MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Izrael przystąpi do programu naukowego Horyzont Europa z wyłączeniem Judei i Samarii. Umowa z UE ma zostać oficjalnie podpisana w grudniu. 

Izrael i Unia Europejska zakończyły negocjacje w sprawie przystąpienia Izraela do programu finansowania badań naukowych Horyzont Europa, który zawiera kontrowersyjną klauzulę zakazującą wykorzystania funduszy we wschodniej Jerozolimie, na Wzgórzach Golan oraz w Judei i Samarii.

- Dołączenie Izraela do Horyzontu to kolejny aspekt, który pozycjonuje Izrael jako głównego gracza w największym i najważniejszym programie badawczo-rozwojowym na świecie – powiedział minister spraw zagranicznych Yair Lapid.

Porozumienie wymaga również od izraelskich firm, organizacji lub instytucji akademickich, które ubiegają się o europejskie pożyczki lub dotacje, ustanowienia mechanizmu gwarantującego, że fundusze nie zostaną zainwestowane za tzw. zieloną linię.

Ami Appelbaum z izraelskiego organu ds. innowacji powiedział, że izraelskie podmioty otrzymały ponad 1,3 mld euro (1,5 mld USD) z poprzedniego programu Horyzont 2020, który miał „znaczący pozytywny wpływ na jakość badań, wzmacniając międzynarodową reputację izraelskiego środowiska akademickiego i jego powiązania z europejską społecznością badawczą”.

W marcu br. 500 naukowców z Europy i Izraela podpisało list wzywający UE do zagwarantowania, że ​​żadne z jej funduszy nie zostaną wykorzystane na projekty dotyczące Uniwersytetu Ariel, który znajduje się za tzw. zieloną linią. „Projekty badawcze nie powinny być wykorzystywane do legitymizacji lub w inny sposób utrzymywania nielegalnych osiedli izraelskich” – czytamy w liście. „UE nie może wywiązać się z własnych zobowiązań w tym zakresie bez dalszego wzmacniania bezprawnej okupacji wojskowej Izraela i ucisku milionów Palestyńczyków oraz bez dalszego podważania niezbywalnych i powszechnie uznanych praw narodu palestyńskiego na mocy prawa międzynarodowego”.

Opr. MTA

Źródło: https://www.jpost.com

26.10.2021

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt