MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

Prof. Tadeusz Wibig, dr hab. Andrzej Katunin, Jan Świerkowski, portal "Nauka o klimacie", program "Astronarium" oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2017, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.

12,6 tys. zł brutto miesięcznie - tyle średnio zarabia specjalista IT w Polsce. Wysokie zarobki kuszą, ale nie rozwiązują problemu związanego z niedoborem programistów. Brakuje absolwentów studiów informatycznych, których liczba spadła o 20 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Poza tym, jak wskazują badania szkoły programowania online Kodilla.com, tylko 17 proc. Polaków zna nowoczesne sposoby dokształcania się i przebranżowienia do pracy w sektorze IT.

W poniedziałek 15 stycznia 2018 roku prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina powołał dyrektora Biura Ministra Piotra Müllera na podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Müller będzie odpowiadał m.in. za legislacyjne prace resortu, sprawy studenckie oraz działalność informacyjno-promocyjną ministerstwa.

12 stycznia w Audytorium Maximum Wydziału Prawa i Administracji UAM odbyła się uroczystość nagrodzenia najlepszych szkół średnich w województwie wielkopolskim. Najlepszym liceum w województwie wielkopolskim w 2018 roku zostało I Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu, a najlepszym technikum – Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu.

Weź udział w bezpłatnym kursie, który proponuje Collegium Civitas! Zajęcia poprowadzi videoblogerka Iza Kasperek.

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej zaprasza uczniów klas maturalnych do udziału w ogólnopolskim Konkursie Geoinformatycznym, którego zwycięzcy otrzymają indeks na studia inżynierskie I stopnia na kierunek Geoinformatyka. W tym roku głównym wątkiem tematycznym będzie wykorzystanie technologii firmy Google w tworzeniu aplikacji w obszarze geoinformacji.

Kilkuset wybitnych absolwentów szkół weźmie udział w programie "Szkoła orłów". Młodzi studenci będą uczyć się na polskich uczelniach pod okiem tutorów. Rekrutacja rozpocznie się w marcu br. - zapowiedział w środę wiceminister nauki Piotr Dardziński.

W piątek 5 stycznia 2018 r. odbędą się w całym kraju zawody okręgowe XLIV Olimpiady Wiedzy Technicznej. Przystąpi do nich 549 uczniów szkół ponadpodstawowych zakwalifikowanych na podstawie wyniku osiągniętego w zawodach szkolnych, które rozegrane były w październiku ubr. Polegały one na rozwiązaniu zestawu testów obejmującego podstawowe prawa techniki i fizyki oraz kilku zadań.

Już 10. stycznia poznamy wyniki ogólnopolskiego XX Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Najnowszy Ranking wymagał analizy osiągnięć 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników. Pod uwagę braliśmy wyniki maturalne, sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych oraz – w technikach – efekty egzaminów zawodowych.

Jedziemy do puszczy, będziemy w Himalajach, zejdziemy w głębiny oceanów, może znajdziemy inspirację w czerwonej ziemi z Afryki albo szarościach wygasłych wulkanów w Sudetach - zapowiada Joanna Sokołowska-Pronobis, inicjatorka prestiżowego konkursu dla młodych projektantów. Tematem tegorocznej edycji jest “Tribute to Nature”, a organizatorzy liczą też na projekty związane ze zrównoważoną modą. Dla laureatów jak zwykle przewidziano fantastyczne nagrody, w tym staże w atelier w Polsce i za granicą oraz po raz pierwszy kurs na uczelni w Chinach.

70 zagranicznych studentów spędzi Wigilię w domach pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach drugiej edycji akcji „Gość na Gwiazdkę", organizowanej przez łódzką uczelnię, studentów z zagranicy zaprosiło do swoich domów 46 rodzin.

Ambasada USA w Warszawie i Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oferują program doradczy dla polskich uczniów szkół średnich, którzy chcą podjąć studia na uczelniach amerykańskich. W ramach programu profesjonalni doradcy edukacyjni oraz polscy absolwenci amerykańskich uniwersytetów będą wspierać radą tych, którzy dopiero przygotowują się do aplikowania. Dzięki ich wsparciu polscy kandydaci na studia w USA nie będą sami w nieco bardziej skomplikowanym od europejskiego procesie składania podań.

Ponad 15 500 stypendystów i ponad 21 000 stypendiów na studia dla młodzieży pochodzącej z małych miejscowości i niezamożnych rodzin – to efekty 15 lat Programu Stypendiów Pomostowych. 5 grudnia 2017 roku w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 15-lecia a zarazem inauguracji szesnastej edycji programu.

Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, otrzymał prestiżowy tytuł honorowego profesora Politechniki Pekińskiej. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 14 grudnia w Pekinie. Podczas laudacji podkreślono rolę, jaką odgrywa prof. Tukiendorf w budowaniu relacji polsko-chińskich: „Właśnie dzięki takim ludziom oba kraje są sobie coraz bliższe”.

Z końcem listopada ruszył nabór do pierwszej edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu Machine Learning i Data Science – „Data Science Masters”. Jego organizatorem jest Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, który w tym roku uruchomił nowy kierunek studiów – Inżynieria i analiza danych (Data Science) – dla wszystkich chcących się kształcić i rozwijać w tym kierunku.

12 grudnia odbyły się w Warszawie inauguracyjne zajęcia w ramach Akademii Internacjonalizacji "Study in Poland". Nową inicjatywę rozpoczęliśmy ze strategicznym rozmachem, analizując temat: Internationalization strategy development - not only to win accreditation

Za kilkanaście lat rynek pracy będzie wyglądał zupełnie inaczej. Choć zawód przyszłości już teraz posiada 10% osób, to 70% będzie musiało zmienić sposób wykonywania swojej profesji, a 20% powinno liczyć się z tym, że ich obowiązki przejmą roboty. Rozwój technologii przyniesie jednak również nowe miejsca pracy. Ludzie pozostaną niezastąpieni, ale pod jednym warunkiem – muszą być gotowi na ciągłą naukę.

28 października 2017 roku jeden z wykładowców Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu, prof. Alexis Rusinek otrzymał tytuł honorowy Doctor honoris causa Universiapolis-International University of Agadir, Maroko. Tytuł honoris causa jest nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Uroczystość nadania tytułu odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego w Universiapolis, w której uczestniczył także Rektor MWSLiT we Wrocławiu, dr Marcin Pawęska. Ponadto Rektor wziął udział w konferencji Logistyczna współpraca miast uczestniczących w międzynarodowej inicjatywie badań i rozwoju nad jedwabnym szlakiem w Chinach, która odbyła się w Xuzhan.

Niedawno w warszawskim kinie Atlantic odbyła się promocja książki „Koniec Sztuki?!”, napisanej wspólnie przez Artura Krajewskiego – dyrektora artystycznego Perspektyw, związanego z nasza firmą od 25 lat i Martę Ewę Olbryś. Z kim rozmawiali, czego się dowiedzieli i co zrobią z tak zdobytą wiedzą autorzy – na te pytania odpowiada Marta E. Olbryś, współautorka „Końca Sztuki?!”.

Profesor Andrzej K. Koźmiński odebrał w Paryżu tytuł doktora honoris causa ESCP Europe, najstarszej na świecie uczelni biznesowej. Uroczystość odbyła się w Palais des Congrès, w obecności ambasadora Polski we Francji, prof. Tomasza Młynarskiego, licznie przybyłych gości i tysiąca tegorocznych absolwentów ESCP Europe, którzy w tym dniu otrzymali dyplomy.

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Zastrzeżenia prawne | Znak jakości | Sklep | Reklama | Kontakt