MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Niemieckie Biuro Wymiany Akademickiej DAAD zwróciło się do niemieckiego MSZ z prośbą o wznowienie procedur składania wniosków wizowych dla studentów z krajów rozwijających się. Została ona skierowana po tym, jak tysiące z nich zaprotestowało, za pośrednictwem mediów społecznościowych, wobec braku możliwości uzyskania wizy na czas.

W ramach dobrosąsiedzkiego gestu otwieramy nasze uczelnie dla białoruskich studentów i naukowców - powiedział szef resortu nauki Wojciech Murdzek. W tym celu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) poszerza trzy istniejące programy wymiany akademickiej.

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej została członkiem AACSB, elitarnej organizacji skupiającej najlepsze szkoły biznesu w obszarze zarządzania i biznesu oraz rachunkowości. - To prestiżowe wyróżnienie otwiera przed naszą placówką nowe możliwości – mówią władze szkoły.

O zacieśnianiu współpracy naukowej pomiędzy Polską a Litwą rozmawiał szef resortu nauki Wojciech Murdzek z ministrem oświaty, nauki i sportu Litwy Algirdasem Monkevičiusem. Wizyta była poświęcona m.in. polsko-litewskim konsultacjom międzyrządowym i koordynacji działań Polski i Litwy w sprawie Białorusi.

W CKZiU "Budowlanka" nr 1 maturzyści oglądają wykłady i prezentacje całą klasą, na dużym ekranie. Po południu czekają na nich i ich rodziców eksperci, nauczyciele-youtuberzy i psychologowie, którzy podpowiedzą, jak skutecznie przygotować się do matury i wybrać najlepsze studia. A przez cały dzień na stoiskach czekają uczelnie, które chcą przyciągnąć na następny rok akademicki najlepszych maturzystów. Salon Maturzystów Perspektywy 2020 online powoli zbliża się do półmetka. Dziękujemy tym, którzy już z nami byli, zapraszamy uczestników z kolejnych województw. Jutro Wielkopolski Salon Maturzystów, którego gospodarzem jest Politechnika Poznańska.

Wszystko o maturze 2021, konsultacje, spotkania z uczelniami, porady psychologów i doradców kariery – tak w największym skrócie wygląda program Dolnośląskiego i Opolskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2020, który odbędzie się online 22 września.

Wykłady ekspertów OKE w Warszawie na temat matury, spotkania z uczelniami, webinary, konsultacje, czat na żywo – tak, w największym skrócie, przedstawia się program Mazowieckiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2020, który odbędzie się online 21 września. Początek już o 10.00!

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do tworzenia programów wsparcia dla represjonowanych białoruskich studentów.

Zgodnie z ustaleniami nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej, który odbył się w lipcu 2020 r., znacznemu ograniczeniu uległ budżet przeznaczony na badania naukowe w latach 2021-2027. Zmniejszono między innymi finansowanie programu Horizon Europe Excellent Science. Ograniczenie nakładów finansowych na badania naukowe może istotnie spowolnić postęp i obniżyć konkurencyjność europejskiej nauki.

Zmniejszenie limitu osób kwaterowanych w pokojach, zakaz organizowania zgromadzeń i przyjmowania wizyt osób z zewnątrz, przeznaczenie części pokojów na izolatoria, nakaz noszenia maseczek we wspólnych przestrzeniach – m.in. takie obostrzenia będą dotyczyć domów studenckich w nowym roku akademickim.

17 września 2020 równo o godz. 10 ruszył Salon Maturzystów Perspektywy 2020 online. Choć tę kampanię informacyjną organizujemy od kilkunastu lat, w tym roku po raz pierwszy, ze względów bezpieczeństwa, przeprowadzamy ją wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. I już możemy powiedzieć: wydarzenie, w czasie którego „matura spotyka się ze studiami”, w wersji online nie straciło swojej mocy przyciągania głodnych wiedzy uczniów.

Prof. dr. hab. inż. Arkadiusz Mężyk, którego kadencja w roli przewodniczącego KRASP rozpoczęła się 1 września, przejdzie do historii jako pierwszy szef tego prestiżowego stowarzyszenia, który miał odwagę zaprosić do Prezydium KRASP tak liczną reprezentację kobiet. Będzie ich w Prezydium aż pięć, co w porównaniu z poprzednią „zerową” kadencją jest zmianą niebotyczną!

Po chwili względnego wakacyjnego luzu i niejako złudzenia powrotu do normalności świat znowu się zamyka - przywracane są obostrzenia i ograniczenia ruchu lotniczego, niektóre kraje ponownie się zamykają. O ile jeszcze miesiąc temu organizatorzy edukacyjnych targów stacjonarnych optymistycznie zapowiadali powrót imprez "w realu" jeszcze tej jesieni, obecnie widzimy, że coraz więcej podobnych wydarzeń jest przełożonych lub odwołanych. Ale nie jest to powód, żebyśmy biernie czekali na rozwój wydarzeń! Zwłaszcza w czasach niepewności epidemiologicznej szczególnie ważna staje się spójna i konsekwentna promocja polskich uczelni za granicą!

Minister Wojciech Murdzek powołał 12 nowych członków  Rady Narodowego Centrum Nauki. Kadencja nowych członków Rady rozpocznie się 15 grudnia 2020 r. i potrwa do dnia 14 grudnia 2024 roku.

Jednym ze scenariuszy w rekonstrukcyjnych planach rządu jest utworzenie superresortu, mającego obejmować cztery obecne ministerstwa: edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury oraz sportu. Wobec takiej kumulacji pojawiły się wątpliwości dotyczące sprawnego zarządzania tak wieloma obszarami w jednym resorcie. Podobne kumulacje, które miały miejsce w poprzednich 30 latach, najczęściej nie trwały zbyt długo, co ilustruje porównanie działających resortów oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki w latach 1989-2020.

Każdy, kto chociaż raz był „obcym” w nowym miejscu wie, jak trudno jest odnaleźć się w różnych aspektach życia i pozbierać z małych kawałków ten właściwy obrazek nowej rzeczywistości. Z podobnymi dylematami mierzą się dziesiątki tysięcy studentów zagranicznych, co roku rozpoczynających swoją edukację wyższą w Polsce. Właśnie z myślą o nich – rozpoczynających często pierwszą samodzielną podróż życiową – powstał poradnik A Student’s Guide in Poland, opracowany we współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z Erasmus Student Network Poland.

20 uczelni uczestniczących w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) przedstawiło w Starej Bibliotece UW swoje osiągnięcia po roku działania. Okazuje się, że poszły one dwiema drogami - jedne dokonują zmian angażując w projekt całą uczelnię i podporządkowując jej organizację wyznaczonym celom, inne natomiast utworzyły specjalne jednostki do realizacji IDUB. Zagraniczni eksperci przestrzegali przed tym drugim rozwiązaniem.

Pracami Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych w kadencji 2020-2024 kierował będzie prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Według danych służb imigracyjnych IND liczba studentów zagranicznych spoza Unii Europejskiej przybywających na studia do Holandii może spaść w tym roku nawet o 50%. Dotychczas tak niewielu z nich złożyło w tym roku wnioski o wizę, że pracownicy służb imigracyjnych są przenoszeni do innych obowiązków.

Według wstępnych danych University and College Admissions Service ogólna liczba przyjęć studentów na studia w Wlk. Brytanii wzrosła o 3,5% w porównaniu z tym samym okresem w ub. roku. Z kolei liczba studentów zagranicznych wzrosła dotychczas o 1,7 procent, pomimo obaw, że pandemia zmniejszy popyt.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt