MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
We Wrocławiu radość! Siódme miejsce wśród wszystkich polskich uczelni i pozycja lidera wśród uczelni medycznych naszego kraju – to znakomity wynik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w najnowszej edycji rankingu „US News Best Global Universities”.

– Wyniki tej klasyfikacji są odzwierciedleniem pracy ostatnich lat, cieszę się, że po rankingu szanghajskim, kolejne światowe zestawienie potwierdza naszą mocną pozycję – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Ten jeden z najczęściej cytowanych na świecie polskich naukowców dodaje, że jest to też potwierdzenie, iż odpowiednio prowadzona działalność naukowa pozwala polskim uczelniom swobodnie konkurować z resztą świata. – Widać to po obszarze medycyny sercowo-naczyniowej, gdzie zajmujemy 58. miejsce wśród niemal 2 tysięcy najlepszych jednostek ze świata i 26 w Europie. To ogromny sukces, z którego jako kardiolog jestem szczególnie dumny. I dowód, że można – podkreśla prof. Ponikowski.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przyznaje, że całościowy obraz polskich uczelni wymaga poprawy. Najlepsza z nich – Uniwersytet Jagielloński zajmuje 320. miejsce na świecie. - Warto podkreślić, że UJ od dawna funkcjonuje jako uczelnia łącząca potencjał kierunków tradycyjnie uniwersyteckich i medycznych. To jest proces, któremu uważnie przyglądamy się także we Wrocławiu. Mamy świadomość, że to ostatni moment na budowanie silnych ośrodków akademickich, dlatego uważnie analizowałem także wyniki uczelni z naszego miasta. Połączenie potencjałów, zdecydowanie przesunęłoby nas do przodu, nie ma co do tego wątpliwości, dlatego cieszę się, że te rozmowy zaczęły się we Wrocławiu toczyć – podkreśla rektor Ponikowski.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uplasował się na miejscu 7. w Polsce i 870 na świecie (awans z 908) oraz ponownie jest najwyżej sklasyfikowaną uczelnią medyczną pochodzącą z Polski.

Metodologia rankingu obejmuje szereg czynników – w przypadku wrocławskiej uczelni medycznej o wysokiej pozycji zadecydowały przede wszystkim wyniki w dziedzinie publikacji. Zajęła 211. miejsce na świecie pod względem procentowego udziału w grupie najlepiej cytowanych publikacji oraz 353. w kategorii znormalizowanego impaktu cytowań. Ponadto poprawiła pozycję w dziedzinie badań układu sercowo-naczyniowego (rok temu 62. miejsce na świecie, obecnie – 58, pierwsze wśród polskich uczelni). Natomiast w dziedzinie medycyny klinicznej uczelnia uplasowała się na 218. miejscu, co oznacza awans o niemal 60 pozycji.

https://www.umw.edu.pl/

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt