MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Zapraszamy wszystkich licealistów, którzy przygotowują się do matury z języka angielskiego na cykl 10 zajęć, które Wam w tym pomogą. Kurs kładzie nacisk na mówienie, słuchanie i czytanie, a także pozwoli rozwinąć ogólne słownictwo i gramatykę oraz wykluczyć typowe błędy popełniane przez uczniów. Spotkania online poprowadzi native speaker Jon Sidor, Amerykanin, który od 10 lat z powodzeniem przygotowuje uczniów w każdym wieku do różnych egzaminów. Zajęcia będą się odbywały w każdy czwartek o godzinie 14:00 od 25 lutego do 29 kwietnia 2021.

Uniwersytet Wrocławski w tym roku przyzna po raz pierwszy nagrodę ufundowaną przez prof. Norberta Heisiga. 200 tys. zł trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni badawczych.

Występując w tym tygodniu na Zgromadzeniu Narodowym, Frédérique Vidal, francuska minister szkolnictwa wyższego, badań i innowacji zapowiedziała przeprowadzenie we francuskich uczelniach przeglądu badań naukowych pod kątem zagrożenia ze strony tendencji „islamsko-lewicowych”, „aby można było odróżnić, co jest badaniami akademickimi, a tym, co jest wojownicze i opiniotwórcze”. Władze uważają, że tendencje te wywodzą się z liberalnych amerykańskich uniwersytetów i przyczyniają się do „korumpowania” francuskiego społeczeństwa.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wręczył prof. dr hab. Grzegorzowi Wrochnie nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kraje arabskie znad Zatoki Perskiej (Arabskiej), świadome nieuchronnego końca bogactwa opartego na ropie i gazie, postawiły na rozwój nauki i już od lat z rozmachem inwestują w swoje uczelnie. Już teraz kilka uniwersytetów z tego regionu, m. in. King Abdulazziz University, Qatar University czy King Saud University w międzynarodowych rankingach szkół wyższych notowanych jest wyżej od najlepszych polskich uczelni.

Opublikowanie kilka tygodni temu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projektu zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, promocyjnie nazwanego „Pakietem Wolności Akademickiej”, powinno być okazją do przypomnienia, jaką społeczną rolę pełnią nauczyciele akademiccy i jaki jest sens ich pracy - pisze prof. Marcin Pałys.

Pandemia zasadniczo kształtuje życie młodych ludzi należących do pokolenia Z (urodzonych w latach 1995-2015). Na całym świecie stoją oni w obliczu wyzwań takich jak przerwane programy edukacyjne, niepewne perspektywy zawodowe oraz pogarszający się stan zdrowia psychicznego i finansów. Co więcej, stoją w obliczu pogłębiającego się kryzysu związanego ze zmianami klimatycznymi oraz brakiem zaufania do przywództwa politycznego.

Mgr Wojciech Kiełbasiński, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji UMK, został nowym Rzecznikiem Praw Doktoranta, działającym przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Rosja ponownie otwiera swoje granice dla zagranicznych studentów, którzy wykażą dwa negatywne wyniki testów na koronawirusa i przybywają z krajów, w których obowiązują umowy o wznowieniu lotów. Szacuje się, że ponad 300 000 studentów zagranicznych nie mogło wjechać do Rosji z powodu pandemii.

Uniwersytet w Tel Awiwie (TAU) uruchomił pierwszy tego rodzaju międzynarodowy kierunek, który pozwoli studentom połączyć studia polityczne, cybernetyczne i rządowe w jednym programie akademickim.

W tym roku rozpocznie się przebudowa Domu Studenckiego „Jurand” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który może pomieścić 500 studentów. Prace budowlano-instalacyjne mają na celu między innymi stworzenie warunków do zapobiegania ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa COVID – 19.

Prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został przewodniczącym Rady ds. Ochrony Zdrowia, działającej w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prof. dr hab. inż. Barbara Tomaszewska z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH została członkiem prestiżowego gremium UNESCO Chair on Groundwater Arsenic within the 2030 Agenda for Sustainable Development.

Prof. dr hab. Ewa Łojkowska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed została powołana do Komitetu Ekspertów Grupy Zadaniowej tworzonej przez Program RE-IMAGINE EUROPA, All European Academies (ALLEA) oraz European Sustainable Agriculture through Genome Editing (EU-SAGE).

Ponad 215 mln zł otrzymają naukowcy w konkursach MAESTRO 12 i SONATA BIS 10. Przyznane granty umożliwią badaczom realizację pionierskich badań podstawowych oraz utworzenie nowych zespołów badawczych.

Uniwersytet Szczeciński dołączył do instytucji, które wspierają inicjatywę "Nauka przeciw pandemii". Jest to inicjatywa zrzeszająca ekspertów ze środowiska naukowego.

Gdański Uniwersytet Medyczny jest jedynym wnioskodawcą, który w ostatnim konkursie uzyskał finansowanie Agencji Badań Medycznych (ABM) na realizację aż dwóch projektów.

Zmiana punktacji za publikacje w czasopismach naukowych ma zapobiec utracie pewnych uprawnień przez uczelnie wyższe - wyjaśnił wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

Nie braliśmy udziału w sporządzaniu tej listy. Zmiany powinny dotyczyć kolejnych ewaluacji i być prowadzone na podstawie merytorycznych oraz transparentnych kryteriów - napisali prezes PAN, przewodniczący KRASP i KRePUZ.

Koty jako zwierzęta domowe towarzyszą człowiekowi już od ponad 9 tysięcy lat. Z pewnością większość z nas nie potrafiłaby wyobrazić sobie życia bez kota w domu. Karmione, głaskane i zabawiane, spacerują wokół ludzkich czy też stołowych nóg i śpią na naszych kanapach. Wydawać by się mogło, że znamy swoich pupili na wylot, ich przyzwyczajenia, ulubione przysmaki czy też najlepsze miejsca do obserwacji psa sąsiada. Ale czy to już wszystko, czego możemy dowiedzieć się o zwyczajach czworonożnych domowników? Ile tak naprawdę wiemy o sekretnym życiu naszych kocich towarzyszy?

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt