MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Początek grudnia (8-9 grudnia 2020) w tym roku zapowiada się gorący. Już po raz trzeci, choć po raz pierwszy online, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” organizuje największą i najważniejszą w Europie imprezę dla kobiet w technologiach – „Perspektywy Women in Tech Summit”. A ponieważ wydarzenie to stanowi platformę spotkań, inspiracji i wymiany wiedzy dla utalentowanych kobiet z całego świata – inżynierek, badaczek, studentek i profesorek – oczywiste jest, że jako partnerzy imprezy co roku dołączają do niej najlepsze firmy technologiczne i polskie uczelnie techniczne.

– „Perspektywy Women in Tech Summit” to takie techowe Davos – tłumaczy dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. – Pomysł na to wydarzenie powstał z pasji i jest efektem działania w długiej perspektywie. Nasza Fundacja od ponad dekady wspiera i inspiruje kobiety w technologiach, nauce i innowacji – wraz z decyzją o stworzeniu Summitu zdecydowaliśmy się naszym działaniom nadać rozmach i charakter międzynarodowy.

Dr Siwińska wymienia takie inicjatywy, jak np. akcja „Dziewczyny na politechniki!”, która wsparta przez rektorów polskich uczelni technicznych na trwałe wpisała się już w kalendarz akademicki tych szkół wyższych i zmieniła ich rzeczywistość. M. in. dzięki niej udział kobiet wśród studentek kierunków technicznych wzrósł w ostatniej dekadzie o 10%. Inny przykład to program dla najzdolniejszych studentek informatyki, „IT for SHE”, nagrodzony przez Komisję Europejską – European Digital Skills Award – za najlepsze działanie na rzecz kobiet w technologiach w UE.

Globalna energia od 3 lat kumuluje się w Warszawie

W ubiegłym roku dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w MNiSW, tak opisywała „Perspektywy Women in Tech Summit” w czasie ceremonii otwarcia: – Ta impreza jest jedną z najważniejszych w Polsce, ponieważ promuje wartości, które przyczyniają się do budowania lepszego świata – to tolerancja, szacunek i różnorodność.

Dzięki Summitowi Warszawa jest już dziś kojarzona jako miejsce spotkania największych kobiecych talentów IT i Tech z regionu Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Nic dziwnego, że otwierając go, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, mówił: – Najbardziej zdumiewającą rzeczą, jaka mnie tu uderzyła, jest energia, która od was promieniuje. Ta energia to znakomita obietnica lepszej przyszłości, z lepszym wykorzystaniem nowych technologii.

Z kolei Jadwiga Emilewicz, obecna wicepremier i minister rozwoju, w czasie uroczystości otwarcia Summitu w 2019 r. zwracała szczegółową uwagę na statystyki: kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni (58% osób z wyższym wykształceniem to kobiety), a firmy, które stawiają na różnorodność i wspierają kobiety na stanowiskach menedżerskich, notują o 34% wyższy wzrost z inwestycji niż przedsiębiorstwa, które tego nie robią. – I myślę, że teraz właśnie jest czas, kiedy Polki i Europejki mogą mieć swój ważny wkład w funkcjonowanie świata – podsumowała minister Emilewicz.

Idea zebrania w jednym miejscu kobiet zainteresowanych obszarem STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) okazała się strzałem w dziesiątkę. Dlatego nazwa „Perspektywy Women in Tech Summit” stanowi dziś powszechnie rozpoznawalną markę w technologicznym świecie – jest to największa impreza technologiczna w Polsce oraz największe wydarzenie dla kobiet w technologiach w Europie.

Początki były nieśmiałe

Gdyby cofnąć się do etapu koncepcji, trzeba przyznać, że założenia były skromne. Liczyliśmy, że pierwszy „Perspektywy Women in Tech Summit” przyciągnie ok. 1000 uczestników – co wydawało się zamierzeniem ambitnym. Rzeczywistość przerosła jednak najśmielsze oczekiwania (w 2018 r. Summit zgromadził ponad 2500 osób, a w 2019 r. był to już tłum… ponad 6000 ludzi, w którym znaleźli się reprezentanci 52 krajów z całego globu!). Na własne oczy zobaczyliśmy, jak duża była potrzeba stworzenia miejsca, gdzie mogłyby się spotkać z jednej strony najwybitniejsze profesjonalistki i naukowczynie ze świata technologii, a z drugiej – żądne wiedzy i inspiracji dziewczyny, przyszłe technologiczne talenty, szukające swych wzorców osobowych.

To także w ubiegłym roku – widząc potencjał polskich firm z branży IT, sukcesy polskich producentów gier komputerowych czy zaplecze w postaci bardzo dobrej edukacji wyższej w dziedzinie IT oraz centrów rozwojowych światowych gigantów high tech umiejscowionych w naszym kraju – zaczęliśmy promować Polskę jako informatyczny hub dla dziewczyn z Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Robimy to w ramach finansowanego ze środków MNiSW projektu Dialog: „Poland IT Hub for You”.

O tym, jak trafiony był to pomysł, najlepiej świadczy fakt, że hasło „Poland IT Hub” błyskawicznie podchwyciły uczelnie kształcące informatyczki w krajach takich jak Ukraina, Białoruś, Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Białoruś, Armenia, Gruzja i in. Wobec ogromnego zainteresowania wydarzeniem wśród studentek w niektórych z krajów uczelnie tworzyły listy rankingowe najzdolniejszych dziewczyn, które mogą przyjechać na „Perspektywy Women in Tech Summit” dzięki grantom MNiSW, Ambasady USA, German Marshall Fund i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

I właśnie dzięki takim pomysłom Summit zaczął być postrzegany nie tylko jako trampolina pozwalająca nadać właściwy kierunek i tempo karierze zawodowej, ale przede wszystkim jako wydarzenie, na którym odbywa się ważna rozmowa o przyszłości technologicznej świata i roli jaką do odegrania w niej mają kobiety.

Na Summicie nie wypada się nie pojawić!

I gdy się dobrze nad tym zastanowić, nic w tym zaskakującego. Od początku bowiem ogromną wartość merytoryczną wydarzenia stanowiło zgromadzenie w jednym miejscu ogromnego know-how najbardziej innowacyjnych ośrodków z całego świata (mówcami na „Perspektywy Women in Tech Summit” są co roku szefowe i szefowie najbardziej innowacyjnych na świecie firm technologicznych oraz badaczki i badacze z najambitniejszych ośrodków naukowych, m.in. z Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Harvarda czy Uniwersytetu Oksfordzkiego), a jednocześnie młodych, pełnych aspiracji studentek i studentów – z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kaukazu… – którzy właśnie tu, na Summicie, mogą zacząć budować swoje przyszłe kariery.

By lepiej zrozumieć rozmach wydarzenia, wystarczy wymienić takie nazwiska gości ubiegłorocznego Summitu, jak np. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce; Jose M. F. Moura, prezydent i dyrektor zarządzający IEEE, czyli największej inżynierskiej organizacji na świecie; Sabrina Gonzalez Pasterski, genialna fizyczka z Uniwersytetu Harvarda, ochrzczona mianem „Nowego Einsteina”; Veena Lakkundi z 3M; Dominika Bettman, prezeska Siemensa; prof. Margot Gerritsen z Uniwersytetu Stanforda czy Siri Chilazi z John F. Kennedy School of Government w Harvardzie.

Dlatego właśnie łowcy talentów, poszukiwacze inspiracji, osoby rozumiejące, że dziś tylko współdziałanie osadzone w różnorodnym pod względem płci, kultur i poglądów środowisku może popchnąć bryłę świata ku lepszej przyszłości – wszyscy oni traktują Summit jako obowiązkowy punkt w swoim rocznym grafiku. Wiedzą bowiem, że dwa summitowe dni wystarczą, by wstrząsnąć technologicznym światem i popchnąć go jeszcze dalej w przód.

Jak to się robi w 2020?

„Perspektywy Women in Tech Summit” przez formułę debat, warsztatów, wystąpień znakomitych key note speakerów, sesji mentoringowych i doradztwa karierowego stwarza okazję do wzajemnego inspirowania się, wymiany myśli, doświadczeń i wiedzy, a wreszcie nawiązywania kontaktów i tworzenia sieci współpracy. Tej formuły trzymamy się co roku.

A jednak tegoroczne wydarzenie, organizowane 8-9 grudnia, będzie wyjątkowe, bo i rok 2020 nie mieści się w utartym i sprawdzonym przez nas wzorcu. Pandemiczny czas podyktował organizatorom konieczność przyjęcia nowej formuły Summitu – zapraszamy zatem do globalnej i hybrydowej odsłony „Perspektywy Women in Tech Summit”!

Co to konkretnie oznacza? Otóż wydarzenie realizowane będzie w innowacyjny sposób: online z zaangażowaniem trzech stref czasowych – od San Francisco do New Delhi – ze „stacją dokującą” (fizyczne miejsce spotkań i transmisji) w tradycyjnym miejscu Summitu, czyli w Warszawie. Dzięki formule online spodziewamy się 10 000 uczestników – taką publiczność mamy nadzieję zgromadzić nie tylko dzięki bogatemu programowi merytorycznemu (w tym roku światła jupiterów skierujemy na obszar 5G – m.in. wokół tego właśnie tematu planujemy zbudować naszą listę TOP-20 5G Women in Poland), ale także dzięki zaproszeniu znakomitych gości.

Konferencję otworzy Mariya Gabriel, charyzmatyczna Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Edukacji i Młodzieży, która od lat walczy o obecność i widoczność kobiet w obszarze IT. Wśród zapowiedzianych nazwisk znajdzie się inna wyjątkowa kobieta – prof. Jennifer Widom, pierwsza kobieta wśród dziekanów Wydziału Informatyki Uniwersytetu Stanforda w USA. Jak co roku mowę inspiracyjną wygłosi Georgette Mosbacher, ambasadorka USA w Polsce.

W czasie dwóch superintensywnych dni warsztatów technologicznych, tech talków, wystąpień keynote mówców z największych firm technologicznych i najambitniejszych ośrodków badawczych, sesji mentoringowych, doradztwa karierowego oraz wydarzeń towarzyszących nie może zabraknąć uczelni technicznych z Polski oraz najlepszych wydziałów ścisłych uniwersytetów. Wierzymy, że jak co roku technologiczna magia i rozmach wydarzenia każdemu z uczestników przyniosą potężną dawkę inspiracji i energii do dalszego działania. „Perspektywy Women in Tech Summit” bez przesady nazwać można miejscem, gdzie tworzy się przyszłość.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt