MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Pełen emocji – taki był wieczór 8 grudnia w czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2020, największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach. Byliśmy razem, choć wirtualnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Społeczna izolacja wymuszona przez pandemię nie okazała się przeszkodą, by wspólnie inspirować się, cieszyć, a nawet… tańczyć w czasie połączenia na Zoomie ze studiem w warszawskim Digital Knowledge Village, w którym rej wodziła gorąca Dunia Pacheco.

Największa europejska konferencja dla kobiet w technologiach zainaugurowana została z odpowiednią pompą. W Grand Opening wzięli udział znakomici goście: Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Edukacji i Młodzieży, Leslie Scanlon, ambasador Kanady, Georgette Mosbacher, ambasador USA, Anna Budzanowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Justyna Orłowska, pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech. Rok 2020 jest dziwny i bardzo trudny. Dlatego tym bardziej potrzebujemy nadziei, inspiracji i technologii – powiedziała w czasie uroczystości otwarcia dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni Summitu.

Technologia i kobiety – te dwa tematy przyciągnęły niemal 8500 uczestniczek i uczestników ze 103 państw całego świata. W czasie pierwszego dnia konferencji można było skorzystać z warsztatów technologicznych, mów inspiracyjnych, tech talków, sesji mentoringowych 1:1, doradztwa karierowego. Ponad 40 firm technologicznych wystawiło swoje e-stoiska, tworząc Career Expo, a w strefie Job Board można było przeszukiwać aktualne ogłoszenia o pracy. Ciekawą propozycją była gra Where is Panda?, w której główną nagrodą jest… koń Przewalskiego (roczna adopcja w imieniu zwycięzcy zwierzaka żyjącego w warszawskim ZOO).

Bogaty merytorycznie pierwszy dzień Summitu zakończył się emocjonującym wieczorem. Najpierw połączyliśmy się online z Anną Lee Fisher, amerykańską astronautką, która w 1984 r. odbyła 192-godzinną misję kosmiczną jako pierwsza matka w historii. Anna opowiadała o swoim kosmicznym locie, ilustrując to wspaniałymi zdjęciami z misji, tłumaczyła, dlaczego jako kobieta i matka nie wahała się realizować swoich marzeń, odpowiadała też na trudne pytania od uczestników Summitu (m.in. o jej porażki i o to, jak przekuwała je w coś dobrego dla siebie).

Kolejnym punktem wieczornego programu była celebracja ekspertek wyróżnionych przez Fundację Edukacyjną Perspektywy na liście TOP-15 Kobiet w 5G – zestawieniu wybitnych kobiet, które zawodowo zajmują się tematyką 5G, przyglądając się jej z różnych perspektyw. Celem zestawienia jest zwrócenie uwagi na problem braku kobiet w obszarze 5G i – szerzej – w branży telekomunikacyjnej i zainspirowanie młodego pokolenia do zainteresowania tym obszarem. W celebracji wzięły udział:

  • Justyna Adamczewska, dyrektor Rozwoju Operacyjnego Techniki, Orange
  • Hanna Bogucka, dyrektor Instytutu Radiokomunikacji Politechniki Poznańskiej
  • Sylwia Czubkowska, szefowa magazynu „Spider’s Web+”
  • Ewelina Grabowska, szefowa Europejskiego Działu Usług Edukacyjnych, Ericsson
  • Thura Hatim Al-Juboori, SR/Wireless Executive Product Manager, Huawei Technology Company (biuro w Polsce)
  • Katarzyna Karpińska, Technical Tribe Lead, T-Mobile Polska
  • Aleksandra Suchorzewska, Technology Strategy & Advisory Practice Lead, Accenture

Znakomite ekspertki odebrały dyplomy oraz usłyszały gratulacje od Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy.

Wisienką na torcie pierwszego dnia konferencji był Virtual Women in Tech Dance Party – taneczny wieczór z Dunią Pacheco, trenerką tańca, która przez ruch uwolniła w łączących się ze studiem i tańczących przed ekranami swoich komputerów uczestnikach wydarzenia radość, poczucie wspólnoty i wolności.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt