MegaBaza edukacyjna Perspektywy®890 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wzięło udział w piątek 8 stycznia w  zawodach okręgowych XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Najwięcej – 90 osób z 27 szkół - pisało test w Warszawie.

Uczestnicy zawodów opowiadali na jedno pytanie opisowe nawiązujące do hasła przewodniego OWE, które brzmi: Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy, rozwiązywali także zadanie z analizy finansowej oraz 30 pytań testowych.

W Warszawie zawody obywały się gościnnie w Akademii Leona Koźmińskiego. Po zakończeniu pisania prac uczestnicy przyznawali, że nie było łatwo. 

- Najbardziej zawansowane pod względem trudności było zadanie obliczeniowe – mówiła Julia Jesionek, z 3 klasy LO im. Władysława IV w Warszawie. Dziewczyna w tym roku zdaje maturę. Marzy, że zostanie laureatką olimpiady, co pozwoli jej dostać się na dobrą uczelnię.

Także Zuzanna Jastrzębska z LO im. Norwida w Warszawie przyznała, że zadanie analityczne było trudne, wymagające znajomości wzorów i biegłości w obliczeniach, natomiast bardzo ucieszyło ją zadanie opisowe.

- Temat eseju był zaskakujący i nieoczywisty. Zawsze dobrze wypadam w esejach, ale tym razem nie wiem, jak mi poszło – martwił się Albert Bagiński z LO im. Staszica w Warszawie. Choć w ubiegłym roku znalazł się on w finale, obecnie nie jest pewien, czy uda mu się tamten sukces powtórzyć. – W tym roku zawody okręgowe były dla mnie trudniejsze – przyznał.

Wielkie nadzieje ma z kolei Maria Kowalczyk, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. Od kilku lat jej uczniowie biorą udział w olimpiadzie, ale dopiero w tym roku dwie uczennice dzięki  intensywnym przygotowaniom dostały się do zawodów okręgowych. Po napisaniu prac nauczycielka i jej zdolne uczennice były dobrej myśli. Liczą na przejście do kolejnego etapu.

O tym, czy tak będzie, przekonają się już 8 lutego.  Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.owe.pte.pl.

Zawody III stopnia (centralne), podczas których poznamy zwycięzców, odbędą się 2 i 3 kwietnia 2016 r.

Aktualną edycję Olimpiady swym patronatem honorowym objął Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Hasło tegorocznej olimpiady nawiązuje do aktualnych dylematów społeczno-gospodarczych i ma skłaniać młodych ludzi do refleksji na ten temat. – Zagrożenie nierównościami dochodowymi jest wreszcie zauważalne także przez przeciwników egalitaryzmu. Powiększające się nierówności, wzrost biedy i ubóstwa, mogą zakłócić funkcjonowanie mechanizmu rynkowego – tłumaczy prof. Stanisław Owsiak, przewodniczący Komitetu Głównego OWE.

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne należy do największych i najważniejszych przedsięwzięć z zakresu edukacji ekonomicznej skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju i ich nauczycieli.

Sprzyja wyłanianiu najbardziej utalentowanej młodzieży i wspieraniu jej rozwoju. Dla laureatów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz nauczycieli sprawujących nad nimi opiekę naukową, a także dla najlepszych szkół przewidziane są nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez mecenasów Olimpiady, także staże i praktyki. Ponadto laureaci i finaliści Olimpiady są przyjmowani na kilkadziesiąt wyższych uczelni z pominięciem postępowania rekrutacyjnego. Udział uczniów w finałach olimpiad przedmiotowych umacnia pozycję szkoły w rankingach szkół średnich.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt