MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
(fot. Ragesoss/Wikimedia - CC 3.0)Dariusz Jemielniak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, został członkiem międzynarodowego komitetu finansowego (Funds Dissemination Committee) Fundacji Wikimedia, wydawcy słynnej Wikipedii. Dziewięcioosobowy komitet dysponuje środkami w wysokości około 11 mln dolarów rocznie. Są one przyznawane na projekty największych stowarzyszeń i organizacji związanych z Wikimedia, które mają na celu dalszy rozwój encyklopedii internetowej i serwisów pokrewnych (m.in. Wikibooks, Commons, Wikinews, Wikicytaty).

W wywiadzie dla PAP prof. Dariusz Jemielniak przyznał, że stoi przed nim trudne zadanie, bo i cele fundacji na najbliższe trzy lata są bardzo ambitne, m.in. dojście do miliarda użytkowników Wikipedii i 50 mln artykułów, zwiększenie liczby aktywnych redaktorów do 200 tys. osób. – Uczestniczenie w porządkowaniu zasobów wiedzy zgromadzonej przez ludzkość w ramach 10 kluczowych projektów, takich jak np. serwis książkowy, baza cytatów, wirtualny uniwersytet czy właśnie Wikipedia, to dla mnie fascynujące wyzwanie, zwłaszcza, że od kilku lat zajmuję się badaniami nad dzieleniem się wiedzą w ramach open-source – dodał.

Prof. Dariusz Jemielniak jest kierownikiem Katedry Zarządzania Międzynarodowego ALK i Centrum Badań Organizacji CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizacjami opartymi na wiedzy, zastosowaniem technologii informacyjnych w zarządzaniu, open-source i crowdsourcingu, zwłaszcza gromadzenia wiedzy w internecie w formie tzw. „wiki” (np. Wikipedia). Stypendysta m.in. Fundacji Fulbrighta, Fundacji Nauki Polskiej, Collegium Invisibile, tygodnika "Polityka", a także programu dla wybitnych młodych naukowców MNiSW. Wchodzi w skład rady programowej Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatni rok realizował autorskie wirtualne badania etnograficzne wikipedystów na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda. Efektem jego pracy jest znajdująca się w publikacja książka o największej na świecie encyklopedii, tworzonej przez użytkowników i społecznych redaktorów. Program badawczy sfinansowało Narodowe Centrum Nauki. Profesor Jemielniak jest również twórcą najpopularniejszego polskiego słownika internetowego ling.pl.

Z Wikipedii co miesiąc korzysta ponad 500 milionów osób. Jej zasoby są kilkudziesięciokrotnie większe od Britanniki; stanowią ponad 23 miliony artykułów w 285 językach. Serwis jest dostępny bezpłatnie i nie zawiera reklam. Fundacja Wikimedia utrzymuje się z darowizn. Jej roczny budżet wynosi ok. 35 mln dolarów. Aż trudno sobie wyobrazić, że Wikipedia, bez której dzieci na całym świecie miałyby dziś kłopot z odrobieniem pracy domowej istnieje zaledwie dziesięć lat! Ze strategii Fundacji na najbliższe lata wynika, że już wkrótce dostęp do niej uzyska miliard użytkowników.

Prof. Dariusz Jemielniak działa na rzecz Wikipedii od 2006 roku: jest m.in. administratorem polskiej Wikipedii i stewardem wszystkich projektów Fundacji Wikimedia.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt