MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr awansował do finału międzynarodowego konkursu FameLab. 25 listopada dziesięcioro badaczy z całego świata będzie miało trzy minuty, by opowiedzieć o swoich projektach i zachwycić jurorów oraz internautów.

Dr Łątka najpierw okazał się najlepszy w finale krajowym (w którym zdobył także nagrodę publiczności), a potem zachwycił również w międzynarodowym półfinale, w którym rywalizowali naukowcy z 23 krajów. Spośród nich sędziowie konkursowi wyłonili ośmioro finalistów, a publiczność – która oglądała prezentacje na Youtube – dodała do tego grona swoich dwóch faworytów.

W finale rozpoczynającym się 25 listopada o godz. 17.00 obejrzymy prezentacje dziesięciu naukowców. Oprócz dr. Łątki będą to Bozhidar Stefanov z Bułgarii, Alexandra Cloherty z Holandii, Hugo Cui ze Szwajcarii, Letago Kgomoeswana z RPA, Samantha Nixon z Australii, Eman Abdelmonem Amer z Egiptu, Jesus Victorino Santos z Hiszpanii, Danny Daniels z Meksyku i Sirawit Ittisoponpisan z Tajlandii.

Transmisję wydarzenia można oglądać na Youtube: https://www.youtube.com/user/famelab

Zasady konkursu pozostają bez zmian – uczestnicy będą mieli tylko 180 sekund, by opowiedzieć o swoich projektach naukowych czy zagadnieniach badawczych. Mogą do tego wykorzystać różne rekwizyty, ale bez posługiwania się multimediami. Jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

***

Dr Jerzy Łątka zajmuje się możliwościami wykorzystania papieru i jego pochodnych w tworzeniu nowatorskich konstrukcji architektonicznych. Zgłębia także tematykę architektury tymczasowej, pomocowej i społecznej. Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a doktorat obronił na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft.

W 2013 r. wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W Polsce – w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – razem ze studentami stworzył pierwszą w kraju jednostkę mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych – „Domek z Kart / House of Cards”.

W 2017 r. dr Łątka został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia, a w 2019 roku zwyciężył w plebiscycie miesięcznika Architektura-Murator: „Osobowości 25-lecia” w kategorii „Projektowanie zrównoważone i uniwersalne”. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.

Dr Łątka jest także jednym z bohaterów nowego miniserialu dokumentalnego Politechniki Wrocławskiej – „Nauka do potęgi”. Premiera pierwszego odcinka, z udziałem naukowca, w piątek, 19 listopada, na stronie serial.pwr.edu.pl.

Źródło: https://wroclaw.tech/dla-mediow

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt