MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


porównaj studia

Politechnika Wrocławska

50-370 Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27
tel. 71 320 22 17, fax 71 322 36 64
Dział Rekrutacji:
tel. 71 320 27 78

www.pwr.edu.pl

rekrutacja@pwr.edu.pl

Wyszukiwarka studiow
  • SUPER UCZELNIA
  • SUPER WYDZIAŁ
  • Wydziały i kierunki
  • Profil programu

Zmieniaj świat – damy ci narzędzia

Mówisz Politechnika i myślisz… Skomplikowane obliczenia, całki, wzory, nauka budowy silników i pisanie kodów. A możesz się zdziwić! Właśnie tu rodzą się projekty, które zmieniają świat wokół nas.

Od lat najpopularniejszym kierunkiem studiów na Politechnice Wrocławskiej jest informatyka, której absolwenci są rozchwytywani na rynku pracy. Jednak nie każdy musi pracować w branży IT. Warto też spojrzeć na ponad 60 innych kierunków – często unikatowych, elitarnych, a przede wszystkim pomagających rozwiązać problemy, z jakimi codziennie spotykają się ludzie nam bliscy lub wręcz przeciwnie – tacy, którzy żyją tysiące kilometrów stąd.

Czy słyszałeś o afrykańskim wirusie O'nyong-nyong? Sami naukowcy jeszcze niewiele o nim wiedzą oprócz tego, że powoduje ogromny ból stawów i unieruchamia ludzi na kilka dni. Na Wydziale Chemicznym PWr prowadzone są badania, które pozwolą zaprojektować związki hamujące jego namnażanie. Istnieje bowiem spore zagrożenie wystąpienia epidemii – nawet w Europie.

Badania nad zdrowiem prowadzone są także na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, gdzie specjaliści od inżynierii biomedycznej, wraz ze studentami, przy użyciu mikroskopu sił atomowych, prowadzą badania próbek szpiku pobranych od pacjentów z chorobami nowotworowymi. W ciągu zaledwie kilku godzin mogą stwierdzić, na jakie leki pacjent jest wrażliwy. Pozwala to na personalizację terapii i ograniczenie skutków ubocznych chemioterapii.

O pomocy potrzebującym nie zapominają na Wydziale Architektury. Dzięki pomysłom i projektom naukowców, studentów i doktorantów powstały miejsca z myślą o opiekunach osób z niepełnosprawnościami. Ich podopieczni często wymagają ogromnego zaangażowania, pomocy w najprostszych czynnościach i nieustannej kontroli. To tzw. pokoje wytchnień, w których osoby niepełnosprawne będą mogły bezpiecznie spędzić kilka godzin albo dni, podczas gdy ich opiekunowie zechcą wypocząć albo załatwić swoje sprawy.

Jednym z największych zagrożeń, jakie obecnie towarzyszą ludzkości, jest smog – na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej prowadzone są badania nad możliwymi rozwiązaniami tego problemu. Między innymi w tym celu na terenie kampusu uruchomiona została sieć czujników do oceny jakości powietrza. Z zebranych informacji korzystać mogą nie tylko pracownicy i studenci, lecz także mieszkańcy Wrocławia, bowiem w przyszłości naukowcy zaproponują władzom rozwiązania prowadzące do zmniejszenia zanieczyszczenia. To jedyny taki projekt w Polsce.

Dzięki swojej aktywności i kreatywności studenci Politechniki mogli zaprojektować wózek biegowy dla dzieci z niepełnosprawnościami. W sumie powstało 30 projektów i rozwiązań, które przygotowali studenci interdyscyplinarnego kierunku mechatronika. Wszystkie zapewniały dzieciom bezpieczeństwo i komfort, chroniły kręgosłup oraz zapewniały stabilność. Najlepszy z projektów – oprócz nagród – otrzymał też możliwość realizacji.

A Ty komu chciałbyś pomóc?

Czy wiesz, że:

  • Studia na Politechnice Wrocławskiej to możliwość spełniania marzeń. Łukasz Horanin na Wydziale Mechanicznym dołączył do zespołu PWR Racing Team, w którym zaczął od budowania bolidu, a kończył jako kierowca i lider ekipy. Jego pracę doceniło Ferrari i właśnie tam Łukasz trafił po zakończeniu studiów: najpierw na staż, a potem jako inżynier zespołu.
  • W dzisiejszym świecie dane przetwarzają nie tylko telefony, komputery, ale też samochody, lodówki, zegarki, a nawet buty. Zebranie informacji pomoże dowiedzieć się np., jak spać, by się wyspać, jak się pozbyć korków w mieście czy skrócić kolejki do lekarzy. Tymi zajmują się studenci specjalności danologia. Jeśli wolisz zadbać o bezpieczeństwo osób i instytucji korzystających z sieci, to odpowiednim kierunkiem będzie cyberbezpieczeństwo.
  • Na uczelni pamiętamy, że życie to nie tylko nauka. Dlatego na bulwarze Politechniki można posiedzieć ze znajomymi nad brzegiem Odry, pograć w siatkówkę plażową lub popływać kajakiem czy żaglówką. Później wybrać się na obiad lub kawę do Strefy Kultury Studenckiej. A wieczorem, wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Filmowym, obejrzeć ciekawe i ambitne pozycje kinowe z całego świata lub posiedzieć w Strefie Chilloutu na dachu budynku SKS.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt