MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Podczas gdy Wielka Brytania znajduje się na drugim miejscu na świecie pod względem popularności wśród studentów zagranicznych, inne kraje szybko ją zyskują. W ostatnim czasie brytyjskie uniwersytety przegrywają w wyścigu o cudzoziemców z powodu wysokich kosztów, trudności wizowych i ograniczonego marketingu w obliczu rosnącej konkurencji z innych krajów, ostrzegają analitycy.

Analiza przeprowadzona przez Universities UK International, instytucję reprezentującą szkolnictwo wyższe za granicą, wykazała, że ​​pozycja Wielkiej Brytanii jako najpopularniejszego miejsca docelowego po Stanach Zjednoczonych, jest zagrożona przez uczelnie z innych krajów, które robią więcej, aby zachęcać do składania wniosków. Uniwersytety w Niemczech, Francji i Holandii są jednymi z tych, które oferują studentom z zagranicy poszerzający się zakres kursów języka angielskiego po znacznie niższych kosztach. Studenci wolą też podjąć studia w innych krajach, m. in.  W Kanadzie, Rosji, Chinach i Turcji.

Instytucja wezwała do zapewnienia większej liczby stypendiów, obniżonych opłat wizowych i bardziej skoordynowanej promocji brytyjskiej edukacji, a także lepszych środków pomagających studentom w znalezieniu pracy w kraju po ukończeniu studiów. „Musimy ciężko pracować, aby odzyskać naszą pozycję w wielu krajach, w których Wielka Brytania była miejscem pierwszego lub drugiego wyboru, ale już nie jest” – powiedziała Vivienne Stern, dyrektor Universities UK International.

Peter William Walsh, badacz z Migration Obserwatorium na Uniwersytecie w Oksfordzie, powiedział, że wynik mniejszej popularności Wysp jest spowodowany utrudnieniami związanymi z wjazdem na terytorium Wlk. Brytanii oraz większymi opłatami dla studentów z UE. Zaznaczył również, że wzrost liczby miejsc dla kandydatów spoza UE to efekt trendu istniejącego od 2017 roku, ale może również odzwierciedlać reformy wizowe wprowadzone po Brexicie, umożliwiające pracę przez dwa lata od momentu ukończenia studiów. Simon Marginson, profesor szkolnictwa wyższego na Uniwersytecie w Oksfordzie, wyraża jednak optymizm: „Zapotrzebowanie na edukację międzynarodową w Wielkiej Brytanii jest bardzo duże. Kraj ten oferuje wysoki poziom edukacji w języku angielskim, z jakim reszta Europy Zachodniej nie może się równać”.

Opr. MTA

Źródło: https://www.ft.com

6.09.2021

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt