MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


“Co po maturze?” Jeżeli jesteś obecnie w trzeciej klasie liceum to prawdopodobnie zadajesz sobie to pytanie przynajmniej raz dziennie, a znalezienie odpowiedzi nie jest łatwe. Pierwszą możliwością, która przychodzi do głowy, są studia. Ale czy musi być jedyną? A co gdyby zrobić  rok przerwy, żeby mieć więcej czasu na przemyślenie tej decyzji, która wpłynie na całe nasze życie?

Rok przerwy, po angielsku gap year, to ruch, który narodził się w USA i Wielkiej Brytanii w latach 60. Dzięki rozwojowi środków transportu oraz otwarciu granic, podróże stały się bardziej  dostępne i młodzież zaczęła z tego korzystać. Dzisiaj, 50 lat później, mamy otwarte granice dzięki Unii Europejskiej oraz przeloty w przystępnych cenach dzięki tanim liniom lotniczym, a mimo tego nadal rzadko słyszy się, aby licealiści w Polsce brali rok przerwy. Dlaczego warto?

Jeżeli jesteś obecnie w klasie maturalnej, to masz za sobą dwanaście lat spędzonych w szkole. Niewątpliwie, jest to jeden z najbardziej dynamicznych okresów w Twoim życiu, gdzie zaczynasz od nauki pisania i czytania, a kończysz rozumiejąc molekularną budowę materii oraz znając na pamięć “Inwokację”. Z drugiej strony, spędzasz ten czas otoczony ludźmi, którzy są bardzo podobni do Ciebie oraz do siebie nawzajem. A przecież świat jest tak różnorodny! Jak wspomina Kasia, która wyjechała do Brazylii: “Gap year był dla mnie szansą na zrobienie czegoś nowego i spojrzenia na świat z innej perspektywy. Kiedy wyjeżdża się gdzieś daleko i zostaje się tam na przez kilka miesięcy, to zaczyna się zupełnie inaczej patrzeć na swoje życie, na swój kraj i na wszystko co było dotychczas normą.” Na przykład, wyjazd do kibucu w Izraelu może dla wielu osób być przeniesieniem się na inną planetę. Są to społeczności, od 100 do 400 osób, w których członkowie przekazują wszystkie swoje dochody do jednej kasy, jedzą we wspólnej stołówce oraz wspólnie decydują, czy nowa osoba może zamieszkać w ich wiosce. Większość kibuców przyjmuje wolontariuszy i może to być fascynujące rozwiązanie na gap year.

Oprócz poszerzenia horyzontów i możliwości poznania nowych ludzi, rok przerwy daje niezbędny czas, żeby odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje tysiące licealistów w całej Polsce: jakie studia wybrać? Niestety, jako maturzysta musisz wybrać kierunek nie mając żadnego doświadczenia w danej dziedzinie. Być może lubisz biologię i chemię, ale wcale nie lubisz pracować z ludźmi. Wobec tego, trudno  będzie Ci być lekarzem, ale nie dowiesz się tego, dopóki nie spędzisz kilku dni w szpitalu lub w przychodni. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym decyzję jest presja społeczeństwa, aby studiować “bezpieczne” kierunki takie jak inżynieria czy medycyna. Na szczęście, rok przerwy daje Ci szansę, aby trzeźwo spojrzeć na możliwości, które masz przed sobą. Jeżeli chcesz być lekarzem, zostań wolontariuszem w szpitalu lub w ośrodku  zdrowia na kilka miesięcy. W Polsce jest to trudne, ale jest wiele miejsc za granicą, gdzie można to zorganizować bez większych problemów. Dorota spędziła rok w Stanach Zjednoczonych i oto jak ocenia wpływ tego czasu na jej wybór studiów: “Przez ten rok zajmowałam się dzieckiem i teraz studiuję pedagogikę. Swoją przyszłość wiążę z pracą w przedszkolu i teraz naprawdę wiem, co chcę robić w życiu. Przed wyjazdem nie myślałam o tym, by zostać pedagogiem. Wcześniej chodziłam zagubiona i gdybym nie dowiedziała się o tym programie, prawdopodobnie wylądowałabym na kierunku studiów, który wybrałabym losowo.”

Gap year z pewnością ma wiele zalet, więc warto spytać, czy ma jakieś wady. Przede wszystkim, jako licealista możesz martwić się o koszty takiego przedsięwzięcia. Po pierwsze, jak wcześniej wspominałem, tanie linie lotnicze pozwalają podróżować w najróżniejsze zakątki Europy i świata za niewielkie pieniądze w stosunku do cen sprzed dekady czy dwóch. Co ważniejsze, istnieje wiele miejsc oraz programów, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie, a czasem nawet transport, właśnie po to, żeby były dostępne dla każdego. Do tego, wystarczy zapał do pracy (ponieważ taka pomoc jest zazwyczaj w zamian za wolontariat) i trochę czasu poświęconego na poszukiwania. Oprócz tego, rok przerwy wcale nie musi wiązać się z wyjazdem za granicę. Być może w okolicy istnieje firma w interesującej Cię dziedzinie, która byłaby zainteresowana zaoferowaniem Ci stażu. Możliwości jest mnóstwo – trzeba tylko się rozejrzeć.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat roku przerwy, zajrzyj na stronę internetową Rok w Bok (możesz nas znaleźć również na Facebooku), pierwszy serwis poświęcony tematyce gap year po polsku. Na stronie zamieszczane są artykuły pomagające w podjęciu decyzji o wzięciu gap year i w planowaniu tego przedsięwzięcia. Oprócz tego, można przeczytać historie osób, które mają rok przerwy już za sobą i dzielą się swoimi doświadczeniami oraz refleksjami. Jestem twórcą tej strony i sam jestem teraz w trakcie roku przerwy. Zdecydowałem się poświęcić ten czas na promowanie tej niezbyt popularnej w Polsce idei.

Beniamin Strzelecki

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt