MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


"Pakiet wolnościowy", czyli nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma zapewnić wolność nauki, będzie przedstawiony w grudniu. W kolejnych miesiącach rozpoczną się prace nad reformą PAN - zapowiedział w rozmowie z PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW) wyraziła zaniepokojenie wystąpieniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, dotyczącym aktualnych wyzwań szkolnictwa wyższego. Minister z zaskoczeniem odbiera "radykalny i konfrontacyjny ton przyjętego przez radę stanowiska" - poinformował PAP resort.

Z badania przeprowadzonego przez Banco Santander oraz IAUP wynika, że ponad 700 rektorów ma obawy związane ze skutkami pandemii. Badanie, w którym uczestniczyli rektorzy z 90 krajów, wskazuje na silny wpływ pandemii na sytuację finansową uczelni wyższych oraz przewiduje spadek liczby zgłoszeń kandydatów na studia. Aż 70% ankietowanych instytucji zamierza wdrożyć program kształcenia bazujący na modelu hybrydowym i podkreśla potrzebę zainwestowania dodatkowych środków.

Zróbmy coś wspaniałego i dającego siłę na koniec tego trudnego roku! – apeluje dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni Summitu. Trzecia edycja konferencji, tym razem online, rozpocznie się już 8 grudnia.

Program Wirtualny Instytut Badawczy (WIB), którego Podmiotem Zarządzającym jest Łukasiewicz – PORT z Wrocławia, ogłosił pierwszy otwarty konkurs na zespoły badawcze z obszaru biotechnologia medyczna – onkologia. Nabór wniosków rusza 1 marca 2021. Wkrótce zostanie także ogłoszona rekrutacja do grona ekspertów, którzy będą oceniać projekty.

Profesor Alexander Steinbüchel, światowej klasy mikrobiolog, obejmie pierwszego grudnia obowiązki dyrektora Międzynarodowego Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM). Jest to osadzona w strukturze Politechniki Łódzkiej, jedyna w naszym mieście Międzynarodowa Agenda Badawcza.

Prof. Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki – wygłosi w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania wykład pt. „Prawda w języku”. Spotkanie odbędzie się w ramach V edycji cyklu „Wielkie Pytania w Nauce” i będzie częścią obchodów jubileuszu 25-lecia WSIiZ.

Mateusz Grochowski, student Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, od 1 stycznia zostanie nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów RP. Grochowski reprezentował dotąd studentów w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nikodem jest aktywistą społecznym, autorem wielu projektów realizowanych w ramach warszawskiego budżetu obywatelskiego, Nikola i Wiktoria to siostry uprawiające karate, medalistki Mistrzostw Polski; Karolina jest dyrygentką chóru i pianistką, a  dr n.med. Paweł Salwa, twórca Polskiego Centrum Urologii Robotycznej, to jeden z czołowych operatorów robota da Vinci w Europie. Co ich łączy? Są laureatami stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Warto brać z nich przykład!

Ponad stu nastolatków zgłosiło chęć uczestnictwa w pierwszej edycji Młodzieżowej Politechniki Opolskiej. Jak powiedziała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni, ze względu na epidemię uczelnia przedłuży rekrutację dla "spóźnialskich".

KRASP postuluje, aby ewaluacja działalności naukowej ustalona tzw. tarczą covidową na rok 2022, za okres 2017-2021, nie była przesuwana o kolejny rok. Przesunięcie takie może skutkować negatywnymi konsekwencjami, ponieważ kategoria naukowa dyscypliny ma wpływ m.in. na uprawnienia do nadawania stopni naukowych, prowadzenia szkół doktorskich, zgłaszanie kandydatów do niektórych gremiów (RDN, KEN), możliwość przeprowadzania postępowań nostryfikacyjnych, pozwolenie na tworzenie kierunków studiów czy prawidłowy przebieg konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Jednym z głównych celów Kolegium Rektorów Miasta Poznania jest integracja poznańskiego środowiska naukowego i zacieśnienie współpracy w rozwiązywaniu wspólnych problemów, takich jak działalność naukowa, dydaktyczna, inwestycyjna, rozwój sportu akademickiego, opieka zdrowotna pracowników i studentów.

120 badaczy przyjedzie do Polski w ramach kontynuacji programu POLONEZ. NCN ogłosi trzy konkursy w latach 2021 i 2022.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski powołał dra hab. Sławomira Steinborna, prof. UG na stanowisko Rzecznika do spraw Rzetelności Naukowej. Jest to nowe stanowisko, obejmujące kompetencje kształtowania i utrwalania wysokich standardów naukowej rzetelności na Uniwersytecie Gdańskim.  

„Mikołaj zawsze przychodzi”, ten cytat z dziecięcej wypowiedzi dziś również przyświeca nam, dorosłym, którzy w tych trudnych realiach pandemii koronawirusa szukają odskoczni od codzienności i rutyny. Dlatego Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu postanowił przygotować mikołajkowy upominek dla wspólnoty akademickiej, mieszkańców osiedli sąsiadujących z Uczelnią, instytucji, ale też wszystkich ciekawych świata przyrody Poznaniaków.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021 ogłoszony zostanie, w związku z decyzją dotyczącą terminu ferii zimowych, 27 stycznia.

Podobno na piłce nożnej znają się wszyscy. I choć jako typowa kobieta wciąż nie wiem, o co chodzi z tym spalonym, to jednak kojarzę np., że drużyna piłkarska nazywana jest jedenastką z uwagi na liczbę zawodników. I to każe mi sądzić, że na piłce nożnej znam się jak wszyscy, czyli całkiem dobrze.

Polskie uczelnie znalazły się w niekomfortowej sytuacji, jak wynika z rozmów z jednym z rektorów uczelni, ale także z ostatnich działań polskiego rządu w kontekście autonomii akademickiej i protestów społecznych. Została zaatakowana ostatnia twierdza demokratycznego społeczeństwa. 

Rozmowa z prof. Dariuszem Surowikiem, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, przewodniczącym Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.

Blisko 50 tysięcy studentów kształci się w 32 uczelniach należących do Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. PUZ-y to szkoły wyższe działające przede wszystkim lokalnie, przygotowujące fachowców potrzebnych na miejscowym rynku pracy, silnie zrośnięte z otoczeniem gospodarczym i społecznym. I takie właśnie mają być.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt