MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Doczekaliśmy się (nareszcie!) wydarzenia bez precedensu w historii wyboru rektorów na polskich uczelniach technicznych: 16 czerwca na Politechnice Białostockiej elektorzy będą wybierać między dwiema kandydatkami: prof. dr hab. inż. Joanną Ejdys i dr hab. inż. Martą Kosior-Kazberuk. Kobieca rewolucja zdecydowanie przyspiesza…

Robert Sutton w książce „Dobry szef. Zły szef” przytacza następujące słowa dyrektora drużyny baseballowej Los Angeles Dodgers: ‘Według mnie zarządzanie przypomina trzymanie gołębia w dłoniach. Jeśli trzyma się go zbyt mocno, można go zadusić, ale jeżeli daje mu się zbyt dużo swobody, to ucieknie”, dodając, że „najlepsze zarządzanie oznacza mniej zarządzania lub brak jakiegokolwiek zarządzania”.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał do składu Rady NAWA dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego, profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oraz prof. dr. hab. n. med. Tadeusza Faustyna Krzemińskiego. Jednocześnie Minister wyznaczył prof. Pietrzykowskiego na Przewodniczącego Rady NAWA.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy – prowadząca od 15 lat program Study in Poland promujący polskie uczelnie za granicą i zachęcający obcokrajowców do studiowania w Polsce – przeprowadziła, wspólnie z Komisją ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, badanie wśród uczelni akademickich, które stało się podstawą Raportu ”Internacjonalizacja w czasach pandemii. Wpływ COVID-19 na studentów zagranicznych w Polsce i rekrutację na studia w roku akad. 2020/21”.

Podczas wrześniowego Salonu Maturzystów tradycyjnie już będzie miał premierę   Informator dla Maturzystów 2021 z zasadami przyjęć na wszystkie uczelnie w kraju. W tym roku Informator będzie dystrybuowany zarówno w wersji drukowanej, jak i w formie e-booka. Z 45-tysięcznego nakładu 40.000 egz. trafi nieodpłatnie do uczestników Salonu, a 5000 egz. znajdzie się w sprzedaży w sieciach Ruch i Empik.

Z myślą o rekrutacji na rok akademicki 2021/22 Perspektywy zapraszają do udziału w Salonie Maturzystów Perspektywy 2020. W tym roku zorganizowany zostanie zarówno w sposób tradycyjny, jak i w wersji online w dniach 7 – 30 września br. w 13 miastach akademickich. Patronat na Salonem objął minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Grupa kanadyjskich studentów wystąpiła na drogę sądową przeciwko 15 uczelniom w stanie Quebec domagając się zwrotu części czesnego za kończący się właśnie semestr. Studenci argumentują swoje żądanie tym, że przez przejście do nauki online pozbawieni zostali możliwości korzystania z wielu możliwości, jakie oferuje uniwersytecki kampus i normalna nauka „twarzą w twarz”.

Poprzez zagraniczne kampanie promocyjne Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) chce zainteresować swoją ofertą potencjalnych studentów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Indii. Koszt takich działań to ok. 159,5 tys. zł, pieniądze pochodzą z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Program oferujący uczelniom i innym jednostkom naukowym długookresowy pakiet finansowy na zaproszenie zagranicznego naukowca o światowej renomie ogłosiła Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Koronawirus wymusił gwałtowne przyspieszenie rozwoju edukacji zdalnej; uczelnie zdały ten egzamin - powiedział podczas konferencji Impact re:action minister nauki Wojciech Murdzek. Zapowiedział też "utrwalanie" wykorzystania nowoczesnych technologii.

Niektóre uczelnie radzą sobie z tym lepiej, inne gorzej, ale praktycznie wszystkie, od Chin przez Australię, Europę po Stany Zjednoczone, na razie utrzymują się na powierzchni tylko dzięki szalupie ratunkowej w postaci nauczania na odległość. Ale co będzie kiedy skończy się pandemia? Już wiadomo, że jak się raz do tej technologicznej szalupy weszło, to wcale nie będzie łatwo z niej wyjść, bo może się ona szybko przekształcić w potężny lotniskowiec.

Równo 117 godzin przed pierwszym egzaminem maturalnym rozpoczął się Dzień Maturzysty 2020 – wydarzenie online przygotowane w ramach kampanii informacyjnej Studia 2020. Organizatorzy kampanii – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Perspektywy – za cel postawili sobie pomóc maturzystom 2020 (a jest ich w tym roku 272 tys.!) na ich ostatniej prostej przed egzaminem w trudnym czasie pandemii. Ostatnie wątpliwości maturzystów i ich rodziców rozwiewali 3 czerwca dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik, eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie: Teresa Bulska-Leśniak (koordynator egzaminu maturalnego z języka polskiego) i Piotr Ludwikowski (koordynator egzaminu maturalnego z matematyki) oraz psycholog i doradca kariery  z Perspektyw Joanna Koper.

Do końca roku szkolnego polscy uczniowie nie wrócą już do szkół. Wiele się mówi o tym, że zdalne nauczanie uderza w najsłabszych, tych z kiepskim dostępem do internetu i pozbawionych wsparcia rodziny. Ale jest inna grupa uczniów, dla której ten czas jest szczególnie trudny. To młodzi ludzie z pasją, najzdolniejsi, najbardziej zaciekawieni, wybitni.

Z okazji zbliżającej się 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprasza do odwiedzania Wirtualnego Muzeum 1989.

Startuje kampania informacyjna online STUDIA 2020 prezentująca najciekawsze kierunki studiów i ofertę uczelni na rok akad. 2020/21. Organizatorzy kampanii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz miesięcznik edukacyjny „Perspektywy”, zapraszają już w najbliższą środę 3 czerwca w godz. 13:30-16:00 na pierwsze spotkanie – wirtualny ogólnopolski Dzień Maturzysty 2020 poświęcony ostatnim poradom przed egzaminami maturalnymi.

Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Janem Szmidtem, rektorem Politechniki Warszawskiej, przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Dobrze poinformowani mniej się denerwują – ta uniwersalna zasada ma zastosowanie szczególnie w tym roku. Dla wszystkich, którzy 8 czerwca 2020 roku będą przystępować do egzaminu maturalnego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Perspektywy przygotowały cykl wydarzeń on-line.

Jak przebiega ścieżka kariery kobiet w technologiach? Jakie mają aspiracje, jak awansują, dokąd chcą dojść? Czego oczekują od pracodawcy? I czy branża technologiczna pozwala im na pełne rozwinięcie skrzydeł?

1 czerwca rozpocznie się nowa, dwuletnia kadencja Komitetu Polityki Naukowej, organu pomocniczego ministra nauki. Nominacje 12 członków KPN podpisał 25 maja szef resortu nauki Wojciech Murdzek - poinformowało we wtorek MNiSW.

Resort nauki zwiększył subwencję dla podległych mu uczelni publicznych. Łącznie jest to dodatkowe 256 mln zł - wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu. Ma to związek z utratą przez uczelnie części dochodów z powodu epidemii COVID-19.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt