MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Dr Bianka Siwińska i Joanna Maraszek odbyły podróż do Azerbejdżanu w celu promocji  programu Poland IT Hub, w ramach którego organizowany jest program stypendialny dla najbardziej utalentowanych studentek informatyki i młodych profesjonalistek, umożliwiający przyjazd do Warszawy na nadchodzący Perspektywy Women in Tech Summit 2022.

Pierwszego dnia pobytu w Baku delegacja odwiedziła organizację Femmes Digitales wspierającą kobietyw  nowych technologiach w Azerbejdżanie, założoną przez Janę Kripme, światową ekspertkę do spraw tożsamości cyfrowej. To owocne spotkanie przerodziło się w początek szerszej współpracy między Perspektywy Women in Tech oraz Femmes Digitales, które ostatniego dnia pobytu zwieńczyło podpisanie Memorandum of Understandings pomiędzy dwiema stronami. To duży krok w budowaniu porozumienia polsko-azerbejdżańskiego dla wspierania kobiet w technologiach.

Tego samego dnia delegacja odwiedziła Baku Engineering University, dzięki uprzejmości pana dr Elchina Yusubova, kierownika Działu Nauki i Innowacji, zwiedziła uniwersytecki park technologiczny oraz pogłębiła swoją wiedzę na temat jakości kształcenia na kierunkach informatycznych w całym kraju.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w zamiejskim Baku Higher Oil School. Wśród pól naftowych, pracujących kiwonów i sztuki nawiązującej do epoki industrialnej, dr Siwińska opowiadała studentkom informatyki o programie stypendialnym na Perspektywy Women in Tech Summit. Dziękujemy serdecznie pani prof. Naili Allakhverdiyeva, kierowniczki Wydziału Inżynierii Automatyzacji Procesów za tak ciepłe przyjęcie i zorganizowanie otwartego spotkania w czasie zajęć akademickich.

Kolejnym przystankiem na akademickiej mapie Baku był Azerbaijan State Oil and Industry University. W  towarzystwie pana Bartosza Musiałowicza, Pierwszego Radcy Ambasady Polskiej w Azerbejdżanie nawiązaliśmy relację z władzami uczelni, panem Rafiqiem Camalovem, wicerektorem ds. relacji międzynarodowych, oraz panią Ülviyyə Abbasovą, odpowiedzialną za program Erasmus na uczelni.

W trakcie podróży do krajów wschodnich delegacja zawsze stara się wnikliwie poznawać i zrozumieć aktualną sytuację kobiet w technologiach w danym regionie. Dlatego zawsze na liście priorytetów stawiane są lokalne społeczności, jedną z nich była Femtech.az, założona przez Nazrin Guluzade. Podczas spotkania Nazrin przybliżyła zakres swojej działalności, ze szczególną uwagą na wspieranie kobiet spoza Baku, zamieszkujących azerbejdżańskie wsie i małe miasteczka.

Kolejną odwiedzoną uczelnią tego dnia był UFAZ - French Azerbaijani University of Azerbaijan, podczas którego na otwartym dla studentek spotkaniu delegacja opowiadała o konferencji Perspektywy Women in Tech Summit. Podczas prezentacji padło pytanie do publiczności, czy zgromadzone słyszały o wydarzeniu wcześniej. Okazało się, że jedna z dziewcząt uczestniczyła w edycji onlinowej, w grudniu 2020 i jak powiedziała wprost - “Summit zmienił jej życie”. Dzięki obecności na wydarzeniu została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną do firmy Goldman Sachs, i ich Londyńskim oddziale spędziła 3 miesiące wakacji 2021. Dziś mówi, że Summit to prawdziwy akcelerator kariery i z nadzieją patrzy na nadchodzącą edycję!

Trzeci dzień pobytu w Azerbejdżanie ponownie skupiał się wokół eksploracji uniwersytetów. Rozpoczął się od wizyty na ADA University, będącej najlepszą uczelnią kształcącą dyplomatów w regionie. Tam podczas spotkania z prof Sencerem Yeralanem, dziekanem Wydziału Informatyki, omawialiśmy innowacyjne metody nauczania oraz organizowania inkluzywnej przestrzeni, wspierającej poczucie wspólnoty i równości wśród studentów. Ostatnim uniwersytetem odwiedzonym podczas tego wyjazdy był Azerbainan Technical University, reprezentowanym przez prof. Subhana Namazova, wicerektora ds. relacji międzynarodowych oraz dr Orkhana Vatana.

Do budowania szerokiej współpracy potrzeba wielu stakeholderów, uczelni, społeczności, ale także międzynarodowych instytucji. Dlatego trzeciego dnia delegacja spotkała się z lokalnym oddziałem UNDP (United Nations Development Program), reprezentowanym przez panią Leylę Seyidzadę, która już w 2019 roku była gościem Perspektywy Women in Tech Summit. 

Piątkowy wieczór delegacja spędziła w towarzystwie reprezentantek Women Techmakres Baku, organizacji założonej przez firmę Google, która zrzesza kobiety w technologiach na całym świecie.

Podróż do Baku obfitowała w inpsirujące spotkania oraz szerokie opowieści o lokalnym ekosystemie IT. Azerbejdżan to dynamicznie rozwijający się kraj, w którym obrazy epoki industrialnej początków XX wieku przeplatają się z nowatorską architekturą oraz imponującą iluminacją. Z pewnością jest to kraj, z którym warto budować szeroką współpracę, by wspierać kobiety w ich karierach technologicznych. 

Poland IT Hub for You to projekt realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Celem projektu jest stworzenie możliwości naukowych, badawczych i zawodowych dla wybitnych studentek oraz młodych specjalistek IT & Tech z Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej oraz budowanie z nimi kontaktów edukacyjnych i zawodowych.

Kraje objęte projektem to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Ukraina i Uzbekistan.

Więcej informacji o projekcie na www.polandithub.pl

Perspektywy Women in Tech Summit to największe wydarzenie dla kobiet w technologiach w tej części świata. Zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 8300 uczestniczek i uczestników z ponad 100 państw. W tym roku Summit odbędzie się w wersji hybrydowej, a uczestniczki z krajów porozumienia wschodniego mogą ubiegać się o stypendia pokrywające koszty przyjazdu do Warszawy, zakwaterowania oraz biletu na wydarzenie. Więcej informacji na www.polandithub.pl/summit

Projekt współfinansowany z programu Dialog, Ministerstwa Edukacji i Nauki.

http://www.info.studyinpoland.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt