MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nominował na nowego rektora Uniwersytetu Bogazici, jednego z niezależnych uniwersytetów w kraju, osobę związaną z partią rządzącą. W ciągu ostatniego roku powołał on 27 rektorów.

Uniwersytet Bogazici, z widokiem na Bosfor, został założony w 1863 roku jako pierwsza amerykańska uczelnia wyższa poza Stanami Zjednoczonymi. Ma ponad 15 000 studentów i sześć kampusów po europejskiej stronie Stambułu. Ta ostatnia nominacja zwiększa upolitycznienie tureckich uniwersytetów.  - Prezydent Recep Tayyip Erdogan wzmocnił swoją kontrolę nad systemem szkolnictwa wyższego w Turcji - powiedział Berk Esen, politolog z Uniwersytetu Sabanci w Stambule. Esen uważa, że decyzja Erdogana o mianowaniu Meliha Bulu na rektora jest szczególnie niepokojąca z kilku powodów.

- Bogazici jest jednym z najlepszych uniwersytetów w kraju i zatrudnia jednych z najbardziej szanowanych tureckich naukowców z różnych dziedzin. W przeszłości prezydent Erdogan powstrzymywał się od powoływania outsiderów na rektorów czołowych uniwersytetów w kraju - powiedział. - Nasz kraj potrzebuje wolnych środowisk akademickich, wolnych naukowców i produktywnych studentów. Tej wolności i produktywności nie da się osiągnąć poprzez wyznaczanie powierników. Chcemy wolnego środowiska akademickiego.  

Według Esena ta ostatnia decyzja o powołaniu kolegi z partii dodatkowo przyczyni się do powstania kultury strachu, która przeniknęła system szkolnictwa wyższego w Turcji i znacząco zaszkodzi wolnościom akademickim. - Obecnie panuje powszechna obawa, że uniwersytety zamienią się w miejsca, w których Erdogan nagrodzi swoich niezłomnych partyjnych zwolenników - powiedział. Dekret prezydencki z zeszłego roku doprowadził do zamknięcia Uniwersytetu Sehir, prywatnego uniwersytetu w Stambule powiązanego z byłym premierem i rywalem politycznym Ahmetem Davutoglu, co spowodowało, że wszyscy pracownicy akademiccy zostali pozbawieni pracy, z których wielu przyjęło krytyczne stanowisko polityczne w ostatnich latach.

Opr. MTA

Źródło: https://www.arabnews.com/node/1786286/middle-east

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt