MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Cierpiąca na porażenie czterokończynowe suczka Agnes otrzymała w ubiegły czwartek opracowany specjalnie dla niej przez naukowców i studentów z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej wózek inwalidzki. Dzięki niemu Agnes znów będzie mogła się poruszać!

Agnes jest sparaliżowana czterokończynowo, cierpi na polineuropatię, czyli zapalenie wielomięśniowe i nie potrafi poruszać się samodzielnie ani ustać na własnych łapach. Jest podopieczną Fundacji Węgielek, gdzie trafiła z objętych działaniami wojennymi terenów Ukrainy. Aby polepszyć komfort życia Agnes, naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej podjęli się zadania zaprojektowania i skonstruowania przeznaczonego specjalnie dla niej wózka inwalidzkiego. Po kilku miesiącach pracy i dwóch przymiarkach wózek jest już gotowy i wczoraj został przekazany trzyletniej suczce.

– Wózek został skonstruowany specjalnie dla Agnes z uwzględnieniem wszystkich jej wymiarów oraz jej sposobu poruszania się. Ma on za zadanie podtrzymywać ją od góry, odciążać kończyny i umożliwiać w miarę swobodne poruszanie się – tłumaczy prof. Robert Michnik z Katedry Biomechatroniki.

Współpraca pomiędzy Politechniką Śląską a Fundacją Węgielek rozpoczęła się podczas wakacji. Fundacja wysłała zapytanie w sprawie zaprojektowania specjalnego wózka dla Agnes do kilku uczelni technicznych. – W ciągu pięciu minut otrzymaliśmy wiadomość zwrotną z Politechniki Śląskiej, że są zainteresowani. Jesteśmy bardzo wdzięczni pracownikom i studentom uczelni, że zaangażowali się w temat i że dzięki temu Agnes będzie mogła się poruszać – podkreśla Agata Magiera z Fundacji Węgielek.

Wózek został opracowany przez zespół z Katedry Biomechatroniki, w skład którego weszli: prof. Robert Michnik, dr inż. Kamil Joszko, dr inż. Agata Guzik-Kopyto oraz mgr inż. Maksymilian Śmiech wraz z kolegami ze Studenckiego Koła Naukowego Biokreatywni. Wykonaniem wózka zajęła się firma Rehatronics S.A.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt