MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Pomocny przy diagnozowaniu chorób układu oddechowego kaszlometr czy superczuły czujnik wykrywający gazy szkodliwe dla człowieka – to tylko niektóre przykłady wynalazków poczynionych w ostatnim czasie przez studentów i naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Kaszlometr czyli urządzenie, które może pomóc w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego skonstruowali dwaj studenci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (PG) – Bartosz Różański i Bartosz Król. Wynalazek pozwala ocenić częstotliwość występowania kaszlu (nagrywa i analizuje epizody kaszlu) u osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Praca została zrealizowana pod opieką prof. Stefana Sieklickiego z Katedry Systemów Automatyki, a powstała we współpracy z Katedrą Pneumonologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt innowacyjnego urządzenia został uznany za najlepszą pracę inżynierską w Polsce w 2013 roku.

Student automatyki i robotyki PG Bartosz Król wyjaśnił, że pomysł skonstruowania takiego urządzenia wyszedł od lekarzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy zwrócili uwagę, że skuteczność leczenia osób cierpiących na choroby układu oddechowego znacząco mogłoby poprawić narzędzie, które byłaby w stanie mierzyć i przedstawiać częstotliwość występowania kaszlu. – Jeśli choremu podaje się jakieś lekarstwa lub stosuje się jakąś terapię, to brakuje metody na pokazanie, np. czy tego kaszlu jest mniej, czy jest lżejszy, czy występuje w dzień czy w nocy – mówi Król.

Jak wyjaśnił urządzenie pomiarowe rejestruje trzy sygnały: przyspieszenie pracy klatki piersiowej, zmianę ciśnienia wydychanego powietrza i sygnał akustyczny czyli dźwięk z mikrofonu. Obecnie zespół pracuje nad udoskonaleniem metody, która na bazie zarejestrowanych sygnałów pozwoli opisać kaszel w formie przejrzystej dla lekarzy.

Profesor Sieklicki w rozmowie z PAP wyjaśnił, że kaszlometr pozwala na wielogodzinną rejestrację kaszlu. – Chcemy jednak, aby komputer od razu mógł wytypować te obszary czasu, które mogą świadczyć o tym, że coś się dzieje, tak żeby lekarz nie musiał analizować np. zapisu całego 24 godzinnego monitoringu – wyjaśna.

Z kolei Katarzyna Dunst – kończąca w tym roku inżynierię biomedyczną na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG – wpadła na pomysł skonstruowania superczułego czujnika wykrywającego tlenek siarki, związki azotu i inne obecne w środowisku gazy szkodliwe dla człowieka.

Czujnik skonstruowany będzie w oparciu o zestaw złożony z elektrody, pewnego polimeru oraz hydrożelu nasączonego tlenkami metali reagujących ze szkodliwymi gazami. Podobnie zbudowane są dotychczas używane urządzenia tego typu, jednak pracują one w temperaturze pokojowej. Do swojego czujnika Dunst postanowiła wprowadzić bardzo małą grzałkę. – Podwyższenie temperatury zwiększy czułość i szybkość reakcji czujnika: innymi słowy wykaże on bardzo szybko nawet niewielką ilość szkodliwych gazów – wyjaśniła Dunst.

Studentka opracowała swój projekt teoretycznie. Teraz chce przystąpić do testów praktycznych, których celem będzie m.in. znalezienie optymalnej dla wydajności urządzenia temperatury. W połowie maja Dunst otrzymała Diamentowy Grant przyznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prawie 190 tys. zł pozwoli pracować nad zagadnieniem przez najbliższe trzy lata.

Jak wyjaśniła Dunst, czujnik będzie mógł być stosowany zarówno w domach, jak i w różnego rodzaju przedsiębiorstwach.

Kaszlometr oraz super czuły czujnik gazów to tylko przykłady wynalazków opracowanych przez studentów i naukowców z PG. Wiele nowych technologii powstaje choćby w zespołach badawczych prowadzonych przez prof. Andrzeja Czyżewskiego w Katedrze Systemów Multimedialnych. Opracowane tutaj cyber-oko pomagające w badaniu stanu świadomości pacjentów w śpiączce i umożliwiające sparaliżowanym komunikowanie się ze światem, wygrało plebiscyt na "Polski Wynalazek 2013 roku". W planach zespołu jest skonstruowanie cyber-łóżka.

Dwa inne wynalazki z Katedry Systemów Multimedialnych PG otrzymały złote medale na odbywających się w czerwcu w Poznaniu targach Innowacje – Maszyny – Technologie 2013. Były to interfejs komputerowy, który pomaga m.in. w wykrywaniu zaburzeń lateralizacji u dzieci w wieku szkolnym oraz system pozwalający uszanować prywatność w systemach monitoringu (wykrywa on i zamazuje twarze, tablice rejestracyjne itp.).

Trzej studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG – Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak, opracowali z kolei aplikację na smartfony pozwalającą sprawdzić, czy ktoś jest pod wpływem narkotyków. Wynalazek ten – oparty na analizie obrazu oka, zaprezentowany zostanie w lipcu podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu.

Z kolei Szymon Talbierz i Natalia Kujawska – doktoranci z Uniwersytetu Gdańskiego, skonstruowali fotobioreaktor – płaskie akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem i służy do przemysłowej hodowli alg, z których można wytwarzać biopaliwa. Urządzenie to zdobyło już dwie główne nagrody – międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu oraz Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej w Kielcach.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt