MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Uczelnie prywatne nie mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach tarczy antykryzysowej, gdyż nie są traktowane jako przedsiębiorcy ani instytucje publiczne. O internwencję w tej sprawie zwróciły się do resortu nauki.

Jeśli zajęcia, ze względu na swoją specyfikę, nie mogą być przeprowadzone w sposób zdalny, to możliwe jest prowadzenie ich w siedzibach uczelni lub ich filiach niezależnie od roku, na którym student odbywa kształcenie. Podobnie jest w przypadku doktorantów - pisze wiceminister nauki Anna Budzanowska w liście do rektorów.

Już 28 maja o godz. 12.00 odbędzie się premiera najnowszego raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Kobiety w Technologiach 2020”. Publikację przygotowano na podstawie wyników badań ankietowych 1000 respondentek (500 studentek kierunków technicznych i ścisłych oraz 500 profesjonalistek z branży high tech). Raport kreśli bogaty i zniuansowany portret współczesnych profesjonalistek w branży technologicznej oraz wchodzących do tej branży studentek, pokazuje ich aspiracje oraz wyzwania, przed którymi stają. Przede wszystkim jednak, może wskazywać kierunki zmiany samego przemysłu technologicznego.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Wniosek został przygotowany przez Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS.

Do 26 maja wybrano rektorów w 41 uczelniach akademickich (na 108) oraz w 14 uczelniach zawodowych (na 33) – czyli w 40 proc. uczelni publicznych.

Już od 5 czerwca rozpoczną się indywidualne spotkania kandydatów z komisją w ramach II etapu rekrutacji –  Alumnami poprzednich edycji programu oraz koordynatorka ALRK sprawdzą wiedzę 100 kandydatów. Na podstawie rozmów komisja wybierze finałową 30-tkę uczestników, którzy wezmą udział w jubileuszowej edycji programu. Osoby zakwalifikowane do II etapu zostały wybrane na podstawie formularzy najlepiej ocenionych przez komisję.

Już po raz 38. ogólnopolskie stowarzyszenie naukowców, twórców, studentów i popularyzatorów nauki prowadzi rekrutację zdolnych nastolatków z całej Polski. Zakwalifikowana młodzież będzie mogła w nadchodzącym roku szkolnym brać udział w wielodyscyplinarnych obozach naukowych, warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach, koncertach i wystawach.

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/article/prof-marcin-gruchala-ponownie-rektorem-gdanskiego-uniwersytetu-medycznego

Prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, obecny rektor GUMed, ponownie został wybrany 26 maja br. na stanowisko rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Był jedynym kandydatem n ten urząd, zdobył 86,6 proc. poparcia, w tym 278 głosów za, 20 głosów przeciw, 23 głosów wstrzymujących się spośród Kolegium Elektorów liczącym 355 osób. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną głosowanie odbyło się w trybie zdalnym.

Czytaj więcej »

Bankowość i finanse to branża, w której chce pracować wielu studentów uczelni biznesowych. Jedną z umiejętności oczekiwanych od kandydatów do pracy w bankach, domach maklerskich czy funduszach inwestycyjnych jest zbieranie i analiza danych. Dostęp do danych ułatwia agencja informacyjna Bloomberg. W Polsce tylko trzy uczelnie uczą swoich studentów, jak korzystać z jej terminali.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogłosiła czwarty już konkurs w ramach programu „CyberSecIdent – cyberbezpieczeństwo i e-tożsamość”. Pula środków przewidzianych na dofinansowanie innowacyjnych projektów z zakresu cyberbezpieczeństwa wynosi 70,1 mln zł. Nabór wniosków ruszy 15 czerwca 2020 r.

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/article/prof-jerzy-lis-nowym-rektorem-agh-w-krakowie

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, dotychczasowy prorektor ds. współpracy, został wybrany nowym rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kadencję 2020-2024. Został 24. rektorem w historii uczelni. Podczas głosowania, które odbyło się 25 maja, zdobył poparcie przedstawicieli uczelnianego kolegium elektorskiego, otrzymał 162 głosy elektorów. Drugi kandydat na stanowisko rektora prof. Marek Przybylski, dyrektor Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH, uzyskał 35 głosów. Z powodu nadzwyczajnego funkcjonowania uczelni w czasie pandemii, wybory po raz pierwszy odbyły się zdalnie.

Czytaj więcej »

Firma biotechnologiczna BioVentures Institute we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim opracowała unikatową na skalę światową technologię molekularną konstrukcji rekombinowanych szczepionek i leków biologicznych nowej generacji. Ta innowacyjna technologia jest obecnie stosowana do opracowania szczepionki przeciw COVID-19. Nowa biotechnologia powstała w wyniku realizacji projektu naukowego wspófinansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zarówno technologia, jak i wyniki badań są chronione wieloma międzynarodowymi patentami.

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/article/prof-teofil-jesionowski-nowym-rektorem-politechniki-poznanskiej

Prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, prorektor ds. edukacji ustawicznej Politechniki Poznańskiej, został wybrany 25 maja br. na stanowisko rektora uczelni. O stanowisko rywalizował z prof. Olafem Ciszakiem, dziekanem Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz prof. Tomaszem Mrozem z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych. Rektor-elekt otrzymał 80 głosów 99 elektorów biorących w głosowaniu, prof. Ciszak – 5, prof. Mróz – 12. Dwa głosy były nieważne.

Czytaj więcej »

Kierunek Zarządzanie w Akademii Finansów i Biznesu Vistula na najwyższym, światowym poziomie. Został właśnie wyróżniony przez PMI Global Accreditation Center for Project Management Education Programs (GAC). Specjalność na studiach I stopnia „Zarządzanie projektami w organizacji” otrzymała cenną akredytację PMI GAC.  Jej absolwenci mogą być pewni, że posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do odniesienia zawodowego sukcesu. Akredytację zdobyło dotąd zaledwie kilka uczelni w Europie.

Założenie start-upu to coś, co znajduje się na Twojej liście "do zrealizowania"? A może najpierw chcesz się dowiedzieć, jak różne marki zaczynały swoją działalność? Idealną do tego okazją jest konferencja WyStartuj z WuZetem, która z pewnością dostarczy Ci dużą dawkę inspiracji.

Akademia Leona Koźmińskiego i Oracle kształcą przyszłych liderów biznesowych w dziedzinie sztucznej inteligencji i zbiorów Big Data. Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) to jedna z zaledwie pięciu europejskich organizacji biorących udział w nowym programie Oracle Data Science Early Adopter Program.

Wiosna zawsze była dla UŁ okresem intensywnych spotkań z uczniami - podczas targów edukacyjnych, wizyt w szkołach, przyjazdów całych klas na zajęcia na uczelni, na festiwalach naukowych i przy wielu innych okazjach. Niestety, sytuacja epidemiologiczna w kraju uniemożliwiła teraz bezpośrednie wsparcie w wyborze idealnych studiów. Uczelnia wyszła więc uczniom naprzeciw i stworzyła fanpage, na którym znajdą oni wszystkie najważniejsze informacje - o kierunkach studiów i wydziałach, o rekrutacji, stypendiach, akademikach. Zapraszamy na UŁ! 

Santander Univesidades, program edukacyjny realizowany w Polsce przez Santander Bank Polska, uruchamia kolejny nabór na stypendia kompetencyjne. Przyznanych zostanie 100 stypendiów Santander IE Tech4Law dla studentów ostatniego roku i absolwentów prawa, którzy ukończyli studia w ciągu ostatnich pięciu lat. Program zajęć realizowany będzie wspólnie z Fundación IE, międzynarodową organizacją non-profit wspierającą rozwój edukacji oraz fundacji IE University.

Od ponad ćwierć wieku krajowe obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego organizowane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP).

Procedury, terminy jak i opisy czynności związanych z przeprowadzeniem egzaminów zewnętrznych w 2020 roku: maturalnego, ósmoklasisty, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie – to główne kwestie ujęte w podpisanym dziś, 19 maja rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt