MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


porównaj studia

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

31-007 Kraków, ul. Gołębia 24
Dział Rekrutacji na Studia - tel. 12 663 14 01

www.uj.edu.pl

rekrutacja@uj.edu.pl

Wyszukiwarka studiow
  • O nas
  • Dla Studenta
  • Dlaczego warto
  • Wydziały i kierunki
  • Profil programu

O Uniwersytecie

Uniwersytet Jagielloński – to najstarsza polska uczelnia założoną w 1364 roku przez króla Kazimierza III Wielkiego. W Krakowie uznawana jest jako jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stolicy Małopolski razem z Wawelem, Rynkiem Głównym i Sukiennicami. Absolwentami naszej uczelni są m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II, Stanisław Lem i Wisława Szymborska. Studenci, wykładowcy i absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego tworzą grono ludzi wyjątkowych, którzy na przestrzeni wielu lat byli ambasadorami i kreatorami polskiej nauki i kultury.

Sukces Uczelni to liczne dokonania wszystkich członków Uniwersytetu i wynika przede wszystkim z wyznawanych wartości i wierności zasadom. Uniwersytecka zasada, która przyświeca nam od wieków mówi, że więcej znaczy rozum niż siła: Plus ratio quam vis. A my, jako nowoczesna uczelnia z tradycjami, kontynuujemy prace naszych absolwentów i profesorów, odpowiadając na nowe wyzwania współczesności i zapotrzebowanie na naukę społeczeństwa w nowych dziedzinach.

Absolwenci szkół średnich znajdą bogatą ofertę edukacyjną oferowaną przez 16 wydziałów: liczba studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich (studia stacjonarne i niestacjonarne) – 129 w tym 6 programów w języku angielskim; liczba studiów drugiego stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne) – 143 w tym 12 programów w języku angielskim. UJ to również studia trzeciego stopnia w ramach czterech szkół doktorskich oraz studia podyplomowe. Bogata oferta pozwoli każdemu na odnalezienie kierunku, na którym będzie mógł poszerzać swoje zainteresowania oraz zdobyć dyplom ukończenia studiów wyższych.

Najstarsza uczelnia w Polsce to również nowoczesne ośrodki badawcze: Małopolskie Centrum Biotechnologii, Synchrotron SOLARIS, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków, Ośrodek Genomiki Medycznej, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych czy Life Science Park.

Najstarsza i najlepsza uczelnia w Polsce. Siedziba władz uniwersyteckich mieści się w jednej z najstarszych części Starego Miasta w Krakowie. Collegium Novum, gdzie obecnie mieści się rektorat, to serce całej uczelni. Równocześnie Uniwersytet Jagielloński obecny jest w całym Krakowie: uczelnia posiada cztery kampusy. Od wielu lat UJ jest uczelnią mogącą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami na polu naukowym i badawczym. Potwierdzenie jakości nasza Alma Mater uzyskuje w corocznych rankingach krajowych i międzynarodowych. Oprócz współpracy krajowej, UJ każdego roku nawiązuje współpracę z uczelniami na całym świecie. Dzisiaj to 360 porozumień́ o współpracy naukowej obejmujących wymianę̨ kadry, doktorantów oraz studentów z 310 uczelniami z 69 krajów. Ponadto na UJ studiuje najwięcej obcokrajowców - blisko cztery tysiące studentów i doktorantów z 90 krajów. Z kolei “Program Erasmus+” oferuje naszym studentom możliwość odbycia części studiów w jednym z 580 uniwersytetów partnerskich rozsianych po całym świecie.

Jesienią 2019 roku UJ, obok 9 innych polskich uczelni, znalazł się w elitarnym gronie uczelni badawczych "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza". Od 1996 roku organizowany jest Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Nagrodą w konkursie jest zdobycie indeksu, dzięki któremu można podjąć studia na wybranym kierunku jeszcze przed maturą.