MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Chińscy studenci studiujący za granicą twierdzą, że muszą cały czas kontrolować to, co mówią publicznie i piszą w Internecie, co skłania wielu do autocenzury. Ci, którzy otwarcie kwestionują politykę chińskiego rządu, często spotykają się z karą, od zastraszania w Internecie po odwet na krewnych w Chinach, mówią działacze na rzecz praw.

Niedawne dochodzenie przeprowadzone przez Human Rights Watch wykazało, że chińskie władze stosują różne metody „wpływania na dyskusje akademickie, monitorowania zagranicznych studentów z Chin, cenzurowania badań naukowych lub w inny sposób ingerowania w wolność akademicką”. Wyniki HRW skupiły się na chińskich studentach w Australii. Ale studenci i aktywiści, z którymi rozmawiał Eurasianet, powiedzieli, że te same wzorce są powszechne na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i byłym Związku Radzieckim.

Ci, którzy mają nastroje prodemokratyczne lub nie trzymają się ściśle stanowisk Chińskiej Partii Komunistycznej, są najbardziej narażeni na jakąś formę odwetu. W wielu przypadkach udokumentowanych przez HRW chińscy urzędnicy nie odgrywali aktywnej roli w monitorowaniu lub nękaniu uczniów wyrażających sprzeciw. Zamiast tego, wydaje się, że rząd polegał na chińskich studentach z zagranicy, którzy są lojalni wobec Partii, aby mieli oko na swoich rówieśników i, w razie potrzeby, podejmowali działania w celu egzekwowania doktrynalnej ortodoksji.

Taktyki stosowane przez pro-pekińskich studentów obejmowały zastraszanie w Internecie, stosowanie fizycznego zastraszania i groźby powiadomienia chińskich władz. W kilku udokumentowanych przypadkach domniemane wykroczenia popełnione przez studentów za granicą skłoniły policję w Chinach do odwiedzenia członków rodziny. W raporcie odnotowano również częste przypadki „zaburzeń i kłótni w klasie” podczas dyskusji na temat współczesnej chińskiej polityki. Według raportu „ta atmosfera strachu pogorszyła się w ostatnich latach, a wolność słowa i wolność akademicka są coraz bardziej zagrożone”.

Za granicą studiuje każdego roku od 600 000 do 700 000 chińskich studentów. W Stanach Zjednoczonych chińscy studenci stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zagranicznych studentów studiujących na uczelniach wyższych.

Opr. MTA

Żródło: https://eurasianet.org

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt