MegaBaza edukacyjna Perspektywy®To rozwiązanie nowoczesne, perspektywiczne i przede wszystkim bezpieczne – tak o dyplomach cyfrowych mówi dr inż. Mirosław Płaza, kierownik ICT&IoTcyberLAB na Politechnice Świętokrzyskiej (PŚk). To pierwsza w Polsce uczelnia, która zdecydowała się skorzystać z technologii blockchain do certyfikowania dyplomów ukończenia studiów. Wraz z tradycyjnym dokumentem link do zabezpieczonej przed sfałszowaniem cyfrowej kopii dyplomu zapisanej na blockchainie oraz unikalny klucz pozwalający na jej odczytanie odebrało pierwszych 29 absolwentów PŚk.

Zastosowanie technologii blockchain do wydawania cyfrowych dyplomów możliwe było dzięki współpracy uczelni z firmą Billon – organizacją założoną w Wielkiej Brytanii w 2015 r. na bazie wcześniejszego projektu badawczego z Polski. Pomysł pojawił się po konkursie prac dyplomowych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚk. Firma Billon była jednym ze sponsorów – nagrodą dla laureatów były właśnie cyfrowe dyplomy potwierdzające wygraną w konkursie.

Na bazie tych doświadczeń stwierdziliśmy, że to ciekawe rozwiązanie, które warto wdrożyć szerzej na uczelni – opowiada dr inż. Płaza. – Uznaliśmy, że taka nowoczesna forma poświadczania zdobytego wykształcenia będzie nie tylko atrakcyjna dla studentów, ale i przydatna dla uczelni, ponieważ co roku dostajemy bardzo dużo zapytań od pracodawców chcących zweryfikować autentyczność dyplomów PŚk przedstawianych przez kandydatów do pracy. Dzięki dyplomowi w cyfrowej wersji, do której dostęp (specjalny klucz zabezpieczeń) pracodawca otrzyma od naszego absolwenta, zatrudniający będzie mógł sam sprawdzić na stronie uczelni autentyczność dokumentu.

Jak zatem wygląda i działa taki cyfrowy dyplom? To plik PDF zapisywany przez administrację uczelni w postaci danych rozproszonych na blockchainie. Absolwent otrzymuje unikalny klucz, dzięki któremu w dowolnym miejscu i czasie może pobrać plik na swoje urządzenie i przesłać go potencjalnemu pracodawcy. Ten z kolei będzie w stanie szybko zweryfikować autentyczność dyplomu na stronie politechniki. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia Billona przechowuje kompletne dokumenty (po odkodowaniu dokument wygląda jak zdjęcie papierowego dyplomu), nie zaś kryptograficzne odwołania do plików. W trakcie publikacji treść dokumentów podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, stając w zasadzie niemożliwą do niepowołanego usunięcia bądź modyfikacji.

Do takiego fałszerstwa potrzebne byłyby ogromne moce obliczeniowe, więc to technologia w pełni bezpieczna – twierdzi dr inż. Płaza. I dodaje: – Zakładamy, że za kilka lat takie cyfrowe dokumenty będą powszechnie stosowane przez różnego typu instytucje.

Na razie jednak cyfrowy dyplom Politechniki Świętokrzyskiej to pomysł pionierski w polskim świecie akademickim. Dlatego, jak wyjaśnia nasz rozmówca, propozycja wdrożenia tego rozwiązania nie budziła na PŚk żadnych kontrowersji, wręcz przeciwnie: – Dało się wyczuć dużą satysfakcję z tego, że jesteśmy pierwsi w Polsce.

Już dziś na PŚk elektroniczny dokument, obok tradycyjnego (papierowego) może otrzymać – bezpłatnie! – każda osoba kończąca studia na PŚk. Trzeba tylko wypełnić specjalne oświadczenie zawierające zgodę na przetwarzanie danych.

MT

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt