MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Na czele Rady Naukowej założonego i kierowanego przez prof. Grzegorza W. Kołodko Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, działającego przy Akademii Leona Koźmińskiego od 2000 roku, stanął José Ramos-Horta, laureat pokojowej nagrody Nobla i były prezydent Timoru Wschodniego.

W 1996 r. José Ramos-Horta otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za ponad 20-letnią walkę o niepodległość Timoru Wschodniego, byłej kolonii portugalskiej, okupowanej od 1975 roku przez Indonezję. Dzięki walce Timorczyków, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar, oraz jego misji dyplomatycznej, z którą podróżował po świecie, Timor Wschodni ostatecznie wyzwolił się spod okupacji Indonezji i od 2002 roku jest niepodległą demokratyczną republiką.

Jose Ramos-Horta studiował prawo w USA, był ministrem spraw zagranicznych w pierwszym rządzie, a później premierem i prezydentem Timoru Wschodniego. Nagrodę Nobla przekazał na fundusz mikropożyczek dla ubogich. Obecnie angażuje się w działalność międzynarodowych organizacji pracujących na rzecz pokoju, praw człowieka, demokracji i zrównoważonego rozwoju, będąc wyrazicielem obaw najbiedniejszych krajów świata.

Jest autorem książek i esejów, profesorem wizytującym i doktorem honoris causa wielu uniwersytetów. Udział polityka tej klasy, wrażliwego obserwatora otwartego na problemy współczesnego świata w radzie naukowej TIGER-a poszerza perspektywę badań prowadzonych w ramach tej jednostki naukowej.

W skład Rady Naukowej TIGER-a wchodzą ponadto profesorowie: J. D. Agarwal (Indie), Abul Barkat (Bangladesz), Laszlo Csaba (Węgry), Bruno Dallago (Włochy), Saul Estrin (Wielka Brytania), Fan Gang (Chiny), James Kenneth Galbraith (USA), Marian Gorynia (Polska) Hu Bilang (Chiny), Elżbieta Mączyńska (Polska), Satoshi Mizobata (Japonia), Aleksander Nekipielow (Rosja), Tatiana Rosito (Brazylia), Irina Sikorskaja (Ukraina) i Vito Tanzi (USA).

Źródło: https://www.kozminski.edu.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt