawano całodzienne wyżywienie i organizowano im na stadionie różne zajęcia sportowe. Była to więc rehabilitacja ludzi niepełnosprawnych życiowo, bo bezrobotnych. Warto zastanowić się, czy fizjoterapia, poprzez aktywizację fizyczną, przywracała bezrobotnym równowagę psychiczną, wiarę? A może to była tylko rekreacja, ot, taka zabawa na świeżym powietrzu? Odpowiedzi może być kilka, choć kierunek wydaje się być przesądzony.

Jako reprezentant uczestniczę Polski w Radzie Europejskich Uniwersytetów, pod auspicjami której pracownicy naukowi z ponad 20 krajów przygotowują program w zakresie przystosowawczej aktywności fizycznej. Wszyscy dążą do stworzenia takiego programu kształcenia, w którym fizjoterapia będzie połączona ze sportem i rekreacją ludzi niepełnosprawnych, a także z rehabilitacją psychologiczno-pedagogiczną.

To nie są proste sprawy. Wiadomo, że na przykład człowiek sparaliżowany po udarze - a takie nieszczęścia zdarzają się również dwudziestokilkulatkom i trzydziestolatkom - potrzebuje wielostronnej pomocy medycznej, psychologicznej, fizjoterapeutycznej oraz edukacyjnej. I jeśli każdy specjalista będzie pilnował tylko swojego podwórka - pacjent może stracić wszelką chęć do życia. Zawód fizjoterapeuty jest więc ważnym elementem w całym procesie doprowadzenia chorego do zdrowia.

Zawód z przyszłością
Studia z fizjoterapii cieszą się zainteresowaniem, choć nie są łatwe. Organizuje się je w różnych formach, których nie chciałbym tu oceniać. Źle by jednak było, gdyby fizjoterapeuta po studiach licencjackich posiadał umiejętności i wiedzę zaledwie na poziomie technika. To byłby stracony czas i pieniądze. Dobrze wykształcony fizjoterapeuta jest przygotowany do pracy w kilku pokrewnych zawodach, co - przy obecnym bezrobociu - ma duże znaczenie. Może prowadzić - poza fizjoterapią - fizykoterapię, zajęcia rekreacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych, korektywę w przedszkolach i szkołach, zajęcia sportowe z niepełnosprawnymi.

Jest to na pewno zawód przyszłościowy. Ludzie chcą być zdrowi i sprawni, ma to istotny wpływ na ich kariery zawodowe.

prof. dr hab. Jerzy Grossman
Perspektywy 4/2001

 

Komentarze  

 
0 #29 Noah 2015-01-29 07:06
When someone writes an post he/she keeps the idea of a
user in his/her brain that how a user can be aware of it. So that's why this piece of writing is outstdanding.

Thanks!

Visit my homepage :: prace licencjackie (videolinkz.us: videolinkz.us/.../tibellings)
Cytować
 
 
0 #28 ania 2014-12-07 13:58
Niemiecka klinika pilnie poszukuje wyksztalconych fizjoterapeutow ! Praca legalna !!! Kontakt :
www://www.physio-de-renett.de/
Cytować
 
 
0 #27 arek 2014-11-20 22:07
Podyplomowe studia CHIROPRAKTYKA AWFiS Gdansk 2015 z europejską akredytacją (po angielsku) uceu.awf.gda.pl/.../
Cytować
 
 
-2 #26 nikola 2014-11-04 23:16
Przestańcie pisać, ze nie warto iść na takie studia... Bo tylko zniechecacie ludzi, którzy na prawdę się tym interesują i marza o takiej pracy. Do studiujących fizjoterapię : co po gimnazjum ? Czy konieczny jest ogolniak ?
Cytować
 
 
0 #25 piotr 2014-09-22 12:05
Bez kursow nikomu prywatnie nie pomozecie znaczy masaz pomoze na chwile polecam po mgr drugie studia z terapi manualnej
Cytować
 
 
+1 #24 Ada 2014-09-03 17:41
wybieram sie na fizjoterapie we Wroclawiu, myslicie, ze jezeli napisze rozszerzenie z biologii, angielskiego i polskiego to wystarczy, zeby sie tam dostac? niestety nie mam w szkole chemii i nie wiem czy pchac sie na jakis kurs.
Cytować
 
 
0 #23 Piotrek 2014-07-13 14:31
Prawie rok szukania pracy po licencjacie. Pracuję w przychodni rehabilitacyjne j. Dostaję 1200 netto.
Cytować
 
 
+2 #22 Irek 2014-05-16 13:36
AWFiS w Gdańsku otwiera podyplomowe studia "Chiropraktyka" z akredytacją europejską!
Link: www.awf.gda.pl/.../
Cytować
 
 
0 #21 fizjoterapeuta 2014-03-11 12:38
W 2013 roku ukończyłam kierunek FIZJOTERAPIA ludzie zastanówcie sie co studiujecie - studia nie są trudne ale po ich ukończeniu nie ma się nic poza tytułem miagistra. Trzeba ciągle się dokształcać a kursy wcale nie są tanie - PNF 3000 zł i cena z roku na rok ciągle wzrasta. O pracę jest bardzo ciężko.
Ukończyć studia to jedno a drugie wydać wszystko co się ma na kursy żeby się gdzieś zachaczyć a i z kursami ciężko...
Cytować
 
 
+1 #20 Kurs masaz tajski Wa 2013-11-22 12:36
Kursy masaży orientalnych
Serdecznie zapraszamy na kolejne, cykliczne warsztaty masaży z Azji południowo-wschodniej:
tajski grupa.jpg

Szczecin
- 6-8.12 tajski 890zl

Łeba
- 3-5.1 tajski 800zl, uczniowie/studenci 700
- 8.2 stopy 300zl
- 9.2 glowa/twarz/szyja 300zl

Siedlce
- 18.1 stopy 300zl
- 19.1 stemple 300zl
- 14-16.2 tajski 800zl

Poznan
- 1.2 stopy 300zl
- 2.2 glowa/twarz/szyja 300zl
- 19-21.4 tajski 800zl Wielkanoc
- 20-22.6 tajski zaawansowany 800zl Boze Cialo

Lublin
- 21-23.2 tajski 700zl
- 1.3 stopy 300zl
- 2.3 stemple 300zl

Kampinos k Warszawy
- 1.5 stopy 300zl
- 2-4.5 tajski 700zl
Oba kursy 900zl

massagethai.info
Cytować
 
 
-8 #19 Gizela 2013-11-22 09:57
Warto iśc tak dla siebie nawet na kurs masażu ja skończyłam taki kurs to nie jest byle co. Uczą zawodu, teoria to jakies 10-20% i przede wszystkim są bieżąco z nowosciami i je od razu wprowadzają. Zrobiłam kurs w ERUDIO na Pomorskiej w Łodzi są różne techniki w zależności gdzie będzie się później pracować.
www.erudio.com.pl/a/masaz/0
Cytować
 
 
+3 #18 stan 2013-04-02 22:30
Droga młodzieży. Studiować fizjoterapię jest warto. Jednak co do perspektywy zatrudnienia na dziś to jest bardzo trudno o pracę dla świeżo wykształconych magistrów czy licencjatów. Miejcie tego świadomość! Ja mam 50+ i jestem magistrem fizjoterapii z 12 letnim stażem. Obecnie sam nie mam pracy i oczekuje na propozycje. Mam dwie i się zastanawiam, czy przyjąć? Studiować warto, bo to zawód z przyszłością. Co do zatrudnienia, to kiepsko na dziś. Kontakt ze mną:
Cytować
 
 
-11 #17 Bodzio 2013-03-16 11:20
Hej chce zdawać na ten kierunek, ale na maturze mam zamiar zdawac francuski, wos, historie.
Czy musze koniecznie biologie? bo slyszalem że wystarcza nieraz wos.
Chodzi o uczelnie w Warszawie.
Cytować
 
 
+3 #16 agata 2013-01-09 23:53
To ciężka, fizyczna praca, więc wymaga bardzo dobrego zdrowia do 67 roku życia:).
Kiedy przez dziesięć lat pracujesz po 11 godzin dziennie,oprócz niedziel,żeby jakoś żyć i trochę odłożyć, to zaczynasz mieć dość.
Cytować
 
 
-4 #15 Piotr 2012-12-18 21:51
1200zl szpital plus prywatnie okolo 8 - 10 pacjentów miesięcznie biarac od 40 do 60 zl na godzinę wychodzi mi jakieś 6000zl gdy bede nabierał doświadczenia rejony plus kursy to można łukaczyński po 70 max 100 zl i wychodzi okolo 10 kafli ale max zapiera...e no i ten czas poza tym w 2015 bedzie sprywatyzowanue reha i duży odsetek ludzi stazejacych sie
nie styduujcie tego bo juz was za dużo jest
Cytować
 
 
-2 #14 Michał 2012-10-01 14:45
Czy nie bede za stary zaczynajac fizjoterapie studia o tym kierunku w wieku 24 lat ??Kończac je w wieku 29 lat
Cytować
 
 
-2 #13 kaku 2012-05-23 23:09
:-x
Cytować
 
 
+1 #12 Andrzej 2012-01-04 16:18
Witam,
chcesz uczyć się zawodu w Niemczech za darmo? Chcesz zarabiać w euro?
Wejdź na Europejski Serwis Edukacji Zawodowej.

Na Serwisie znajdziesz dużo informacji o bezpłatnej nauce w Niemczech.
Organizujemy również zawodowe kursy języka niemieckiego.
Przygotujemy Cię do wyjazdu do Niemiec.
Cytować
 
 
0 #11 Wikas 2011-11-13 04:37
Chciałbym w tym roku zdawać na fizjoterapię w Bydgoszczy. Czy może ma ktoś przykładowe pytania egzaminacyjne. Bardzo proszę o pomoc.
Cytować
 
 
+1 #10 pawcioooo123 2011-02-28 18:08
Witam wszystkich Fizjo. Ogólnie warunki pracy w Polsce są śmieszna dla Fizjoterapeutów . Jesteście młodzi nie ma się nad czym zastanawiać zapraszam do odwiedzenia mojego bloga www.deutschereha.blox.pl/html przedstawiłem po krotce warunki pracy Fizjosa w Niemczech . W razie pytań proszę pisać chętnie odpowiem! Pozdrawiam
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież