MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu świętował w tym roku 70-lecie istnienia uczelni. Z tej okazji, po raz pierwszy zabrzmiała publicznie Kantata Uniwersytecka Krzesimira Dębskiego specjalnie skomponowana na obchody jubileuszowe. Na kampusie odsłonięto również wyjątkowy mural.

Jubileusz 70-lecia istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu połączono z inauguracją roku akademickiego - wyjątkowego, bo studenci po długiej pandemicznej przerwie, znów wrócili na uczelnię.  – Postawiliśmy na młodych naukowców, bo to oni mogą dokonać przełomów tak potrzebnych światu, bo są kreatywni i jeszcze nieskrępowani doświadczeniem porażki. (...) Jednak młodym naukowcom, żeby dokonali przełomu, trzeba wskazać ścieżkę. Dlatego takie znaczenie ma pokoleniowa ciągłość uniwersytetu – podkreślał podczas inauguracji rektor UPWr Jarosław Bosy.

Uświetniło ją przyznanie doktoratu honoris causa wybitnemu naukowcowi, profesorowi Angelowi Carbonell-Barrachinie z Uniwersytetu im. Miguela Hernandeza w Hiszpanii.

Odsłonięto także jubileuszowy mural autorstwa wrocławskiego artysty Wojciecha Kołacza. Jest on nie tylko piękną, edukacyjną ilustracją, ale też „hotelem” dla pszczół murarek, które doskonale radzą sobie z zapylaniem roślin. – Chcieliśmy nie tylko nietypowo zazielenić miejsce, którym w czasie roku akademickiego przechodzi codziennie nawet kilka tysięcy osób. Chcieliśmy też, by to miejsce łączyło nas – studentów, absolwentów i wykładowców, zarówno ideą, którą wyraża namalowane na ścianie hasło „Mamy zielone pojęcie”, jak poczuciem wspólnoty, która będzie zamykana w kadrze podczas wspólnych, pamiątkowych zdjęć – mówi rektor.

Kulminacyjną częścią jubileuszu był koncert, który uświetniło prawykonanie Kantaty Uniwersyteckiej Krzesimira Dębskiego. Kompozytor skomponował ją specjalnie na jubileusz, 140 lat po tym jak w Breslau odbyło się prawykonanie Uwertury Akademickiej Johannesa Brahmsa „Gaudeamus igitur” (pieśń średniowiecznych żaków od tego momentu stała się hymnem uniwersyteckim).

 

Kantatę pod batutą Krzesimira Dębskiego wykonały w Teatrze Muzycznym „Capitol” chóry akademickie Wrocławia. Jej przesłanie jest uniwersalne. To motto statuetki „Sapere aude” („miej odwagę być mądrym”) przyznawanej co roku najlepszym studentom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz fragment jednego z najsłynniejszych wierszy Horacego „Exegi monumentum”. W utworze wykorzystano jego pierwszą zwrotkę („Zbudowałem monument trwalszy niż ze stali / Mocniejszy nad piramid królewskich istnienie / Deszcz wielki go nie zmyje wicher nie powali / Stuleci niezliczonych nie zniszczy go tchnienie”), która mówi m.in. o tym, że mury mogą runąć, istotne jest to, co wnoszą w nie ludzie.

Historia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest tego najlepszym przykładem i dowodem – zbudowany na zgliszczach niemieckiego Breslau, które stało się polskim Wrocławiem przez ludzi, którzy w 1945 roku opuścili mury lwowskich uczelni. Horacjański monument jest trwalszy niż ze stali, bo przekazywany kolejnym pokoleniom studentów przez kolejne pokolenia naukowców, dla których rozum i poszukiwanie prawdy są najważniejszymi wartościami w życiu.

https://upwr.edu.pl/

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt