Program "Executive MBA" Akademii Leona Koźmińskiego, "Canadian Executive MBA" Szkoły Głównej Handlowej i "Warsaw-Illinois Executive MBA" Uniwersytetu Warszawskiego to triumfatorzy Rankingu MBA Perspektywy 2013. Wyniki rankingu zostały ogłoszone 4 lipca podczas uroczystej gali w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
- To ludzie są największym kapitałem napędzającym polską gospodarkę podkreślił Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w czasie uroczystości ogłoszenia wyników Rankingu MBA Perspektywy 2013.
Laureatom gratulowała przewodnicząca Kapituły Rankingu prof. Maria Romanowska, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że sam udział w rankingu, poddanie się ocenie, jest dowodem dojrzałości programu i gotowości do sprostania wysokim wymaganiom.
W Rankingu MBA Perspektywy 2013 najwyższe pozycje zajęły programy:
- Executive MBA Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (wskaźnik rankingowy 100,0).
- Canadian Executive MBA (CEMBA) Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (wskaźnik 99,92).
- Warsaw-Illinois Executive MBA Uniwersytet Warszawski (95,83).
- Executive MBA Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej (89,83).
- Program MBA Poznań- Atlanta Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (79,58).
- Koźmiński MBA z semestrem specjalistycznym Akademia Leona Koźmińskiego (79,51)
- Executive MBA Marketing and Management Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (78,18).
- Franklin University MBA (FUMBA) Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu (78,08).
- MBA-SGH Szkoła Główna Handlowa (77,67).
- International MBA Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (76,54).
- Polsko-Amerykańskie Studia Executive MBA Polsko-Amerykańskie Centrum przy Uniwersytecie Łódzkim (74,56).
- MBA in Strategy, Programme and Project Management Politechnika Gdańska Wydział Zarządzania i Ekonomii (70,67).
- Podyplomowe Studia Menedżerskie MBA Uniwersytetu Szczecińskiego Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (68,43).
- Executive MBA Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu (64,88).
- Program MBA Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu (64,67).
Pełna wersja rankingu dostępna jest na stronie: www.mba.perspektywy.pl.
W rankingu uwzględniono siedem grup kryteriów: merytoryczne cechy programu (20%), preferencje pracodawców (15%), opinia absolwentów (15%), jakość studentów (15%), jakość kadry dydaktycznej (15%), wsparcie procesu kształcenia (5%) oraz ranga i prestiż dyplomu (15%). Cechy te zmierzone zostały poprzez 26 wskaźników szczegółowych.
Organizatorzy programów MBA uczestniczących w Rankingu wypełnili ankietę zawierającą kilkadziesiąt szczegółowych pytań. Odpowiedzi na te pytania posłużyły do ustalenia, kim są słuchacze ocenianych programów, kim są wykładowcy, jak wygląda struktura i zakres samego programu, co oferują słuchaczom studia i jaki jest prestiż organizatora.
Ponieważ jedną z cech dobrego programu jest zadowolenie absolwentów, zapytano ich, jak oceniają ukończone studia oraz jak ich ukończenie wpłynęło na karierę słuchacza. Badanie przeprowadziła Fundacja Edukacyjna Perspektywy na grupie 724 absolwentów z lat 2011 i 2012 (odpowiedzi nadesłało 53,6% ankietowanych). Każdy z programów objętych rankingiem miał prawo wskazać maksimum 15 absolwentów.
W Rankingu uwzględniono także preferencje pracodawców wynikające z badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR na ogólnopolskiej próbie dyrektorów i pracowników pionów HR w 500 przedsiębiorstwach mających główną siedzibę w Polsce.
W skład Kapituły Rankingu, której przewodniczy prof. Maria Romanowska, dyrektor Instytutu Zarządzania SGH, wchodzą: prof. Elżbieta Mączyńska prezes PTE, Lidia Sobańska wiceprezes PAP, Włodzimierz Kiciński I wiceprezes KGHM S.A., Mik Kuczkiewicz principal w firmie Stanton Chase International, Krzysztof Kwiecień dyrektor HR na Polskę i kraje bałtyckie Deloitte, Sergiusz Najar członek Rady Nadzorczej Santander Consumer Bank Polska SA, Waldemar Siwiński prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Andrzej Zdebski prezes KrakChemia SA.
Rankingiem objęto 30 programów, co oznacza wzrost o dwa programy w porównaniu z ubiegłoroczną edycją rankingu i o cztery w porównaniu z rankingiem w roku 2011.
Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" podkreśla, że ranking nie powinien być jedynym kryterium wyboru programu, szkoły czy uczelni, ale z pewnością ułatwia on wypracowanie odpowiedzi, przynosi informacje, które wraz z innymi, a przede wszystkim z projekcją własnych kryteriów wyboru, czynią odpowiedź racjonalną.
Dyrektorzy najlepszych polskich programów MBA otrzymali podczas gali specjalne dyplomy oraz nagrodę specjalną PTE - książkę "O tych z najwyższej półki".