MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Inauguracja roku akademickiego ma swoją historyczną wartość i znaczenie - tymi słowami prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreślił ważność uroczystości rozpoczynającej rok akademicki 2020/2021. Ze względu na sytuację epidemiczną w ceremonii, która odbyła się 6 października 2020 r., udział osobisty wzięła ograniczona do minimum liczba członków wspólnoty akademickiej: prorektorzy, dziekani i członkowie Senatu, natomiast pozostałe osoby mogły uczestniczyć w inauguracji poprzez transmisję online. 

To była kolejna “hybrydowa” inauguracja. W pandemicznym roku akademickim uczelnie nie zrezygnowały z tradycyjnego “Gaudeamus”, a z pomocą przyszła im technologia. Uroczystości skrócono do niezbędnego minimum, brało w nich udział z reguły bardzo nieliczne grono “zamaskowanych” i rozsadzonych w dużych odstępach uczestników. Pozostali uczestniczyli w transmisjach online. Czy udało się zachować podniosłą atmosferę i akademickiego ducha tych spotkań? W dużej części – tak, dzięki dobrze przygotowanym scenariuszom inauguracji. Na Uniwersytecie Gdańskim udało się przeprowadzić inaugurację w pół godziny, a jednak nie zabrakło żadnego z najważniejszym elementów tej ceremonii.

Inauguracje online przeszły płynnie w rok akademicki online. Rosnąca liczba zakażeń wskazuje, że ostrożność władz uczelni, decydujących się na kształcenie w trybie zdalnym lub hybrydowym, wcale nie była na wyrost. Wszyscy tęsknimy za pełnymi studentów kampusami, ale na razie musimy pozostać w dystansie.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt