MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Gaudeaumus igitur („Radujmy się więc!”) zabrzmiało dziś dla 1,2 miliona polskich studentów, jednak rozpoczęcie roku akademickiego odbywa się w momencie, gdy liczba zakażeń COVID-19 dramatycznie rośnie, stawiając pod znakiem zapytania plany powrotu do studiów stacjonarnych. Wiemy zatem, jak zaczyna się ten rok akademicki, ale jego przebieg, i to już w najbliższych tygodniach, jest wielką niewiadomą.

W tej sytuacji kluczową kwestią wydaje się zachęcanie studentów do szczepień – większość kadry akademickiej jest już zaszczepiona, ew. czeka ją trzecia dawka. „Zależy mi na innych”, „wierzę w naukę”, „chcę podróżować po świecie”, „chcę studiować normalnie”, „chcę żyć normalnie” - to wybrane sformułowania wykorzystane w kampanii na rzecz szczepień przeciw COVID-19, którą przygotował Uniwersytet Warszawski. UW zadbał także o stan psychiczny studentów, którzy ostatnie półtora roku studiów spędzili głownie przed komputerami: studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą we wrześniu wziąć udział w webinarach organizowanych przez Centrum Pomocy Psychologicznej UW „Jak odnaleźć się na uczelni w świecie pełnym niepewności?” Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak oswoić lęk towarzyszący zmianom i poznają różne metody radzenia sobie ze stresem. Takie zajęcia

- Grozi nam cała generacja studentów, którzy nie będą sobie wyobrażali inaczej uniwersytetu niż przez komputer – przestrzega prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zdaniem profesora, młodzi ludzie, którzy rozpoczęli studiowanie podczas pandemii będą mieli nie tylko luki w wykształceniu (Będziemy to odczuwali, gdy ludzie po wizycie u lekarza będą chorowali bardziej niż przed, lub gdy będą nam się zawalały mosty i domy. Wielu ludzi nauczyłem jeździć konno, ale nie podjąłbym się tego robić przez Internet – podkreśla prof. Nalaskowski), ale także w umiejętnościach społecznych czy… kindersztubie. Profesor nie wyobraża sobie, że mógłby prowadzić wykład bez marynarki i krawata, nawet jeśli robi to zdalnie, tymczasem wielu znużonych studiowaniem online młodych ludzi uczestniczyło w zajęciach leżąc w łóżku.

Najbliższe tygodnie pokażą, jaki będzie ten rok akademicki. Na razie spróbujmy wziąć sobie do serca pierwsze słowa pieśni, która wybrzmiała (lub wybrzmi) we wszystkich polskich uczelniach i spróbujmy się radować, że rok akademicki właśnie się rozpoczął.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt