MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Ponad 100 polskich inżynierów, pracujących m.in. w krajach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej, bierze udział w II Światowym Zjeździe Inżynierów Polskich. Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w 26 czerwca na Politechnice Warszawskiej.

25 czerwca podczas konferencji prasowej organizatorzy zjazdu tłumaczyli, że wydarzenie ma integrować środowiska inżynieryjne. Ma również umożliwić wymianę doświadczeń we wdrażaniu innowacji, transferze technologii, służyć podniesieniu rangi polskiej nauki i jej konkurencyjności w świecie.

Mamy problemy z komercjalizacją wiedzy, z procesem przekazywania wynalazków, pomysłów do przemysłu. Chcemy wykorzystywać doświadczenia przedsiębiorców z Europy Zachodniej. Liczymy, że powiedzą nam, czego od nas oczekują i czego my możemy oczekiwać od przemysłu – mówi prof. Rajmund Bacewicz, prorektor ds. nauki z Politechniki Warszawskiej.

W zjeździe wezmą udział polscy inżynierowie, którzy na co dzień pracują m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, krajach Europy Zachodniej. Pomysłodawca zjazdu prof. Włodzimierz Kurnik wyjaśnił we wtorek, że do udziału zaproszeni są też obcokrajowcy, którzy ukończyli polskie uczelnie i teraz pracują w swoich rodzimych krajach. – W takim rozumieniu polskich inżynierów mamy w Chinach, Wietnamie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce – mówi prof. Kurnik.

Prof. Rajmund Bacewicz z Politechniki Warszawskiej podkreśla, że już po pierwszej edycji zjazdu pojawiły się konkretne rezultaty. – Politechnika Warszawska prowadzi wiele programów badawczych. Liczymy na bardzo dobrą współpracę z polskimi inżynierami poza granicami kraju. W tej chwili budujemy ogromną inwestycję: Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii. Współpraca z inżynierami polskiego pochodzenia pozwoliła nam sformatować Centrum, stworzyć jego koncepcję. To jeden z wielu przykładów współdziałania – mówi.

Zjazd rozpocznie wykład prezesa PAN prof. Michała Kleibera "Miejsce Polski w XXI wieku". Później uczestnicy spotkania będą mogli uczestniczyć w siedmiu sesjach plenarnych. Poświęcone będą m.in. problematyce innowacyjności, wdrożeniom, infrastrukturze i transportowi. Zjazdowi będzie towarzyszyła wystawa poświęcona Janowi Czochralskiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich naukowców, którego odkrycia przyczyniły się do rozwoju elektroniki.

Organizatorami spotkania są: Politechnika Warszawska, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej i Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

więcej: http://szip.org.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt