MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Czarna tablica informacyjna Center for Systems Science and Engineering at Johns Hopkins University z czerwonymi kołami oznaczającymi epicentra Covid-19 i danymi na temat liczby zachorowań i zgonów, znana jest dziś na całym świecie. Stała się uznanym źródłem wiedzy o postępie choroby.

Powołują się na nią media, ministrowie i premierzy podczas konferencji prasowych. Jak to się stało, że nazwa prywatnego uniwersytetu Johns Hopkins z Baltimore, gdzie ta tablica powstała, jest teraz na ustach całego świata?

Wszystko zaczęło się w końcu stycznia podczas rozmowy przy kawie. Lauren Gardner, profesor Johns Hopkins University, która specjalizuje się w modelowaniu rozprzestrzeniania się chorób rozmawiała ze swoim doktorantem Ensheng Dongiem, Chińczykiem z prowincji Shanxi. Dong miał już od swoich znajomych w Wuhan informacje o rozprzestrzeniającej się chorobie i martwił się o nich i o swoich bliskich. Gardner zaproponowała stworzenie interaktywnej tablicy informacyjnej, na której będzie można śledzić rozwój epidemii Covid-19.

Dong jeszcze tego samego wieczora stworzył taką tablicę. Wtedy na mapie było tylko kilka czerwonych kropek: większe w Chinach a mniejsze w Japonii, Korei i Tajlandii. W ciągu następnych tygodni czerwone punkty rosły błyskawicznie i zaczęły pojawiać się na wszystkich kontynentach. Na początku Dong sam zbierał dane i nanosił zmiany na mapie. Obecnie są one automatycznie uzyskiwane z wielu źródeł takich jak WHO, amerykańskie i europejskie centra kontroli chorób, chińska komisja zdrowia i wiele innych. Zespół, który zajmuje się obsługą tablicy, urósł do kilkunastu osób.

Doktorant Dong, rozpoczynając pracę nad tablicą informacyjną o Covid-19 z troską myślał o swoich bliskich i znajomych w Chinach. Tymczasem sytuacja się odwróciła: teraz w Chinach martwią się o swojego rodaka żyjącego i pracującego w Stanach Zjednoczonych, które stały się największym epicentrum pandemii na świecie.

Źródło: NPR – National Public Radio

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt