MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2012” przedstawiający najnowsze trendy w zakresie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego.

W Polsce studiuje 24 253 studentów zagranicznych ze 141 krajów, czyli o prawie 4 tysiące więcej niż w roku ubiegłym. Stanowią oni 1,39% ogółu studentów w naszym kraju. To nie tylko znacząco mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, a nawet w Bułgarii i Rumunii. Polska jest, obok Chorwacji, najmniej umiędzynarodowionym krajem Unii Europejskiej i jednym z najsłabiej umiędzynarodowionych w OECD. Należy podkreślić stopniową poprawę współczynnika obecności  studentów zagranicznych na polskich uczelniach, jako że jeszcze pięć lat temu stanowili oni zaledwie 0,6% wszystkich studentów (ale też zauważyć trzeba, że z roku na rok spada liczba studentów w Polsce; w roku akademickim 2011/2012 studiowało u nas ogółem 1 736 612 osób).

Raport - Studenci Zagraniczni w Polsce 2012Najwięcej studentów zagranicznych przyjeżdża na polskie uczelnie z Ukrainy (6321) i Białorusi (2937). Następni w kolejności są Norwedzy (1514) i Szwedzi (1162), którzy najczęściej podejmują w Polsce studia medyczne. Rosnącą grupą studentów na polskich uczelniach są Hiszpanie. W tej chwili studiuje ich w naszym kraju 1177, głównie na studiach technicznych.

Ponad 28% studentów zagranicznych studiuje w Polsce kierunki ekonomiczne i biznesowe, ponad 26% nauki medyczne, 11% - kierunki techniczne, a ponad 8% - nauki społeczne.

W porównaniu ze średnią światową, w Polsce jest wciąż niewielu studentów z Azji – tylko 565 Chińczyków, 533 Tajwańczyków, 215 Hindusów i 197 Wietnamczyków. Niepokoi fakt, że - wbrew światowemu trendowi – ich liczba w Polsce spada. Za to wciąż przybywa studentów z Ukrainy na polskich uczelniach. Od 2009 roku liczba ich wzrosła ponad dwukrotnie! Polska, obok Rosji i Niemiec jest najchętniej wybieranym krajem przez studentów ukraińskich.

Na świecie ponad 4 miliony studentów uczy się poza granicami swojego kraju. Do roku 2020 liczba ta ma się podwoić. Ponad połowa międzynarodowych studentów to Azjaci (dominują wśród nich Chińczycy, Hindusi i Koreańczycy). Znakomitą większość studentów z zagranicy goszczą uczelnie krajów OECD, a spośród nich najchętniej wybierane są: Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Do krajów tej „wielkiej piątki” trafia ponad połowa wszystkich studentów zagranicznych na świecie.

Ocenia się, że w skali globalnej, rynek studiów międzynarodowych przynosi krajom goszczącym studentów zagranicznych około 80-90 miliardów dolarów rocznie. W Polsce szacunkowy wkład studentów zagranicznych do gospodarki to w tej chwili około 100 milionów euro rocznie.

Raport "Studenci zagraniczni w Polsce 2013" oparty jest na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2011/2012, a także na danych OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2010. Jest to trzecia edycja publikacji przygotowywanej cyklicznie w ramach wieloletniego programu promocji polskich uczelni za granią „Study in Poland”, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną Perspektywy.

www.sklep.perspektywy.pl

www.studyinpoland.pl

www.info.studyinpoland.pl

Więcej informacji: Bianka Siwińska, 0-501 535 785, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt