MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Ponad 5 mln zł przeznaczyła w 2021 roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) na stypendia dla 395 białoruskich studentów.

Spośród 395 osób, które otrzymują wsparcie, 271 to obywatele Białorusi rozpoczynający studia I, II stopnia lub jednolite magisterskie, 124 to osoby, które kontynuują kształcenie na studiach w Polsce, będąc stypendystami w ramach zeszłorocznej inicjatywy NAWA "Solidarni ze studentami". Była to część działań w ramach akcji "Solidarni z Białorusią", którą przygotowała NAWA na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki).

NAWA przekazała w komunikacie przesłanym PAP, że podobnie jak w zeszłym roku, działanie "Solidarni z Białorusią – studenci" cieszyło się ogromną popularnością, o czym świadczy liczba wniosków - wpłynęło ich 1821.

"W ubiegłym roku naszą pomoc rozpoczęliśmy od kursów on-line języka polskiego dla młodzieży z Białorusi, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zakończyliśmy ją z kolei na stypendiach dla studentów, naukowców i nauczycieli. W tym roku, obserwując nieustanną potrzebę wsparcia studentów z Białorusi, postanowiliśmy kontynuować inicjatywę w postaci działania, w ramach którego stypendium będzie mogła otrzymać grupa najlepszych studentów spośród stypendystów ubiegłorocznej edycji oraz ci studenci, którzy dopiero w tym roku rozpoczęli studia, i wcześniej z takiej możliwości nie korzystali" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

Jak wynika z informacji przekazanych przez agencję, studenci, którzy otrzymali w 2021 roku stypendium w ramach działania "Solidarni z Białorusią – studenci", kształcą się na 62 uczelniach publicznych i niepublicznych nadzorowanych przez MEiN. Najwięcej osób podjęło naukę w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Łódzkim i Szkole Głównej Handlowej. Najchętniej wybierane przez białoruskich stypendystów kierunki to: zarządzanie, informatyka, filologie, biotechnologia i dziennikarstwo.

Wysokość stypendiów uzależniona jest od rodzaju studiów i wynosi 1250 zł (dla studentów studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich) lub 1500 zł (dla studentów studiów II stopnia).

NAWA przypomniała, że osoby z Białorusi stanowią drugą co do wielkości – po Ukraińcach - grupę studentów zagranicznych podejmujących kształcenie na polskich uczelniach. W roku akademickim 2014/2015 było ich ok. 4,2 tys., w roku 2020/2021 już ponad 9,7 tys. Jest to przyrost w porównaniu do poprzedniego roku akademickiego o 1,3 tys. osób. Zainteresowanie to widoczne jest każdego roku w naborach na studia - zauważono w komunikacie.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca Ministrowi Edukacji i Nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej.

 

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt