MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Nie da się uścisnąć ręki promotora, a całe spotkanie jest nagrywane - wszystko inne pozostaje bez zmian. Tak w czasach pandemii wyglądają obrony prac dyplomowych.

Obrony w trybie online ma za sobą już blisko 100 studentów Uczelni Vistula. W najbliższych tygodniach z tego rozwiązania skorzysta prawie 1600 kolejnych. Obrony, tak jak cały proces nauczania, odbywają się w dwóch językach: po polsku i angielsku, bo studenci pochodzą z ponad 100 krajów. Proces dyplomowania praktycznie nie dobiega od tego sprzed pandemii, z tym, że zarówno ostatnie konsultacje z promotorami, jak i przekazywanie prac i dokumentów, odbywa się bezkontaktowo, na odległość.

- Byliśmy „pionierami” z konieczności – mówi dr Maria Gasińska, prorektor ds. studenckich. - Uzbierała się duża liczba dyplomantów „wiosennych”, których nie mogliśmy zostawić  w zawieszeniu, tym bardziej, że wielu z nich chciało wrócić do domów, bo np. kończyła im się ważność wizy.

27 marca do uczelni w Polsce trafiły rekomendacje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie kształcenia prowadzonego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, a obrony mogły ruszyć pełną parą.

- Na kilka dni przed obroną wszystkie zainteresowane osoby otrzymują z dziekanatu informację o terminie egzaminu dyplomowego. Jednocześnie Dział IT przekazuje im szczegółową instrukcję, jak uczestniczyć w spotkaniu – wyjaśnia prorektor Maria Gasińska.

Obecnie w uczelniach odbywa się od kilku do kilkudziesięciu egzaminów dziennie. Komisje składają się z trzech osób – przewodniczącego, promotora i recenzenta. Całość jest nagrywana, a przed obroną komisja zdalnie ogląda pomieszczenie, w jakim student się znajduje, by zminimalizować ryzyko, że nie jest samodzielny. - 15 minut przed obroną komisja „spotyka się” w wirtualnym, bezpiecznym, pokoju i dyskutuje o pracy studenta. Następnie administrator wpuszcza studenta, który czekał  w poczekalni. Student przedstawia się, prezentuje legitymację i zaczynamy – wyjaśnia dr Justyna Berniak Woźny, protektor ds. jakości kształcenia i internacjonalizacji. – Nie da się w 100% technicznie sprawdzić, czy student korzysta z czyjejś pomocy, ale wykładowców z dużym stażem, oszukać się nie da. Jest miło, czasem wesoło. Profesjonalnie. Studenci nam dziękują – dodaje.

Komisja losuje numery pytań w imieniu studenta, zadaje pytania z zakresu studiów i samej pracy. Po uzyskaniu odpowiedzi, student wraca do wirtualnej poczekalni, a komisja obraduje. Przewodniczący wypełnia protokół. Student ponownie trafia do sali egzaminacyjnej, ogłaszany jest wynik. Nagranie jest archiwizowane.

Uczelnie Vistula, czyli Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkoła Główna Turystyki
i Hotelarstwa Vistula są liderami edukacji wyższej online w Polsce. Od 6 lat prowadzą wybrane kierunki studiów w tym trybie. To Ekonomia, Finanse i Rachunkowość oraz Zarządzanie. Wciąż pracują nad kolejnymi programami w tej formule. Ze studiów online korzysta już prawie 500 studentów - głównie przedsiębiorców, młodych rodziców i ludzi, którzy prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Dzięki własnej, sprawdzonej platformie uczelnie zostały przeniesione w calości w tryb online w zaledwie 3 dni. Więcej o studiach online można przeczytać tutaj: https://www.vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-online.

 

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt