MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ranking MBA 2013

Ranking MBA 2012

Ranking MBA 2012

Galeria zdjęć z Gali MBA 2013

Ranking MBA 2013

Program "Executive MBA" Akademii Leona Koźmińskiego, "Canadian Executive MBA" Szkoły Głównej Handlowej i "Warsaw-Illinois Executive MBA" Uniwersytetu Warszawskiego to triumfatorzy Rankingu MBA Perspektywy 2013. Wyniki rankingu zostały ogłoszone 4 lipca podczas uroczystej gali w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- To ludzie są największym kapitałem napędzającym polską gospodarkę – podkreślił Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w czasie uroczystości ogłoszenia wyników Rankingu MBA Perspektywy 2013.

Laureatom gratulowała przewodnicząca Kapituły Rankingu prof. Maria Romanowska, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że sam udział w rankingu, poddanie się ocenie, jest dowodem dojrzałości programu i gotowości do sprostania wysokim wymaganiom.

W Rankingu MBA Perspektywy 2013 najwyższe pozycje zajęły programy:

 1. Executive MBA – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (wskaźnik rankingowy 100,0).
 2. Canadian Executive MBA (CEMBA) – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (wskaźnik 99,92).
 3. Warsaw-Illinois Executive MBA – Uniwersytet Warszawski (95,83).
 4. Executive MBA – Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej (89,83).
 5. Program MBA Poznań- Atlanta – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (79,58).
 6. Koźmiński MBA z semestrem specjalistycznym – Akademia Leona Koźmińskiego (79,51)
 7. Executive MBA Marketing and Management – Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (78,18).
 8. Franklin University MBA (FUMBA) – Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu (78,08).
 9. MBA-SGH – Szkoła Główna Handlowa (77,67).
 10. International MBA – Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (76,54).
 11. Polsko-Amerykańskie Studia Executive MBA – Polsko-Amerykańskie Centrum przy Uniwersytecie Łódzkim (74,56).
 12. MBA in Strategy, Programme and Project Management – Politechnika Gdańska Wydział Zarządzania i Ekonomii (70,67).
 13. Podyplomowe Studia Menedżerskie MBA Uniwersytetu Szczecińskiego –Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (68,43).
 14. Executive MBA – Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu (64,88).
 15. Program MBA – Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu (64,67).

Pełna wersja rankingu dostępna jest na stronie: www.mba.perspektywy.pl.

W rankingu uwzględniono siedem grup kryteriów: merytoryczne cechy programu (20%), preferencje pracodawców (15%), opinia absolwentów (15%), jakość studentów (15%), jakość kadry dydaktycznej (15%), wsparcie procesu kształcenia (5%) oraz ranga i prestiż dyplomu (15%). Cechy te zmierzone zostały poprzez 26 wskaźników szczegółowych.

Organizatorzy programów MBA uczestniczących w Rankingu wypełnili ankietę zawierającą kilkadziesiąt szczegółowych pytań. Odpowiedzi na te pytania posłużyły do ustalenia, kim są słuchacze ocenianych programów, kim są wykładowcy, jak wygląda struktura i zakres samego programu, co oferują słuchaczom studia i jaki jest prestiż organizatora.

Ponieważ jedną z cech dobrego programu jest zadowolenie absolwentów, zapytano ich, jak oceniają ukończone studia oraz jak ich ukończenie wpłynęło na karierę słuchacza. Badanie przeprowadziła Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” na grupie 724 absolwentów z lat 2011 i 2012 (odpowiedzi nadesłało 53,6% ankietowanych). Każdy z programów objętych rankingiem miał prawo wskazać maksimum 15 absolwentów.

W Rankingu uwzględniono także preferencje pracodawców wynikające z badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR na ogólnopolskiej próbie dyrektorów i pracowników pionów HR w 500 przedsiębiorstwach mających główną siedzibę w Polsce.

W skład Kapituły Rankingu, której przewodniczy prof. Maria Romanowska, dyrektor Instytutu Zarządzania SGH, wchodzą: prof. Elżbieta Mączyńska – prezes PTE, Lidia Sobańska – wiceprezes PAP, Włodzimierz Kiciński – I wiceprezes KGHM S.A., Mik Kuczkiewicz – principal w firmie Stanton Chase International, Krzysztof Kwiecień – dyrektor HR na Polskę i kraje bałtyckie Deloitte, Sergiusz Najar – członek Rady Nadzorczej Santander Consumer Bank Polska SA, Waldemar Siwiński – prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Andrzej Zdebski – prezes KrakChemia SA.

Rankingiem objęto 30 programów, co oznacza wzrost o dwa programy w porównaniu z ubiegłoroczną edycją rankingu i o cztery w porównaniu z rankingiem w roku 2011.

Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" podkreśla, że ranking nie powinien być jedynym kryterium wyboru programu, szkoły czy uczelni, ale z pewnością ułatwia on wypracowanie odpowiedzi, przynosi informacje, które wraz z innymi, a przede wszystkim z projekcją własnych kryteriów wyboru, czynią odpowiedź racjonalną.

Dyrektorzy najlepszych polskich programów MBA otrzymali podczas gali specjalne dyplomy oraz nagrodę specjalną PTE - książkę "O tych z najwyższej półki".

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt