MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
1 grudnia odszedł prof. dr hab. Stanisław Tabisz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2012-2020, artysta malarz, rysownik, grafik, scenograf, krytyk i teoretyk sztuki, nauczyciel akademicki.

Podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) w Belwederze została podpisana umowa ramowa, w której rektorzy zadeklarowali wolę współpracy partnerskiej w prowadzeniu wspólnych badań naukowych.

Nominowani do nagrody (od lewej): Tomasz Ziętek, Maria Dębska, Tomasz Włosok, Piotr Trojan, Magdalena Koleśnik (laureatka Nagrody)
29 listopada w warszawskim kinie Luna odbyła się Gala Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, które to wyróżnienie przyznawane jest polskim aktorom filmowym do 35. roku życia, wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Laureatką przyznanej już po raz 50. Nagrody została Magdalena Koleśnik za rolę w filmie „Sweat”. „Perspektywy” są patronem medialnym Nagrody.

Dla polskich uczelni nośnym hasłem pozwalającym na budowanie nowych strategii rozwoju jest obecnie „uczelnia badawcza”. Jako model zarządzania, umiędzynarodowienia i finansowania hasło to może legitymizować systemowe zmiany organizacyjne i kadrowe w uczelniach. Będzie o tym mowa 3 grudnia na konferencji zorganizowanej przez prof. Marka Kwieka, dyrektora Institute for Advanced Studies in Social Sciences and Humanisties UAM.

Ponad 900 grantów na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu otrzymają naukowcy z całej Polski w konkursach NCN. Tak wielu laureatów nie było w programach OPUS i PRELUDIUM od kilku lat.

W ekologicznym wyzwaniu, które firma papiernicza, Herlitz rzuciła szkołom, wzięło udział niemal 5 tys. uczniów z ponad 260 szkół w całym kraju. Podczas akcji zebrano 1937 worków śmieci. Te wyniki pokazują skalę drugiej edycji #ekowyzwania.

W czasie pandemii przekonaliśmy się, jak bardzo nauka, praca czy relacje społeczne mogą być uzależnione od narzędzi cyfrowych. To doświadczenie z pewnością wpłynęło na sposób, w jaki dzisiejsi nastolatkowie, którzy rozpoczną aktywność zawodową za kilka czy kilkanaście lat, myślą o kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji oraz umiejętności. Z ankiety przeprowadzonej przez Fundację Adamed wśród młodzieży w wieku 14-19 lat* wynika, że w następnej dekadzie najbardziej cenione na rynku pracy będą znajomość nowych technologii, wiedza z obszaru IT oraz kompetencje STEM, czyli z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

 Tego nie wolno przegapić: wystartowało globalne Badanie Reputacji Akademickiej 2022, prowadzone przez Times Higher Education. Po raz pierwszy zespół THE poprowadzi je we własnym zakresie. Coroczna ankieta (w formule „by invitation only”) była wcześniej przeprowadzana wśród naukowców we współpracy z Elsevier i dzięki niej uzyskiwano corocznie ponad 10 000 odpowiedzi. W tym roku ankietę przeprowadzi zespół analityczny THE i zostanie ona rozdystrybuowana znacznie szerzej. Zaproszenie otrzyma dwa razy więcej naukowców. Wyniki ankiety zostaną uwzględnione w serii rankingów, które THE opublikuje w 2022 roku. Sprawdźcie, czy w waszych skrzynkach nie usunęliście odruchowo zaproszenia z adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – tego nie wolno robić!

Już po raz czternasty na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie organizowany będzie cykl prelekcji i warsztatów pt. „Inżynier z kulturą”. Studenci uczelni, którym zależy nie tylko na poznaniu zagadnień z savoir-vivre’u, ale przede wszystkim na zdobyciu umiejętności miękkich przydatnych w biznesowym środowisku, mogą się szkolić w dniach 26-28 listopada w ramach wydarzenia reklamowanego hasłem „Brylant wśród diamentów”. 

Dziewczyny, świat nowych technologii czeka na Wasze pomysły! Czy wiecie, że NAUKA może być pierwszym krokiem do biznesu?

Aż 1400 dziewczyn postanowiło wejść do gry o stypendia oraz mentoring w gamingu i gamdevie. Spośród nich organizatorzy programu - Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz CD PROJEKT RED, największe polskie studio devveloperskie tworzące znane na całym świecie gry wideo (m.in. Wiedźmin, Cyberpunk 2077), wybiorą 20 laureatek. Otrzymają one roczne stypendium w wysokości 1.000 zł miesięcznie oraz indywidualna opiekę mentorską ekspertek i ekspertów z CD PROJEKT RED, a także wezmą udział w cyklu warsztatów poświęcony różnym aspektom tworzenia gier wideo.

Parlament Europejski uchwalił w środę budżet Unii Europejskiej na 2022 rok. Więcej środków ma trafić na zdrowie, badania, działania na rzecz klimatu, MŚP i młodzież. Przyszłoroczny budżet UE wynosi 169,5 mld euro w zobowiązaniach i 170,6 mld euro w płatnościach.

Po dekadach wzrostu liczby obcokrajowców na amerykańskich uczelniach, nastąpił jej spadek. Jest szansa, że sytuacja się poprawi.

W ubiegłym tygodniu nastąpił wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem na uczelniach - wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

THE Autstanding Achivements, niezwykle prestiżowa, bo nazywana edukacyjnym Oskarem, nagroda za wybitne osiągnięcie, ogłoszona przez Times Higher Education, została przyznana 25 listopada prof. Dame Sarah Gilbert z Oxford University.

Dr hab. Anna Machnikowska, prof UG została wybrana przewodniczącą Komitetu Polityki Naukowej. Tym samym kontynuuje pracę, którą podjęła po powołaniu w skład Komitetu w roku 2020.

Dr inż. Ewa Łukasik z Zakładu Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji (Instytut Informatyki) Politechniki Poznańskiej Pracownik będzie pełnić funkcję wiceprezydenta Audio Engineering Society (AES) w latach 2022-2023. Będzie odpowiedzialna za region Europy.

Dr hab. inż. Jolanta Pauk, prof. PB, dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej, została ekspertem Komisji Europejskiej oceniającym wnioski aplikacyjne w ramach programu Horyzont Europa

Prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wszedł w skład Rady Konsultacyjnej Polskiej Komisji Akredytacyjnej pełniącej funkcję opiniodawczo-doradczą w zakresie strategicznych kierunków rozwoju PKA. 

Komisja Europejska opublikowała nowy przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2022 wraz z zaproszeniem do składania wniosków.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt