MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Wykwalifikowani ratownicy odwiedzą 10 szkół średnich, w których poprowadzą praktyczne zajęcia i pokażą jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Akcja „Umiem pomóc” uzyskała patronat władz lokalnych – Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Katowic Piotra Uszoka, a także Ministra Zdrowia.

„Umiem Pomóc” to innowacyjny program edukacyjny stworzony przez Akademię Ratownictwa LUX MED, który został zainicjowany w Warszawie we wrześniu 2011 r. W stolicy wzięło w nim udział 11 szkół, w sumie ponad 1 200 uczniów. Zajęcia zostały bardzo pozytywnie ocenione zarówno przez nauczycieli jak i uczniów, wszyscy docenili praktyczną formę nauki oraz materiały edukacyjne akcji.

Profesjonalnie prowadzony kurs (…) Wiedza niezbędna i przekazywana młodzieży w atrakcyjny sposób – tak podsumowała szkolenia Dyrektor XIV LO im. St. Staszica w Warszawie – Regina Lewkowicz. Warszawska edycja „Umiem pomóc” zyskała również aprobatę i patronat Prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Entuzjastyczna reakcja szkół i młodych ludzi potwierdziła wartość programu „Umiem pomóc”. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie akcji i zaprosiliśmy do współpracy kolejne szkoły, tym razem z Krakowa i Katowic – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED – Wspieramy je tym samym w wysiłkach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dając młodzieży możliwość uczenia się od wykwalifikowanych ratowników, którzy na co dzień ratują ludzkie życie, nie tylko przekazujemy wiedzę i prezentujemy podstawowe techniki ratownicze, ale też staramy się kształtować postawy zaangażowania i odpowiedzialności – dodaje.

Szkolenia w ramach akcji „Umiem pomóc” trwają cztery godziny. Praktyczne zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu prowadzone są w ramach przedmiotu Przysposobienie Obronne lub Edukacja dla Bezpieczeństwa. Akademia Ratownictwa LUX MED zapewnia także materiały: plansze szkoleniowe, certyfikaty dla szkół poświadczające udział w zajęciach, a dla uczniów spersonalizowane karty, zawierające podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych. Akcja jest obecna także w Internecie. Na www.umiempomoc.pl znajdują się wszelkie informacje o samym programie, materiały szkoleniowe oraz odbywają się konkursy promujące wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

Akcja „Umiem pomóc” została poprzedzona badaniami dotyczącymi poziomu wiedzy i umiejętności uczniów z pierwszej pomocy, które przeprowadził Instytut 4P reaserch mix. Wyniki pokazały, że młodzi ludzie wiedzą, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ale aż 63 procent nie podjęłaby żadnego działania samodzielnie, głównie ze względu na obawę o bezpieczeństwo poszkodowanego. Aż 75 procent respondentów nie jest do końca pewnych jak właściwie reagować. Jednocześnie prawie cała młodzież – 99 procent – jest przekonana, że każdy człowiek, a nie tylko wykwalifikowany personel, powinien umieć podjąć działania ratujące życie. Uczniowie deklarują, że to właśnie w szkole chcą uczyć się pierwszej pomocy, nie tylko od nauczycieli, ale przede wszystkim od wykwalifikowanych instruktorów.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt