MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Zespół prof. Waldemara Parucha i inni eksperci wypracowali rekomendacje dla uczelni w wielu obszarach, m.in.: ewaluacji, wydawnictw i czasopism, pracowników uczelni. To wszystko jest gotowe i będzie ogłoszone w drugiej połowie stycznia - powiedział szef resortu nauki Przemysław Czarnek.

W Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił m.in. o planowanych zmianach w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucja dla nauki) i o pracach ministerialnych ekspertów w tym zakresie.

W ocenie szefa resortu edukacji i nauki na etapie wdrażania Konstytucja dla Nauki "wykazuje pewne mankamenty, luki i nieścisłości", które mają zostać usunięte.

"Po to właśnie jest zespół prof. Waldemara Parucha, po to są nasi eksperci, którzy wypracowali już rekomendacje w wielu obszarach, w tym obszarze ewaluacji, (...) wydawnictw i czasopism, (...) pracowników uczelni, (...) awansu naukowego. To wszystko jest gotowe i w drugiej połowie stycznia będziemy ogłaszać" - zapowiedział.

Czarnek dodał, ze do tej pory nie było reformy zakrojonej na tak dużą skalę, która by "nie wykazywała mankamentów na etapie wdrażania." "I taka jest również reforma Jarosława Gowina" - dodał.

Czarnek pytany był też o to, czy należy łączyć kwestie szczepień poza kolejnością na WUM z reformą szkolnictwa wyższego wprowadzoną w ramach ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i wynikającą z niej większą władzą rektorów uczelni.

"Ja bym tego nie łączył (...). Oczywiście to szczepienia poza kolejnością jest żenujące, jest ogromnym błędem WUM podlegającego Ministerstwu Zdrowia, natomiast nie łączyłbym jednego z drugim. Reforma Jarosława Gowina - Konstytucja dla Nauki - była potrzebna, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości" - powiedział Czarnek. W jego ocenie "ruszyła skostniały świat szkolnictwa wyższego i nauki".

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt