MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Według danych Ministerstwo Edukacji i Nauki Łotwy całkowita liczba studentów zagranicznych na łotewskich uczelniach spadła w tym roku. Ze względów związanych z COVID-19 na studia aplikowało mniej studentów z krajów trzeciego świata.

Ogólna liczba studentów kształcących się na studiach wyższych na Łotwie wynosi 17 000 (w ubiegłym roku wynosiła 20 000). 5% z nich to studenci zagraniczni, podczas gdy w zeszłym roku było ich 11%.

Dyrektor wydziału ds. zdrowotnych, Guntis Bahs, powiedział, że zagraniczni i łotewscy studenci lub wykładowcy przebywający w krajach o zwiększonym ryzyku wystąpienia COVID-19 muszą spędzić 14 dni w izolacji. Większość studentów znalazła zakwaterowanie na okres samoizolacji, jednak część studentów nie przyjedzie na czas.

Hannah Katharina Schöberl ze Stowarzyszenia Studentów Zagranicznych na Rīga Stradiņš University (RSU) zaznaczyła, że na uczelni jest około 2300 zagranicznych studentów, ale niektórzy z nich nie mieli w tym roku okazji odwiedzić swoich rodzin, zwłaszcza studenci ze Sri Lanki i Indii.

- Oferujemy, zwłaszcza tym studentom, pomoc psychologów od początku kryzysu związanego z COVID -19, ponieważ ta sytuacja wywołała u nich stres. Nie mogą opuścić Łotwy i odwiedzić w tym roku swoich rodzin. Ale mamy tutaj silną społeczność studentów z zagranicy i organizujemy wieczory gier lub spotykamy się online, aby być z tymi studentami, którzy nie mogli pojechać do swoich krajów - powiedziała Schöberl.

Opr. MTA

Źródło: https://eng.lsm.lv/article/society/education/fewer-foreign-students-at-latvian-universities-this-year.a373616/

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt