MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Umizgi, kokieteria, absztyfikant? A może szoferak, ferajna albo galantyna? Ruszyła strona internetowa Wspolnymianownik.pl, na której znane osoby opowiadają o słowach bardzo przez siebie lubianych, a powoli wychodzących z powszechnego użycia.

 – Pomysł na projekt podsunął nam mój dziadek. Kilka miesięcy temu, w specjalnym zeszycie, zaczął spisywać zwroty i powiedzenia, do których ma duży sentyment, a których właściwie nikt już nie używa w zwykłych rozmowach. Okazało się, że te zapiski to świetny punkt wyjścia do opowieści o ważnych dla niego ludziach, zdarzeniach i miejscach, a także do dyskusji o zmianach zachodzących wokół nas każdego dnia – mówi Anna Błaszkiewicz ze Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat, które realizuje projekt „Wspólny mianownik”.

Do rozmów o słowach lubianych – zapominanych udało się już namówić m.in. Marcina Prokopa, Katarzynę Grocholę, Michała Olszańskiego, Paulinę Holtz, Annę Popek, Wojciecha Jagielskiego, Adę Fijał, Teresę Lipowską, Annę Kerth, Roberta Sowę i Mamadou Dioufa. Krótkie opowieści, ilustrowane portretowymi zdjęciami autorstwa Jacka Łagowskiego, sukcesywnie są umieszczane na: www.wspolnymianownik.pl. Tu także będzie można przeczytać ciekawe wywiady z ekspertami – na początek polecamy rozmowę z prof. Małgorzatą Marcjanik, specjalistką od  językowej grzeczności, i z prof. Włodzimierzem Gruszczyńskim, językoznawcą.

W ramach projektu odbywają się także bezpłatne warsztaty dziennikarsko-pisarskie dla gimnazjalistów i szkolenia dla bibliotekarzy, którzy chcą prowadzić projekty edukacyjno-kulturalne, szczególnie dotyczące promocji języka polskiego.

Projekt Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty - dodaj do ulubionych”.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt