MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


− Chciałbym serdecznie powitać wszystkich zagranicznych studentów i naukowców w Polsce w tych niecodziennych okolicznościach ograniczenia międzynarodowej mobilności spowodowanej przez COVID-19 – zwrócił się do studentów prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ten rok szkolny jest inny niż poprzednie. I bardziej niż zazwyczaj, warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa. Dobrym sposobem może być ubezpieczenie obejmujące Covid-19.

Podlaski i Warmińsko-Mazurski Salon Maturzystów 2020 online startuje w poniedziałek o 10.00. Zapraszamy na spotkania z ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat matury obowiązkowej oraz z przedmiotów dodatkowych, na inspirujące webinaria pomocne w wyborze kierunku studiów i uczelni, na rozmowy ze szkołami wyższymi najczęściej wybieranymi w Waszym regionie – nie tylko z Olsztyna i Białegostoku!

W wyborze drogi życiowej zawsze warto mieć dobrego przewodnika. Co ty na to, aby twoim był doświadczony lekarz kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z bogatym dorobkiem naukowym? Jeśli właśnie stoisz przed wyborem liceum lub marzysz o studiowaniu medycyny, pozwól poprowadzić się przez kogoś, kto sam poznał wszystkie kroki, jakie wiodą do własnego gabinetu lub na salę operacyjną. To dla ciebie prof. dr hab. n. med. Piotr Lipiec stworzył swój Przewodnik kujona. Jak dostać się na medycynę, skończyć ją i poradzić sobie jako młody lekarz.

Ponad 35 tysięcy maturzystów z województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego wzięło już udział w wirtualnej odsłonie Salonu Maturzystów. Młodzież ogląda wykłady ekspertów OKE na wielkich ekranach podczas lekcji w szkole, natomiast popołudnie to czas rodzinny, przeznaczony także dla rodziców maturzystów.

Uniwersytecka Komisja Nauki to wpływowe grono prorektorów ds. nauki polskich uniwersytetów publicznych, z którego zdaniem zawsze liczyło się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z zakończeniem kadencji przez prof. dr hab. Stanisława Kistryna z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nową przewodniczącą UKN wybrana została prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku - na zdjęciu razem z prof. Kistrynem w chwilę po wyborach.

Branża IT i cyfrowy marketing wbrew kryzysowi w górę; bankowość, ubezpieczenia i farmacja bez zmian; za to handel, motoryzacja, lotnictwo i produkcja w finansowym dołku. Sprawdzamy, jak pandemia wpłynęła na zarobki w poszczególnych sektorach rynku pracy. Oto dane z najnowszego badania Devire udostępnione na prośbę Kodilla.com.

Zakończyła się gruntowna przebudowa części A i B Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, czyli tzw. pozostałych części budynku, nieobjętych remontem w 2011 roku. Po ponad dwóch latach prac budowlanych wykonawca – Konsorcjum firm DAJK Maciej Kańczugowski z Lublina oraz PRB Termochem z Puław, dokonało generalnej modernizacji ponad 3636 m2 powierzchni Chatki Żaka.

Uroczysty pochód przez miasto władz uczelni ubranych w gronostaje, ciągnący się za nimi szpaler studentów i pracowników naukowych, audytorium wypełnione po brzegi społecznością akademicką i gośćmi na wykładzie inauguracyjnym – tych obrazków podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2020/21 nie zobaczymy. Epidemia sprawiła, że tym razem nie będzie ona tak spektakularna jako w latach ubiegłych. Może to mieć również swoje dobre strony.

We wrześniowym wydaniu „Forum Akademickiego ukazał się artykuł, w którym autor,  Marek Wroński wytyka Radzie Uniwersytetu Gdańskiego, że w okresie poprzedzającym wybory na stanowisko rektora UG nie podjęła kroków w celu poinformowania o zarzutach naruszenia praw autorskich przez  dr hab. Jerzego Gwizdałę.  Zwróciliśmy się o stanowisko w tej sprawie do władz Uniwersytetu Gdańskiego. 

Daleka Australia ma znakomite uniwersytety. Niektóre plasują się nawet w pierwszej setce globalnych rankingów, ale nie znaczy to, że w tamtejszym szkolnictwie wyższym sprawy mają się dobrze.

Wszystkich, którzy interesują się rankingami akademickimi, serdecznie zapraszamy na IREG 2020 Beijing ConferenceUniversity rankings in the time of uncertainty, 20-21 października. Konferencja będzie unikalną okazją, żeby dowiedzieć się bezpośrednio „u źródła”, co dzieje się w rankingach i szkolnictwie wyższym na świecie w trudnym czasie pandemii.

Link: https://salonmaturzystow.pl/2020/salon/zachodniopomorski-i-lubuski

W IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie maturzyści oglądają prezentacje w klasie. Jesteśmy przekonani, że dzięki wirtualnemu Salonowi Maturzystów 4 maja 2021 bez wielkiego stresu przystąpią do egzaminu maturalnego. Będziemy trzymać kciuki!

A w piątek 25 września zapraszamy na Pomorski Kujawsko-Pomorski Salon Maturzystów 2020!

Równolegle z wirtualnym Salonem Maturzystów Perspektyw ukazał się – już po raz trzydziesty! – Informator dla Maturzystów 2021. Nasz bestseller poznało dotąd blisko 3 mln kandydatów na studia. Tegoroczną publikację udostępniamy bezpłatnie - jako e-book - wszystkim uczestnikom  wrześniowych targów online, wraz z oddzielnym suplementem prezentującym oferty uczelni wg regionów. Tradycyjna, drukowana wersja jest już przesłana nieodpłatnie do liceów i techników, a także skierowana do sprzedaży.

Przedstawiciele środowiska naukowego zaapelowali do parlamentarzystów o "wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki". Wyrazili opinię, że jeśli MNiSW miałoby się łączyć z innym resortem, to "optymalnym partnerem tej fuzji byłoby Ministerstwo Rozwoju".

- Od początku 2019 roku obserwujemy wyraźne zwiększenie dynamiki wzrostu polskiego uczestnictwa w Horyzont 2020. I to nie tylko zasługa trzech projektów w konkursie Teaming 2 (w sumie ok. 30 mln euro dla Polski). Rośnie zainteresowanie polskich firm i polskie wnioski uzyskują coraz lepsze oceny - mówi dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) do Programu Ramowego UE Horyzont 2020, dr inż. Zygmunt Krasiński.

Link: http://www.salonmaturzystow.pl

Jak przygotować się do matury, żeby zdać ją jak najlepiej? Co i gdzie studiować? Czym kierować się przy wyborze dalszej drogi kształcenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można uzyskać już podczas Zachodniopomorskiego i Lubuskiego Salonu Maturzystów , którego gospodarzami są Akademia Morska w Szczecinie oraz Uniwersytet Zielonogórski. Zapraszamy na www.salonmaturzystow.pl

Ograniczenia w podróżowaniu i przejście na kształcenie online drastycznie zmniejszyło liczbę studentów zagranicznych na kanadyjskich uczelniach. Nie pozostało to bez wpływu na rynek pracy. Firmy narzekają na brak pracowników, z których dużą liczbę stanowili właśnie studenci pochodzący z innych krajów.

Indyjscy studenci coraz częściej szukają możliwości studiowania za granicą w innych krajach niż USA. Z badań Yocket wynika, że młodzi Hindusi bardziej są zainteresowani studiami w 2021 roku w Kanadzie, Wlk. Brytanii i w Niemczech.

Science Europe opublikowało zestaw zaleceń dotyczących procesów oceny badań dla swoich członków oraz innych organizacji badawczych.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt