MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Ruszyła 22-ga edycja międzynarodowego konkursu kreatywności Odyseja Umysłu. Weźmie w niej udział blisko trzy tysiące młodych ludzi z całej Polski, którzy w lutym przed sędziami i publicznością zaprezentują swoje twórcze pomysły oraz efekty kilkumiesięcznej pracy.

Po raz siódmy etap regionalny odbędzie się we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, po raz piąty w Warszawie i po raz pierwszy w Krakowie.

Najlepsi reprezentować będą regiony na Finale Ogólnopolskim w Gdańsku. Obecnie, fundacja realizująca przedsięwzięcie poszukuje wolontariuszy, którzy wesprą organizację konkursu w swoich regionach.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych, problemów. W bieżącej edycji grupy mogą wybrać:

  • problem techniczny „Zwierzaki-składaki”, w którym powinny zaprojektować, skonstruować i uruchomić trzy pojazdy, które dostarczą do Strefy Montażu różne części składowe „domowego zwierzątka” a ten wykona  jakąś sztuczkę,
  • problem techniczno-teatralny „E-mailowe impresje”, w którym przygotują i pokażą oryginalne przedstawienie, w którym pojawi się techniczna reprezentacja wiadomości wysyłanych pocztą elektroniczną tj. trzy e-maile: jeden wymagający potwierdzenia, że go doręczono, jeden z dziełem sztuki jako załącznikiem oraz jeden, który przebrnie przez filtr antyspamowy,
  • problem klasyczny „Przebojowa architektura”, w którym przedstawią replikę jakiejś udokumentowanej konstrukcji architektonicznej, wzniesionej między 1000 a 1600 rokiem naszej ery a podczas spektaklu dwie postacie wyruszą na poszukiwanie trzech zaginionych dzieł sztuki,
  • problem strukturalny „Z górki strukturki!”, w którym zaprojektują i zbudują strukturę złożoną wyłącznie z drewna balsa i kleju, mającą wytrzymać jak największe obciążenie. Podczas konkursowego występu, drużyna najpierw zaprezentuje na żywo spot reklamowy, którego częścią będzie sturlanie struktury z rampy a następnie rozpocznie proces jej obciążania sportowymi odważnikami,
  • problem teatralny „Zawiłości normalności”, w którym stworzą zabawną prezentację o dwóch postaciach, które w swoim mniemaniu zachowują się naturalnie, a w opinii otoczenia – dziwacznie.
  • Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie. Zadania polegają na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń.

Odyseja daje uczestnikom przestrzeń do twórczej samorealizacji, ale nie tylko. Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmując inicjatywę i ryzyko, biorąc na siebie odpowiedzialność, ale przede wszystkim świetnie się bawią.

Fundacja Odyssey of The Mind Polska poszukuje obecnie otwartych na nowe doświadczenia, aktywnych i pomysłowych osób, które jako wolontariusze – sędziowie oraz stróże porządku (szeryfowie) wesprą organizację wydarzenia.

Aby zgłosić się do wolontariatu wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie: http://odyseja.org/online/

Więcej informacji: www.odyseja.org

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt