MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Pełen emocji – taki był wieczór 8 grudnia w czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2020, największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach. Byliśmy razem, choć wirtualnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Społeczna izolacja wymuszona przez pandemię nie okazała się przeszkodą, by wspólnie inspirować się, cieszyć, a nawet… tańczyć w czasie połączenia na Zoomie ze studiem w warszawskim Digital Knowledge Village, w którym rej wodziła gorąca Dunia Pacheco.

W Warszawie ogłoszone zostały wyniki Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich (European Ranking of Engineering Programs), w skrócie EngiRank. Jest to pilotażowa wersja rankingu, który jako pierwszy w tym obszarze nie jest "wyciągiem" z ogólnego rankingu szkół wyższych, lecz opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej, mającej na celu kształcenie kompetentnych i kreatywnych inżynierów świadomych skutków społecznych swoich działań. Ranking obejmuje uczelnie i programy inżynierskie w uczelniach 13 krajów tzw. Nowej Europy, czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004 i później.

8 grudnia o 9.00 rozpoczęła się największa w tej części Europy konferencja dla kobiet w technologiach Perspektywy Women in Tech Summit 2020. Jej trzecia edycja odbywa się, z konieczności, online, co jednak pozwala dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców na całym świecie. - Rok 2020 jest dziwny i bardzo trudny. Dlatego tym bardziej potrzebujemy nadziei, inspiracji i technologii – powiedziała w czasie uroczystości otwarcia dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni Summitu

Profesor Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zwyciężył w 12. edycji konkursu Złoty Skalpel, organizowanego przez redakcję Pulsu Medycyny. Kapituła, w skład której weszli wybitni przedstawiciele z różnych dziedzin medycyny, najwyżej oceniła projekt dotyczący opracowania i wdrażania nowych systemowych rozwiązań terapeutycznych w ostrych udarach mózgu w Polsce oraz nowatorskiej metody leczenia udaru niedokrwiennego. 

Jak zachęcać młodych ludzi do kariery w świecie nauki? Jak pokazuje ostatnia edycja raportu 3M „State of Science Index”, aż trzy czwarte Polaków oczekuje od państwa lepszego dostępu dla kobiet do kształcenia w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Jednocześnie, choć nasza wiara w osiągnięcia naukowe systematycznie rośnie, to nawet co piąta osoba deklaruje, że już na etapie szkoły podstawowej została skutecznie zniechęcona do dalszego rozwoju w zakresie nauk ścisłych. Jak zatem skutecznie wspierać rozwój młodych w obszarze STEM? Te i inne zagadnienia pogłębią eksperci i ekspertki m.in. z 3M w trakcie najbliższej edycji wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit w dniach 8-9 grudnia 2020.

Projekt DeBBaty to inicjatywa wyróżniająca się swoją formułą na skalę ogólnopolską. Łączy w sobie turniej debat oksfordzkich i cykl szkoleń projektowych dla licealistów. W projekcie udział bierze 12 miast w Polsce, podczas tegorocznej IV edycji będą to Opole, Wrocław, Bielsko – Biała, Suwałki, Radom, Lublin, Rzeszów, Katowice, Olsztyn, Kielce, Toruń oraz Łódź. W każdym z tych miast organizujemy własne dwudniowe eventy, na które składają się turnieje eliminacyjne oraz szkolenia obejmujące kompetencje miękkie. Projekt rozwija się również na płaszczyźnie międzynarodowej przez zaangażowanie polskich szkół za granicą, np. w Czechach.

Celem projektu jest wyłonienie 25 ambitnych osób przed 25. rokiem życia, które chcą zmienić społeczno-gospodarcze oblicze Polski. „25 under 25” to wspólna inicjatywa magazynu „Forbes” oraz warszawskiego biura McKinsey & Company.

Perspektywy wierzą w kobiety i ich moc zmieniania świata. Doceniamy też rolę nauki i technologii. Obie te siły, 10 tysięcy kobiet i technologie IT, spotkają się już 8-9 grudnia na Perspektywy Women in Tech Summit 2020 online. - Takiej konferencji jeszcze nie było! – zapewnia dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatorka i dyrektorka Summitu.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=K-cstRPEwZs&feature=emb_title

W uroczystym otwarciu Perspektywy Women in Tech Summit 2020 weźmie udział - w czasie rzeczywistym - Mariya Gabriel, charyzmatyczna Komisarz Unii Europejskiej ds. Innowacji, Badań, Edukacji i Młodzieży, która od lat walczy o obecność i widoczność kobiet w obszarze IT. Pani Komisarz uczestniczyła w otwarciu pierwszego Summitu w roku 2018 i była pod wielkim wrażeniem tego bezprecedensowego wydarzenia. Warto posłuchać co wtedy powiedziała: Youtube.

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na webinarium online „Jak i kiedy wyjdziemy z kryzysu?”. Podczas spotkania wybitni eksperci: prof. Grzegorz Kołodko, prof. Krzysztof Zagórski,  prof. ALK dr hab. Anna Baczyńska, prof. ALK dr hab. Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk oraz prof. ALK dr hab. Jacek Tomkiewicz, pod przewodnictwem prof. Andrzeja K. Koźmińskiego, będą dyskutowali nad perspektywami, jakie rysują się przed nami w kolejnych latach.

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała oraz Przewodniczący Komitetu Dnia Górnika dr hab. inż. Marek Borowski, prof. AGH serdecznie zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz wszystkich przyjaciół AGH do udziału w uroczystościach z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika. Pierwszy raz w historii AGH Barbórka świętowana będzie… wirtualnie.

W czasie, kiedy odwoływane są koncerty charytatywne, których celem było finansowe wsparcie schronisk dla zwierząt, w czasie gdy placówki szkolne przeniosły swoją działalność do domów i zamknęły się na wszelką aktywność dobroczynną, w czasie gdy przytuliska dla bezdomnych zwierząt pozostały same, wolontariusze Akcja SOS – Uczelnie Schroniskom wychodzą naprzeciw potrzebom z rękami gotowymi do pracy i wbrew wszelkim trudnościom są gotowi nieść pomoc najsłabszym.

Wybrani na kadencję 2020-2024 rektorzy publicznych uczelni zawodowych staną przed wieloma wyzwaniami, począwszy od pandemii i problemów z organizacją nauki zdalnej. Kim są nowi JM?

Mamy do odegrania ogromną rolę miastotwórczą, środowiskotwórczą i naukotwórczą – mówi prof. Dariusz Surowik, przewodniczący Konferencji Publicznych Uczelni Zawodowych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w wywiadzie dla Perspektyw. Przewodniczący KRePUZ deklaruje, że celem kadencji władz  będzie widoczność uczelni zawodowych w przestrzeni społecznej gospodarczej i naukowej.

32 uczelnie kształcące około 50 tysięcy studentów, działające przede wszystkim lokalnie, w silnym związku z otoczeniem gospodarczym i społecznym – tak można w największym skrócie scharakteryzować segment Publicznych Uczelni Zawodowych. W naszym Raporcie zebraliśmy najważniejsze informacje o PUZ-ach. To bardzo interesująca lektura!

Konferencja bez wieczornego party dla wszystkich uczestników – to nie przejdzie, nawet w dobie pandemii. Podczas Summitu zostanie odpalona zupełnie nowa forma integracji: Virtual Dance Party (8 grudnia godz. 21.00) z Dúnią Pacheco, sławną nauczycielk tańca, która pomaga kobietom osiągnąć wewnętrzną wolność i samoakceptację dzięki ruchowi.

60 warsztatów prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów z firm partnerskich będzie dostępnych podczas Summitu. Ich tematyka jest niezwykle szeroka, zatem każdy znajdzie dla siebie coś interesującego: od Block Chain, Neural Networks  i Backlog Refinement, przez porady jak założyć startup związany z technologią 5G po kwestie związane z work-life balance i odważnym budowaniem kariery. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, zatem warto jak najszybciej kupić swój bilet na wybrane spotkanie.

Zaprojektowaliśmy i zrobiliśmy ją dla siebie, ale zainteresowanie uczelni – po kilkunastu przeprowadzonych przez nas wydarzeniach online – jest tak duże, że włączamy PVP (Perspektywy Virtual Platform) do naszej oferty stałych usług informacyjno-edukacyjnych dla uczelni. Nie musicie już ryzykować wchodząc we współpracę z firmami, które nie mają doświadczenia ani w procesach informacyjnych, ani w edukacji. Perspektywy znakomicie wiedzą, co jest uczelniom potrzebne. Z nami Wam się uda!

Apelujemy, aby kształtowanie systemu szkolnictwa wyższego i nauki odbywało się z realnym zaangażowaniem społeczności akademickiej. Byłoby wielką szkodą dla pomyślnego rozwoju naszego kraju, gdyby taka debata została zastąpiona decyzjami arbitralnymi, motywowanymi krótkowzrocznie rozumianymi interesami politycznymi czy skrajnymi poglądami o charakterze ideologicznym – stwierdza Rada Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha, akademickiego think-tanku w Warszawie, w skład której wchodzą profesorowie: Tomasz Borecki, Andrzej Eliasz, Marek Krawczyk, Józef Lubacz, Zbigniew Marciniak, Tomasz Szapiro i Jan Szmidt.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła I edycję programu Profesura Gościnna NAWA. Na polskie uczelnie w ramach programu przyjedzie pięciu naukowców o światowej renomie.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt