MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Politechnika Łódzka podpisała umowę o współpracy z Artificial Intelligence Economic Development Corporation (AIEDC) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Obejmie ona realizację wspólnych celów w zakresie prac badawczo-rozwojowych związanych ze sztuczną inteligencją.

Sygnatariuszami dokumentu są prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ oraz Leonard S. Johnson, założyciel i dyrektor generalny AIEDC.

Jak mówi prof. Jóźwik: - Z oczywistych względów wynikających z pandemii, podpisaliśmy dokument na odległość, po wcześniejszych ustaleniach, które rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami. Umowa obowiązująca przez dwa lata weszła w życie 9 listopada 2020 r. Planowana współpraca ma obejmować między innymi udostępnianie wyników badań nad sztuczną inteligencją oraz opracowywanie projektów badawczych, szczególnie z udziałem środowisk naukowo-biznesowych w Stanach Zjednoczonych.

We wstępnych rozmowach prowadzonych z zarządem AIEDC zrodził się pomysł projektu do wspólnej realizacji, ale na razie ma on klauzulę poufności. W tej sprawie ukształtował się zespół zarządzający, którego członkami są z Politechniki Łódzkiej naukowcy z Instytutu Informatyki Stosowanej mający doświadczenie i dorobek w zakresie rozwoju najnowszych dziedzin informatyki. Są to: prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, dr inż. Tomasz Jaworski i dr inż. Radosław Adamus. W zespole są także władze AIEDC dyrektor Leonard S. Johnson oraz prezes prof. dr inż. Alexander Nawrocki, a także członek zarządu Kris Skrinak, związany m.in. z Amazon Web Services. Planowane jest też zaproszenie do realizacji projektu naukowców z Wydziału Fizyki Technicznej i Informatyki Stosowanej PŁ.

b, b. dyrektor Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA, absolwent PŁ, wyjaśnia: - Jednym z głównych celów planowanej współpracy będzie wykorzystanie modelu sztucznej inteligencji opracowanego przez Paula Romera, zdobywcę Nagrody Nobla w 2018 roku.

O partnerze, z którym PŁ podpisała umowę mówi dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ: - Artificial Intelligence Economic Development Corporation wspiera instytucje i organizacje w rozwoju pomysłów opartych na sztucznej inteligencji. Celem tych działań jest poprowadzenie projektu od idei po jej przekształcenie w produkt przynoszący dochód. Wykorzystanie sztucznej inteligencji musi zmierzać do realizacji pomysłów, które będą miały wpływ na zrównoważony rozwój światowej gospodarki. Oczywiście sam pomysł to dopiero początek. Dalej potrzebni są ludzie, którzy podołają zadaniu, a przede wszystkim pieniądze inwestorów. Myślę, że podpisana umowa to krok, który daje impuls do działania. To pierwszy, ale ważny krok.

Źródło: www.p.lodz.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt