MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Rzeźba cybernetyczna pt. Senster, stworzona na zamówienie firmy Phillips w latach 60. XX w. przez Edwarda Ihnatowicza (filmik archiwalny ze Sensterem w roli głównej można obejrzeć na YouTubie tutaj), powraca! Dzięki Akademii Górniczo-Hutniczej, która wykupiła machinę w 2017 r. i sprowadziła ją do Krakowa (na Wydział Odlewnictwa AGH), Senster zyskał drugie życie, a od 19 grudnia 2020 r. stanowi eksponat podczas wirtualnego Sapporo International Art Festiwal (międzynarodowe triennale sztuki). Rzeźba będzie też prezentowana od 28 grudnia w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” na wystawie pt. Rzeźba w poszukiwaniu miejsca.

Autor Senstera to rzeźbiarz, malarz i pionier sztuki komputerowej polskiego pochodzenia. Jego ambicją przy projektowaniu Senstera było stworzenie rzeźby, która reagowałaby ruchem (stąd nazwa: rzeźba kinetyczna) na obecność ludzi w swoim otoczeniu (reakcje na dźwięki i ruch). Tytuł konstrukcji wywodzi się z angielskich słów sensitive (czuły) oraz monster (potwór), rzeźba bowiem przypomina ogromne (ponad pięciometrowe) stalowe zwierzę. Tworząc SENSTERA, Ihnatowicz nawiązywał o doświadczeń ówczesnej robotyki oraz eksperymentów w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Senster przez ponad 40 lat pozostawał nieruchomy i dopiero dzięki staraniom dr Anny Olszewskiej z Wydziału Humanistycznego AGH powstał projekt reaktywacji tej konstrukcji. Po ponad roku prac rekonstrukcyjnych, przeprowadzonych dzięki współpracy z wydziałami AGH Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, a także z Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, „ożywiony” Senster został zaprezentowany publiczności podczas obchodów 100. Inauguracji Roku Akademickiego w AGH.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!