MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


We wspólnym oświadczeniu organizacje SNP Students, Scottish Young Liberals, Scottish Young Greens i Scottish Labor Students potępiły decyzję rządu Wielkiej Brytanii o zaprzestaniu udziału w programie Erasmus+ w wyniku Brexitu.

Według rządu szkockiego ponad 2000 studentów, pracowników i osób uczących się korzysta z programu Erasmus+ każdego roku, a Szkocja przyciąga proporcjonalnie więcej uczestników programu z całej Europy i wysyła więcej w przeciwnym kierunku niż jakikolwiek inny kraj w Wielkiej Brytanii. Jednak program został odrzucony, gdy rząd Wielkiej Brytanii i UE nie mogły dojść do porozumienia w sprawie kosztów członkostwa podczas negocjacji umowy handlowej w sprawie Brexitu.

W rezultacie studenci ze Szkocji nie będą mogli uzyskać dostępu do programu, chociaż rząd Wielkiej Brytanii ustanawia własny zastępczy program Turinga o wartości 100 milionów funtów, ogłoszony przez Borisa Johnsona w Wigilię Bożego Narodzenia. We wspólnym oświadczeniu studenckie organizacje stwierdziły: „Uczestnictwo w programie Erasmus oznaczało, że młodzi ludzie, niezależnie od pochodzenia, mogli studiować i pracować w całej Unii Europejskiej. Usunięcie Szkocji, Anglii i Walii z programu Erasmus+ łamie obietnicę Borisa Johnsona, że jego plany dotyczące Brexitu nie stanowią zagrożenia dla programu Erasmus. Takie posunięcie ogranicza możliwości młodych ludzi oraz jest zdradą studentów i instytucji akademickich w całej Szkocji i pozostałej części Wielkiej Brytanii”. Dodają: „Wzywamy rząd Szkocji i rząd Wielkiej Brytanii do współpracy z innymi krajami i zainteresowanymi stronami w celu zapewnienia dalszego udziału Szkocji i Wielkiej Brytanii w programie Erasmus+. „Zakończenie uczestnictwa w programie Erasmus ogranicza przyszłość Szkocji i młodych ludzi w Wielkiej Brytanii i niewątpliwie spowoduje jeszcze większe szkody dla gospodarki. Ta kwestia przekracza konstytucyjny podział i ma fundamentalne znaczenie dla szkockich studentów”.

Opr. MTA

Źródło: https://www.scotsman.com

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt