MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Za miesiąc, najwyżej dwa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu zostanie przekształcona w Akademię Kaliską – zadeklarował w poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Kaliska uczelnia jest jedyną w Polsce Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, która ma prawo nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach: nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne i doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

"Dzięki spełnieniu wszystkich wymogów możemy starać się o przekształcenie PWSZ w Akademię Kaliską" – poinformował rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła.

W tym celu władze uczelni zaprosiły do Kalisza ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka, aby osobiście zapoznał się z potencjałem szkoły.

Zdaniem ministra wyposażenie uczelni stanowi o najwyższym poziomie PWSZ.

"Nie jest przypadkiem, że kaliska PWSZ należy do czołówki szkół zawodowych w Polsce. Wrażenie moje jest takie, że trudno byłoby wskazać drugą uczelnię, która w wymiarze politechnicznym ma tak ścisły związek z przemysłem lokalnym i z gospodarką" – powiedział.

Według ministra nauki i szkolnictwa wyższego "patriotyzm lokalny, oddziaływanie na region i determinacja osób, które postawiły sobie ambitne cele spowodują, że lada moment Akademia Kaliska stanie się faktem" – podkreślił.

Rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła zaakcentował, że przekształcenie PWSZ w Akademię Kaliską nie spowoduje żadnych zwolnień wśród pracowników.

"Wręcz przeciwnie, zatrudnienie zwiększy się, ponieważ będziemy potrzebować naukowców i dydaktyków" – poinformował.

Rektor wskazał, że największe prace w przekształcenie uczelni włożyli posłowie PiS Jan Dziedziczak i Jan Mosiński. "Bez ich wsparcia tak wiele by nam się nie udało" – oświadczył.

Jan Dziedziczak powiedział, że Akademia Kaliska jest "namacalnym przykładem spełnienia obietnicy".

"Dzisiaj młodzież ma wybór, czy chce wyjechać na studia do innego miasta, czy pozostać w Kaliszu. Dajemy propozycję wybrania bardzo wysokiego poziomu studiów na Akademii Kaliskiej ze znakomitą kadrą na bardzo dobrym sprzęcie" – powiedział parlamentarzysta PiS.

Z kolei Jan Mosiński przypomniał, że "kiedy zaczęliśmy mówić poważnie o Akademii Kaliskiej, to wielu powątpiewało i kpiło z nas, a my konsekwentnie i z pokorą robiliśmy swoje" – dodał.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek oświadczył, że poniedziałkowa wizyta w Kaliszu kończy fazę dyskusji, bo przeanalizowano wszystkie dokumenty pod kątem prawnym.

Jego zdaniem Akademia Kaliska powinna powstać za miesiąc, najwyżej dwa.

Do Sejmu wpłynęły dwa poselskie projekty przekształcenia PWSZ w Kaliszu w Akademię Kaliską - jeden autorstwa posłów PiS, a drugi autorstwa posłów KO. Oba skierowano do I czytania w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. 

PAP - Nauka w Polsce

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt