MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Już 10 stycznia 2020 r. o godzinie 16.00 w 35 ośrodkach naukowych w całej Polsce (uczelnie, ogrody botaniczne i zoologiczne, instytuty badawcze PAN i centra edukacji przyrodniczej) ruszy IX Noc Biologów. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Globalne zmiany środowiska”.

Wydarzenie koordynuje Wydział Biologii UAM w Poznaniu – inicjator Nocy Biologów w 2011 r. Idea powstała podczas różnych popularyzujących wiedzę naukową spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu, a propozycję za ciekawą uznała Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich – I Noc Biologów odbyła się już w styczniu 2012 r.

Temat tegorocznej Nocy Biologów wiąże się z aktualnym sporem o zmiany klimatyczne i wpływem tych zmian na różnorodność biologiczną. Podczas wykładów, warsztatów i pokazów będzie można poznać stanowisko naukowców wobec powszechnych przekonań na temat świata przyrody, także tych związanych z katastrofą klimatyczną. W Krakowie (m.in. Noc Biologów odbywa się w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN) uczestnicy Nocy Biologów zbudują gniazda dla os samotnic i pszczół oraz poznają kilka historii na temat rozkładu odpadów, a w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o początkach życia i człowieka na Ziemi.

We Wrocławiu (Uniwersytet Wrocławski) dowiedzą się, czy rośliny mogą żyć w zanieczyszczonej glebie, i poznają kolorowy i pełen niespodzianek świat bakterii. W Słupsku (Akademia Pomorska w Słupsku) posłuchają o wpływie zmian klimatu na środowisko morskie Bałtyku, a także będą mogli wziąć udział w warsztatach na temat zero waste, zaś np. w Lublinie (UMCS) dowiedzą się, jak bada się komórki nowotworowe. To tylko niektóre punkty tegorocznego bogatego programu Nocy Biologów – dość powiedzieć, że przygotowano w sumie blisko 1600 spotkań w całej Polsce. Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, a na stronie www.nocbiologow.pl można sprawdzić listę ośrodków organizujących warsztaty i pokazy i wpisać się na listę uczestników. W wydarzeniach mogą uczestniczyć dzieci, młodzież i dorośli – szczegóły dotyczące preferowanego wieku uczestników poszczególnych spotkań podano przy każdym wydarzeniu.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt