MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
- Jesteście znakomitymi ambasadorami szkolnictwa zawodowego i branżowego. Pokazujecie, że umiejętności zawodowe to nie tylko pasja, ale też rywalizacja i możliwość reprezentowania Polski na szczeblu międzynarodowym – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, gratulując polskim medalistom oraz uczestnikom EuroSkills 2021.

22-26 września w Graz, w Austrii odbył się międzynarodowy konkurs umiejętności branżowych EuroSkills 2021, w którym udział wzięli także reprezentanci z Polski. Polska kadra walczyła o tytuł Mistrza Europy w kilkunastu konkurencjach. Nasi zawodnicy zdobyli brązowe medale - Michał Formela, województwo pomorskie, Żukowo, w konkurencji spawalnictwo, Piotr Glazik, województwo pomorskie, Włosienica, w konkurencji florystyka i Bartosz Wicherek, województwo lubuskie Gorzów Wielkopolski w konkurencja gotowanie.  Jest to najlepszy wynik w dotychczasowych startach Polaków w tych zawodach.

Polskim medalistom oraz uczestnikom EuroSkills 2021 pogratulowała również wiceminister Marzena Machałek. - Zależy nam na tym, aby kształcenie branżowe, techniczne było w polskich szkołach na najwyższym poziomie. Chcemy pokazywać, jak wartościowe jest kształcenie w zawodzie i jak potrzebne polskiej gospodarce - mówiła wiceminister.

W konkursie EuroSkills mogli wziąć udział uczniowie, absolwenci lub pracownicy w wieku 18-26 lat. W Graz wystąpiło ponad 300 wykwalifikowanych młodych ludzi z całej Europy, reprezentując swoje umiejętności w około 40 różnych zawodach.

EuroSkills odbywa się co dwa lata w jednym z państw europejskich, to wersja konkursu WorldSkills. Zawody WorldSkills są organizowane od 1950 roku, zaś EuroSkills od 2008 roku. Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.
W zawodach EuroSkills rywalizuje 31 państw z Europy, w WorldSkills 85 państw. To największe tego rodzaju zawody na świecie.

Min. Czarnek podkreślił, że Polska dalej będzie się angażować w Eurskills i Worldskills, zważywszy, że jest to inicjatywa w doskonały sposób promująca szkolnictwo branżowe i zawodowe, otwierająca również rynek pracy na nowe osoby.

W dniach 25-26 listopada w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Polski SkillsPoland. Zwycięstwo w zawodach da możliwość startu w konkursie WorldSkills Shanghai 2022.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu powołano Koalicję na rzecz organizacji zawodów EuroSkills 2027 Polska. Podpisy złożyli: dr Bianka Siwinska, CEO Perspektywy Women in Tech/dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Marek Osiński, prezes zarządu DMG MORI.

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt