MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Matura tuż, tuż. To już ostatnie dni na powtórkę materiału dla maturzystów przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. Uczniowie odczuwają dużą presję – to od jego wyników zależy dostanie się na wymarzone studia. Wiele osób odkłada naukę na ostatnią chwilę, jednakże trudno powtórzyć cały materiał z matematyki w zaledwie kilka dni. Jak wykorzystać ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości? Uczyć się, czy odpoczywać?

Planami na przyszłość po maturze prawie trzykrotnie chętniej dzieliły się z nami dziewczyny niż chłopcy. Panowie są bardziej tajemniczy, czy tez jeszcze nie mają sprecyzowanych planów?

95 proc. respondentów ma w planach podjęcie studiów w roku akademickim 2019/20. Blisko 20 proc. preferuje studia niestacjonarne, by łączyć je z pracą. Swoją drogą z ogólnopolskich badań wiemy, że ponad 60 procent studiujących (stacjonarnie lub w innych formach) łączy naukę z wolontariatem i działalnością zarobkową. Decyduje o tym bieżąca potrzeba sfinansowania studiów, ale także chęć nabycia kompetencji i zbudowania kontaktów ważnych dla dobrego wejścia na rynek pracy.

Wydaje Ci się, że tego wszystkiego, czyli maturalnego materiału jest za dużo? Pamiętaj, że masz przecież jeszcze mnóstwo czasu. Nic nie jest trudne, jeśli rozłożymy to na mniejsze etapy. Im szybciej podejdziesz serio do przygotowań, tym łatwiej wszystko zrealizujesz zgodnie z planem. Nie oglądaj się na innych, tylko sam zawalcz o swój sukces na maturze z matematyki ( i nie tylko!).

Wtorek i środa, 21 i 22 sierpnia, znów należą do maturzystów. Ale tych, którzy w maju br. oblali jeden z przedmiotów obowiązkowych. W tych dniach zdają egzamin poprawkowy.

Centralna Komisja Egzaminacyjna i Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie podsumowały wyniki matury 2018.  Z danych z całej Polski wynika, że egzamin maturalny w roku 2018 zdało 79,7 proc. zdających. To oznacza, że co piąta osoba pisząca maturę niestety nie poradziła sobie z egzaminem. Podobnie było w 2017 roku, wówczas maturę zdało 78,5 proc. maturzystów.

Już 4 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. Absolwenci obowiązkowo przystąpią do dwóch egzaminów ustnych i ‎czterech pisemnych. Tuż po majówce sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, a 7 maja z matematyki. Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, najwięcej problemów sprawia uczniom właśnie królowa nauk. Jak zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku w tej dziedzinie?

Jedynym sposobem na to, aby uniknąć demoralizującego skutku bycia chwalonym, jest kontynuowanie pracy  – powiedział Albert Einstein. Projektowi „Matura na 100 procent”, który realizuje Fundacja Zawsze Warto, przyświeca idea uhonorowania tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne. Chodzi o kształtowanie i wspieranie rozwoju przyszłych elit naszego kraju przez system stypendiów i nagród, mających być dodatkową motywacją dla młodzieży.

W tym roku Uniwersytet Jagielloński promuje studiowanie na uczelni pod hasłem "Spotkanie z Mistrzem". W ramach działań pojawią się komentarze pracowników naukowych UJ do wybranych zadań maturalnych z poszczególnych przedmiotów. Nie będą to jednak zwykłe odpowiedzi do pytań z arkuszy egzaminacyjnych! Komentarze Mistrzów UJ skupią się na wyjaśnieniu wybranych aspektów

Ponad 280 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do matury.  Nie wiemy jaka ona będzie, czy okaże się łatwiejsza lub trudniejsza od tej z poprzednich lat, ale już wiemy, że uczelnie podkręcają śrubę... Mniej będzie miejsc, więc UWAGA na wyższe progi (punktowe), które  staną się naturalnym filtrem odsiewającym kandydatów przeciętnych i słabych. To świadoma strategia obliczona na podniesienie jakości szkolnictwa wyższego.

Aż 77 procent przyszłorocznych maturzystów planuje podjęcie studiów stacjonarnych. Decyzję o studiowaniu w trybie umożliwiającym jednocześnie pracę zarobkową deklaruje 17 proc. badanych. 4-procent pytanych wybierze zaraz po szkole pójście do pracy lub zrealizuje inne swoje plany, na przykład kursy specjalistyczne, naukę języka, gap year.

Kanon lektur szkolnych nigdy nie cieszył się uznaniem młodzieży. Nie znam osoby, która przyznałaby się, że przeczytała wszystko od deski do deski. Powąchała, liznęła, uszczknęła stronę czy dwie, zapoznała się ze streszczeniem albo wysłuchała kilku minut audiobooka – to mogło się zdarzyć. Ale przecież nie więcej.

Oni już się postarali: Jerzy Wojcieszak, nauczyciel języka polskiego i filozofii, wychowawca wielu olimpijczyków w XIII LO w Szczecinie – najlepszym liceum w Rankingu 2017 – i jego uczniowie.

Możesz poprawić pozycję swojej szkoły w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, jeśli dobrze zdasz maturę. A na razie – sprawdź, jak uplasowała się w tym roku.

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła sprawozdanie  z tegorocznej matury. Do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej egzaminu maturalnego w maju i czerwcu 2016 przystąpiło 259 398 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu przystąpiło 45 903 absolwentów. Były to osoby, które w maju/czerwcu przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej i nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej.

Maturzyści 2017 doczekali się poważnej zmiany – od 2017 r. będą mogli odwołać się od wyników części pisemnej egzaminów: maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ostateczną decyzję dotyczącą kwestionowanych wyników będą podejmować doświadczony egzaminator i przedstawiciel środowiska akademickiego.

Wydaje Ci się, że tego wszystkiego, czyli maturalnego materiału jest za dużo? Pamiętaj, że masz przecież jeszcze mnóstwo czasu. Nic nie jest trudne, jeśli rozłożymy to na mniejsze etapy. Im szybciej podejdziesz serio do przygotowań, tym łatwiej wszystko zrealizujesz zgodnie z planem. Nie oglądaj się na innych, tylko sam zawalcz o swój sukces na maturze z matematyki (i nie tylko!). 

27 maja zakończyły się egzaminy maturalne pisemne i ustne w terminie głównym. Ale to jeszcze nie koniec emocji, które towarzyszą uczniom i rodzicom od 4 maja – pierwszego dnia matur. Według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dniach od 1 do 17 czerwca odbędą się egzaminy w terminie dodatkowym. Mogą go zdawać maturzyści, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Wyniki egzaminu maturalnego 2016 zostaną ogłoszone 5 lipca br.

Dobór tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym wiele może powiedzieć o jego twórcy. Przez wiele lat Centralna Komisja Egzaminacyjna preferowała dzieła patriotyczne, mocno osadzone w polskiej kulturze, do bólu tradycyjne, raczej wiejskie niż miejskie, romantyczne, martyrologiczne, powstańcze, wojenne, okupacyjne, z lekką nutą pracy u podstaw w tle.

Uczucie pustki w głowie przytrafia się każdemu, kto przystępuje do egzaminu. Dopada zarówno tych, którzy nie szczędzili trudu, aby dobrze się przygotować, jak i całą resztę mniejszych bądź większych leni, zdolnych i przeciętnych. Bowiem pustka to stan psychiki, nagłe poczucie intelektualnej zapaści w obliczu stresu egzaminacyjnego, a nie obiektywny stan wiedzy. Poza tym można  zwyczajnie mieć pecha i nie trafić w temat. Pustka najczęściej mija po paru sekundach.

Na matmie znowu Twoje nazwisko zostało wywołane do odpowiedzi. Prezentacja ostatniego tematu na historii przed całą klasą. Próbna matura ustna z języka polskiego – stoisz przed komisją, która zaraz zada Ci wybrane przez siebie pytania, „nic nie umiem, już po mnie” – myślisz trzęsąc się. I tak można by było wymieniać długo…

Piszę ten tekst na stojąco przy pulpicie. Przez ostatnie tygodnie  nieomal bez przerwy siedziałem na czterech literach i sprawdzałem testy maturalne. Teraz tak mnie boli, swędzi i piecze, że muszę wstawać i chodzić. Lęk przed egzaminem w nowej odsłonie jest tak duży, że uczniowie sami proszą o dodatkowe sprawdziany. Nie ma w tym ani krzty ambicji, to tylko i wyłącznie strach przed porażką. A przecież do finałowej rozgrywki zostało jeszcze parę miesięcy. Aż się boję myśleć, jak tylna część ciała będzie mnie boleć w maju.

Czy na samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się denerwować? Stres przejmuje kontrolę nad twoimi myślami? Nie przejmuj się! Jest to klasyczny objaw lęku przed wystąpieniami publicznymi. Co więcej ten powszechny problem jest możliwy do opanowania. Poznaj 7 praktycznych sposobów jak pokonać stres na maturze ustnej.

Rozmowa z Zofią Wichłacz – odtwórczynią roli Biedronki w filmie Miasto 44. Rozmowa z Zofią Wichłacz – odtwórczynią roli Biedronki w filmie Miasto 44.

- Za rolę Biedronki zdobyłaś nagrodę dla najlepszej aktorki na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jako 19-latka jesteś najmłodszą laureatką w historii! Jaki masz stosunek do tej nagrody?

Jak zdać maturę z matematyki? Nie ma na co czekać. Zachęcamy do systematycznej pracy, w której pomogą Wam rady Dariusza Kulmy, nauczyciela i pasjonata „królowej nauk”. 

1. Zmień nastawienie na pozytywne.

Nie możesz myśleć, że najgorsze, co Cię czeka, to egzamin z matematyki. Trudne zadania też są do zrealizowania. Uwierz, że możesz, a będziesz mógł.

Co prawda opanowaliśmy tę umiejętność już we wczesnym dzieciństwie, ale teraz trzeba będzie to udowodnić przed komisją egzaminacyjną. Nowa formuła matury ustnej z języka polskiego to duże wyzwanie. Znam studentów, którzy zrobili licencjat nie zdając ani jednego egzaminu ustnego. Efekty są nie tyle widoczne, co słyszalne: mówimy niechlujnie, niewyraźnie, często także bez sensu i wulgarnie. Czy nowa formuła matury ustnej z polskiego poprawi ten stan rzeczy?

Nie będziemy się zajmować czerwonymi podwiązkami, czarnymi kotami ani fundamentalną kwestią, czy wolno obcinać włosy po studniówce. Maturalna magia – prawdziwa! – to sztuczki całkiem racjonalne.

Czerwona podwiązka na pewno nie zaszkodzi – pod warunkiem, że nie ściska nogi zbyt mocno, utrudniając przepływ krwi. Ale naprawdę skutecznie pomagają w przygotowaniach do matury (i każdego innego egzaminu) sposoby, które mają naukowe uzasadnienie. Choć nie zawsze o tym wiemy...

Za słabe wyniki matury winni są wszyscy po trochu; przerzucanie odpowiedzialności nie ma końca. Jednak rola nauczyciela nie podlega dyskusji: "to, jacy są i będą nowocześni nauczyciele, jest jednym z wyznaczników zdolności do długofalowego rozwoju kraju". Kim są ci, którzy nas uczą? Prezentujemy portret polskiego nauczyciela na podstawie badań IBE.

Niestety, nie ma się czym chwalić, ani nawet z czego cieszyć. Matematyka okazała się piętą Achillesa maturzystów 2014. Egzaminu z „królowej nauk” nie zdało 25% abiturientów! Może czas najwyższy zadać sobie pytanie: Co z tą matematyką? Kto odpowiada za tak niskie wyniki tegorocznej matury z matematyki? – pisze tegoroczna maturzystka, Aleksandra Krowicka, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie.

„Zapomnij o pasji i skup się na czymś poważnym!”. Praca to nie bajka – studia oznaczają koniec marzeń, a wyznaczają granicę dorosłości. Podobno – ale czy na pewno?

Jeżeli komuś powtarza się coś wystarczająco często, to na pewno w to uwierzy. A komunikat, w którym ktoś będzie twierdził, że życie jest ciężkie i praca w niczym nie przypomina marzeń, trafia się praktycznie na każdym kroku. Pomimo to, co jakiś czas prawie czcimy ludzi, którzy z tego schematu się wyłamali. Najczęściej traktuje się to jako wyjątek od reguły, a potem wraca do utartego schematu.

Nie boi się matury z matematyki. Uważnie obserwuje rynek pracy. Zdecydowanie – chce studiować. Nie zamierza żyć na garnuszku rodziców. To tylko niektóre wnioski z ankiety wypełnionej we wrześniu br. przez 26.505 uczniów klas maturalnych, na podstawie której stworzyliśmy Portret Maturzysty 2014.

Studia, studiowanie, student – trudno zliczyć, ile razy w wypowiedziach skierowanych do maturzystów, przez rodziców, nauczycieli czy kolegów pojawią się te słowa. Gdyby zmierzyć częstotliwość wyrazów pojawiających się w rozmowach uczniów klas ostatnich, to pewnie te związane ze studiami ustąpiłyby jedynie tematyce maturalnej. I mogłabym się założyć, że to całe „gadanie” zaczyna się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Przypuszczenia potwierdzać może narzędzie analityczne Google Trends, które wskazuje, że właśnie we wrześniu najwięcej osób wpisuje do przeglądarki słowo „studia”.

Studia wyższe przez całe wieki dawały nieomal gwarancję pracy. Dziś wysoki poziom bezrobocia wśród ich absolwentów doprowadził do przegięcia w drugą stronę: mówi się, że studia są bez sensu, skoro nie można po nich znaleźć pracy! Ani jedno, ani drugie myślenie nie jest dobre, bo oba są ekstremalne. W jaki sposób myśleć o studiach, żeby przyniosły mi korzyści? Dawno, dawno temu, żeby zostać mistrzem, trzeba było znaleźć sobie mistrza, u którego jako czeladnik człowiek uczył się zawodu. Po wielu latach terminowania czeladnik był dopuszczany do egzaminu mistrzowskiego, który polegał na wykonaniu czegoś, co byłoby demonstracją umiejętności i świadczyło o uzyskaniu poziomu mistrza.

Skąd mogę wiedzieć, że wybieram dobrze? To jedno z najważniejszych pytań, które towarzyszy nam praktycznie przez całe życie. Szkoła uczy, że nauczyciel zna dobrą odpowiedź. Klucz oceny testu także ją zawiera. Wystarczy zajrzeć na koniec zbioru zadań, żeby sprawdzić, czy mamy dobrą odpowiedź. Życie to podróż. aby dojechać do celu, praktycznie cały czas korygujemy kurs. Na drodze może pojawić się objazd, wypadek lub inna przeszkoda. Może się okazać, że chcesz jechać w inne miejsce, bo po dotarciu do miejsca przeznaczenia nie wszystko Ci odpowiada.

Człowiek nie świnia, poglądy zmienia. Przez ostatnie dwadzieścia lat przygotowywałem uczniów do egzaminu maturalnego, korzystając z licznych książek i opracowań. Zgromadziłem tego dwie szafy i byłbym gromadził dalej, ale mi zbrzydło. Oddałem więc do recyklingu wszystkie druki i zostałem tylko z komputerem. Nie da ci ojciec, nie da ci matka, nie da ci nawet sąsiadka, co może dać ci Internet. Także wszystkie wiadomości potrzebne do zdania matury można wyssać z Sieci i nic więcej nie będzie potrzebne.

Nie ma to jak poczuć ciężar decyzji. A jeszcze lepiej, gdy samemu, a często też przy pomocy otoczenia sprawimy, że ciężar ten rośnie niebotycznie. Tak właśnie łatwo zrobić w przypadku wyboru studiów, czy rozpoczynania pracy. Wystarczy sobie wyobrazić, że to, co zdecyduję teraz, wpłynie na całe moje życie i... paraliż gotowy!

We współczesnym świecie nie ma już prostych, oczywistych ścieżek w dokonywaniu wyborów edukacyjnych i zawodowych. Trzeba „nazbierać do koszyka” jak najwięcej wiedzy i doświadczeń, aby zbudować siebie dorosłego: gotowego do działania zawodowego i do satysfakcjonującego życia.

Przez najbliższy rok usłyszycie mnóstwo mądrych porad i wciąż wielu z Was zadawać sobie będzie to samo pytanie: kim będę? Szczęśliwi ci, którzy nie mają wątpliwości, ale większość z nas na rok przed maturą po prostu panikuje.

Egzamin maturalny nadchodzi szybkimi krokami. Uczeń, który nie rozumie i nie czuje potrzeby  zrozumienia, jak się należy do niego przygotować, przeżyje w maju bolesne zderzenie.

Będzie miał wrażenie, że na maturze jest jak na wojnie: przeżywają tylko najlepsi, a on znalazł się tutaj przypadkowo i zaraz polegnie z kretesem. Wystarczy jednak zacząć przygotowania odpowiednio wcześnie, a najważniejszy egzamin w życiu okaże się łatwy, miły i przyjemny. Jeśli więc chcesz za rok fetować zwycięstwo, otwierać szampana i przyjmować gratulacje, przemyśl parę spraw już dziś.

Jak bez bólu przejść z czasu letniego na czas… szkolny? Powrót do obowiązków po wakacjach nie musi być horrorem – przekonują specjaliści. Zamiast wpadać we wrześniową depresję, skorzystaj z ich rad. Lato trzeba wykorzystać najlepiej jak się da, spędzić je aktywnie, naładować akumulatory tak, żeby chciało się wracać do szkoły – mówi Monika Dreger, psycholog i mediator rodzinny.

Nauczycieli języka polskiego martwi przegrana walka o zachowanie dobrych manier w mowie i piśmie. Coraz więcej osób akceptuje ordynarne słownictwo. Wulgaryzmy są tak powszechnie stosowane, że wielu użytkowników języka nie dostrzega ich ordynarnego sensu. Także na egzaminie maturalnym niektórzy uczniowie nie wiedzą, co mówią i piszą.

Rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego zajmuje najdłużej trzy godziny. Przygotowanie go – co najmniej dwa lata. Zanim wszystkie arkusze egzaminacyjne trafią na waszą maturę, przechodzą przez ręce wielu ludzi przez kilka lat. Cały ten proces podlega ścisłym procedurom, które mają zapewnić nie tylko przygotowanie najlepszych arkuszy, ale także zachowanie ich tajności, gwarantujących pomyślne przeprowadzenie matury.

Autorzy testów maturalnych i uczniowie mówią wprawdzie o tym samym, ale używają zupełnie innego języka do wyrażania swoich myśli. Jeżeli więc chcemy solidnie przygotować się do egzaminu dojrzałości, powinniśmy zarówno zastanowić się nad własnym stylem rozumowania, jak wziąć pod uwagę punkt widzenia twórców pytań.

Łatwiej się pisze pracę na zadany temat, gdy człowiek czuje, że to wszystko przeżył bądź bardzo pragnie przeżyć. Wielka miłość, walka z przeciwnościami losu, podróż w nieznane, zwycięskie pojedynki, nieustająca przygoda. Ach, jakie to wyzwala emocje! Teraz można się dopiero rozpisać. Czerpać garściami z własnego doświadczenia, aż powstanie wypracowanie doskonałe. 

Uczniowski pesymizm, który dochodzi do uszu znajomych, ma w sobie coś z optymizmu. Bowiem im bardziej ktoś zapewnia, że matury nie zda albo zda ją słabo, tym większe prawdopodobieństwo, że wyniki będą doskonałe. Wygląda to trochę na zaklinanie losu. Uczeń widocznie wychodzi z założenia, że im bardziej rozgłosi o swojej spodziewanej porażce, tym mocniej zadrwi z niego okrutny los.

Sofokles? Brr!  Szekspir? Brr! Kochanowski? Brr! Mickiewicz? Brr!  Słowacki? Brr!  Prus? Brr! Literatura straszniejsza niż borowanie zębów? Trzęsiesz się z zimna?  Zalewa cię fala ciepła? Nie możesz  oddychać? Stoisz jak słup soli?  Czujesz, że przepaliły ci się  bezpieczniki w głowie? Nie wiesz, kto napisał Zbrodnię i karę? Nie kojarzy ci się Tomasz Judym? Jesteś bezradny wobec tego, co się za chwilę wydarzy? Nie śpij! Ubieraj się, czas iść na egzamin!

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt