MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Daniel Wieczorek, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzył UNIKEY – narzędzie do bezdotykowego otwierania drzwi oraz trzymania poręczy i uchwytów w środkach komunikacji miejskiej. Dzięki przyrządowi można zmniejszyć ryzyko kontaktu z powierzchniami często dotykanymi w miejscach publicznych, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Innowacyjne rozwiązanie powstało w czasie pandemii koronawirusa. 

Największe polskie uczelnie już zadeklarowały, jak będzie wyglądać studiowanie po wakacjach. Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie już w lipcu, a Uniwersytet Warszawski w pierwszym tygodniu sierpnia zadecydowały, że zajęcia w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 będą się odbywały w trybie mieszanym.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to jedna z największych, a zarazem najbardziej prestiżowych uczelni w kraju. Kształci blisko 18 tys. studentów na 38 kierunkach studiów (w tym 8 prowadzonych w języku angielskim) – od weterynarii i architektury krajobrazu, przez ekonomię i informatykę, po dietetykę i Organic Agriculture and Food Production (Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności w języku angielskim). Zatrudnia 1 200 nauczycieli akademickich, mając do dyspozycji nowoczesny kampus oraz doskonałe warunki kształcenia.

Psychologia, Prawo, Zarządzanie, a może Wzornictwo, Grafika, filologie obce, Dziennikarstwo lub kierunki kulturoznawcze? Oferta studiów wyższych Uniwersytetu SWPS jest bardzo bogata. W 5 miastach – Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Sopocie – oferujemy ponad 20 kierunków i kilkadziesiąt specjalizacji. 

6 sierpnia 2020 r. (czwartek), o godzinie 10:00, startuje rekrutacja na kursy online Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszego września szkoły mają wrócić do tradycyjnego modelu nauczania – ogłosił w środę Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, w czasie konferencji prasowej w siedzibie MEN. Jednak przewidywane jest też funkcjonowanie szkół w trybie mieszanym czy zdalnym – lokalnie, regionalnie czy nawet na terenie całego kraju, gdy będzie taka potrzeba (jeśli wystąpi zagrożenie epidemiczne).

Zakład Promocji Zdrowia i e‑Zdrowia Instytutu Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu, Collegium Medicum UJ w Krakowie zaprasza wszystkie osoby studiujące na studiach dziennych w Polsce do udziału w anonimowej ankiecie online pt. „Uwarunkowania zachowań informacyjnych i postaw wobec pandemii COVID-19 wśród studentów studiów dziennych”. Badanie jest realizowane w ramach konsorcjum COVID-Health Literacy (COVID-HL) skupiającego ośrodki naukowe z 38 krajów na świecie.

Festiwal Kultura Nieponura to projekt społeczny, który już trzeci raz wpisuje się w warszawski kalendarz kulturalny. Początkowo dzieła młodych artystów mogliście oglądać w Bednarskiej Szkole Realnej, a sam Festiwal realizowany był w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. W 2019 roku wyszliśmy poza szkołę - wydarzenie odbyło się w Centrum Kreatywności Targowa.

Zespół Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie, do którego należą m.in. licealiści gliwickiego ALO, zajął pierwsze miejsce w finale polskiej eliminacji Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat 2020.

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na spotkanie informacyjne ONLINE dla kandydatów na studia II stopnia – 28 lipca 2020 o godz. 18:00. Wydarzenie odbędzie się online na Facebooku uczelni: https://www.facebook.com/kozminski/.

fot. SWPS

Nie żyje Profesor Jan Strelau, wybitny polski psycholog międzynarodowej renomy i wybitny  naukowiec. Miał 89 lat. Był niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie; niezwykle pracowitym i rzetelnym badaczem, dla którego nauka była wszystkim; wspaniałym nauczycielem akademickim, który wykształcił całe pokolenia psychologów i badaczy; wyjątkowym człowiekiem, który traktował ludzi z niespotykanym szacunkiem i uwagą.

Rektor elekt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska została przewodniczącą Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich na kadencję 2020-2024. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, został wybrany przewodniczącym Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych – Silesian Universities Network (SUN). Wyboru dokonano 21 lipca przy jednomyślnym poparciu przedstawicieli wszystkich członkowskich uczelni.

Pozyskiwanie czystej energii, sprawdzanie prawidłowości warunków transportu towarów wrażliwych na drgania oraz zbadanie przeszłości ziemi to przykładowe zastosowania wynalazków opracowanych przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Wynalazki i patenty zdobyły platynowe, złote i srebrne medale w ramach międzynarodowego konkursu wynalazków INTARG 2020. Na konkurs zgłoszono ok. 160 projektów z 9 krajów Europy, Ameryk, Afryki i Azji.

Chwalą nas za szybki internet, gorzej oceniają za umiejętności cyfrowe i obsadę stanowisk związanych z nowymi technologiami. Specjaliści IT stanowią zaledwie 3% siły roboczej w Polsce i choć odnotowaliśmy nieznaczny awans w opublikowanym przez Komisję Europejską indeksie, nadal mamy zbyt mało programistów, aby zaspokoić potrzeby rynku pracy - oceniają eksperci.

Pole Działania to roczny program Fundacji Wspomagania Wsi skierowany do nastoletnich mieszkańców wsi, zainteresowanych działaniem społecznym, którzy chcą przeżyć przygodę z zaplanowaniem i przeprowadzeniem projektu społecznego w swojej okolicy.

Powiedzieć, że śmierć Profesora Franciszka Ziejki to wielka strata na polskiej nauki i dla nas wszystkich – to nic nie powiedzieć. Wydawało się, że Jego energii wystarczy jeszcze na wiele lat. Był cudownym, mądrym, ciepłym człowiekiem, prawdziwym naukowcem i prawdziwym przyjacielem. Mówił, wykładał, pisał z pasją, działał energicznie i skutecznie. Obserwowaliśmy to nieraz także podczas posiedzeń Kapituły Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw, w której zasiadał przez wiele lat. Takiego właśnie: energicznego i niezwykle przenikliwego, będziemy Go pamiętać.

Rektorzy, rektorzy-elekci, dziekani uczelni z całej Polski przyjechali na galę Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020, która odbyła się 17 lipca w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. W uroczystości wziął udział Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Po raz 21. opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020: na czele Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie), na trzecim - Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych po raz 21. zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego. Przygotowany został także ranking 70 kierunków studiów, dzięki czemu maturzyści będą mogli wybrać te uczelnie, które prowadzą je na najwyższym poziomie. 

Bezpośrednia transmisja internetowa z uroczystej Gali Rankingu prowadzona będzie na stronie: www.perspektywy.pl – 17 lipca, początek o godz. 11:00.

Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii tyle poważnych uczelni akademickich zdecydowało się powierzyć swoje losy w ręce kobiet. Od września będziemy mieć aż 12 Rektorek uczelni akademickich. Serdecznie gratulujemy, życzymy udanej kadencji. I czekamy na zmiany:)

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt