MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

Maj – i zbliżamy się wielkimi krokami do końca sezonu, ale w TCN będziemy grać do połowy czerwca!  W czasie majówki (2 maja) będzie można zobaczyć w sali im. J. Kreczmara Fedrę Fitness, w reż. Darii Kopiec. Kto jeszcze nie widział, ma ostatnią szansę, ponieważ będzie to pożegnanie z tytułem.

Cyfrowy asystent planujący spersonalizowany kalendarz i zachęcający do wprowadzania zdrowych nawyków, zintegrowany z mózgiem czip pozwalający na produktywne spędzanie czasu w sieci i smartfon ładowany wyłącznie baterią słoneczną. Czyżby najnowsze pomysły wizjonerów z Doliny Krzemowej? Niezupełnie. To projekty nastolatków, laureatów Olimpiady Cyfrowej organizowanej przez fundację Nowoczesna Polska, której finał odbył się w sobotę, 13 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik.

- Ten projekt pomoże polskim uczelniom w pełniejszym wykorzystaniu ich potencjału, a to przełoży się na poprawę ich pozycji w światowych rankingach – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas spotkania inaugurującego International Visibility Project (IntVP), które odbyło się 17 kwietnia w Warszawie.

WYSTARTUJ to projekt organizowany z ramienia Zrzeszenia Studentów Polskich Szkoły Głównej Handlowej. Są to targi pracy startupów oraz liczne warsztaty i wykłady związane z tematyką tych prężnie rozwijających się firm. Naszym celem jest zbliżenie środowiska startupowego ze środowiskiem studenckim warszawskich uczelni. Ułatwiamy kontakt między pracodawcami, a potencjalnymi pracownikami i stwarzamy między firmami sieć networkingową.

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłasza XVIII edycję Programu Stypendiów Pomostowych. Na ambitnych i zdolnych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku studia dzienne, czeka około 600 stypendiów pomostowych na I rok studiów. Stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie będą wypłacane przez 10 miesięcy.

Szok, niedowierzanie i wielki żal – to czują z pewnością wszyscy, którzy zetknęli się z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem Politechniki Gdańskiej, który zmarł nagle wczoraj. Jego energia i siła wydawały się niewyczerpane. Był naukowcem z imponującym dorobkiem, najwyższym wśród polskich rektorów indeksem Hirscha, doskonałym rektorem, opiekunem młodych naukowców (wypromował 66 doktorów!), dla których stanowił niedościgły wzór. A także – uroczym, niezwykle sympatycznym człowiekiem, niestwarzającym dystansu wobec nikogo. Widywaliśmy Pana Rektora regularnie, bo często odbierał nagrody w rankingach i konkursach prowadzonych przez Perspektywy. Zawsze był dumny i szczęśliwy, że jego ukochana uczelnia osiągnęła kolejny sukces.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyjęła stanowisko w sprawie strajku środowiska nauczycielskiego. „KRASP popiera postulaty środowiska nauczycieli i podjęte przez to środowisko działania zmierzające do realizacji tych postulatów” napisano w dokumencie.

Prof. Marcin Pałys, rektor UW został wybrany do zarządu European University Association (EUA). Organizacja zrzesza ponad 800 uczelni z 48 krajów i odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim oraz wpływa na polityki unijne dotyczące szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.

Wspólnie ufundujmy stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin

 Dzisiaj, w pierwszy dzień wiosny, rusza tegoroczna edycja akcji Wiosną Stypendia Rosną. W jej ramach zebrane przez szkoły fundusze na stypendia dla zdolnych i zaangażowanych uczniów z niezamożnych rodzin zostaną podwojone przez Fundację Świętego Mikołaja. Warunkiem jest przystąpienie szkoły do programu Stypendia św. Mikołaja. Uczniowie, którzy otrzymają stypendia mogą przeznaczyć je na rozwój pasji i talentów, w tym opłacenie zajęć dodatkowych, zakup sprzętu sportowego czy materiałów plastycznych. Tegoroczna akcja Wiosną Stypendia Rosną wzbogacona została o otwarte, bezpłatne szkolenia z umiejętności liderskich dla nauczycieli. 

Chcą uczyć się języków i programowania - polscy pracownicy wskazują własne braki

Dogadają się wszędzie i z każdym, ale w 85 proc. tylko po polsku, bo ze znajomością języków obcych jest gorzej. Do tego boją się, że wkrótce maszyny zastąpią ich w pracy, bo znają tylko podstawy zagadnień związanych z IT. Polscy pracownicy poddali się krytycznej ocenie i wskazali obszary, w których muszą zdobyć nowe umiejętności, aby rozwinąć się na rynku pracy. Zobacz wnioski z badania.

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na Dzień Otwarty! Wydarzenie skierowane jest do tegorocznych maturzystów oraz absolwentów studiów I-go stopnia, którzy poszukują możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego w postaci studiów II-go stopnia, studiów podyplomowych i MBA.

W czwartek 11 kwietnia br. już po raz dwunasty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół średnich na specjalnie przygotowany dla nich

Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Po raz dziesiąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. Tegoroczna edycja szczególnie skupi się na kierunkach IT. Kierunki techniczne i ścisłe, a zwłaszcza te związane z informatyką są niezwykle ważne. Warunkują rozwój gospodarczy i zdolność do rozwiązywania kluczowych problemów cywilizacyjnych. Decydują o możliwościach pozycjonowania Polski jako nowego, europejskiego hubu IT.

11 kwietnia politechniki i wydziały ścisłe uniwersytetów stały się centrum inspirowania młodych kobiet w Polsce! Według raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” (Siemens, Perspektywy 2015) aż 25% maturzystek było aktywnie zniechęcanych do wyboru kierunków inżynierskich. Aby walczyć z tym negatywnym zjawiskiem już po raz dwunasty na uczelniach technicznych zostały zorganizowane dni otwarte dla dziewczyn. Politechniki i wydziały ścisłe uniwersytetów specjalnie dla uczennic ze szkół średnich zorganizowały przeróżne atrakcje, aby zachęcić je do wyboru uczelni technicznych i kierunków ścisłych. Była to dla nich niepowtarzalna okazja do zobaczenia jak wygląda studiowanie i praca inżynierek na co dzień. Mogły również spotkać się z absolwentkami i pracownicami przeróżnych firm, które opowiadały im o możliwych ścieżkach kariery.

Maksymilian Mucha (na zdjęciu) z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie został zwycięzcą XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Drugie miejsce zajął Jakub Piznal z Liceum nr 3 im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Na trzecim miejscu znalazł się Jakub Klicki z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Olsztynie.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe – największa organizacja oświaty niepublicznej w Polsce – wybrało nowe władze. Na czele stowarzyszenia ponownie stanął Zygmunt Puchalski.

Z Bakhromem Babaevem, ambasadorem Republiki Uzbekistan w Polsce, o perspektywach rozwoju współpracy akademickiej rozmawia Anna Wdowińska.

MNiSW ogłosiło start programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". To jeden z najważniejszych elementów „Konstytucji dla Nauki”, którego celem jest wsparcie uczelni, które zamierzają osiągnąć status uniwersytetu badawczego i są w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi na świecie. W ramach programu wyłonionych zostanie, na zasadzie konkursowej, maksymalnie 10 uczelni, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać corocznie zwiększenie subwencji (w wysokości 10% subwencji uzyskanej w 2019 r.). Pozostałe uczelnie, które wezmą udział w konkursie, ale nie zostaną w nim wyłonione, także otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe – zwiększenie subwencji w wysokości 2% subwencji uzyskanej w 2019 r. na okres 2020–2026. Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostało 20 uczelni akademickich.

Dwanaście organizacji pozarządowych obejmujących swoimi działaniami blisko 140 000 młodych osób połączyło siły, by wspólnie działać na rzecz młodych i zmian na rynku pracy.

Już 10 kwietnia, od godziny 12:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66)  odbędzie się  XIII Konferencja Ogólnopolska Konferencja Centrum Europejskiego UW „ŚWIAT MADE IN CHINA: Globalne starcie czy poszukiwanie nowego modelu współpracy?”

Już w najbliższych dniach - 5 i 6 kwietnia - aż trzy wydziały Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, najlepszej uczelni rolniczej w Polsce, zapraszają na drzwi otwarte dla kandydatów na studia. Podczas organizowanych wydarzeń zwiedzić będzie można Wydziały, wziąć udział w warsztatach i wykładach oraz poznać perspektywy zawodowe czekające studentów po ukończeniu danego kierunku studiów. Kandydaci dowiedzą się, jak radzą sobie na rynku pracy absolwenci UPP oraz uzyskają informacje, czym najlepiej kierować się przy wyborze studiów. Na wszystkie pytania chętnie udzielą odpowiedzi pracownicy akademiccy oraz studenci Wydziałów, którzy są niewątpliwie najlepszym źródłem informacji dla swoich młodszych kolegów.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt