MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W najbliższym tygodniu (15 - 22 kwietnia) poznamy sześciu nowych rektorów na kadencję 2020-2024. Elektorzy będą głosować zdalnie, w tej samej formule zaplanowano prezentacje kandydatów i debaty.

Aplikacja POLCOVID-19 ma pomóc w rozpoznaniu ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 poprzez stworzenie wirtualnej mapy Polski. Pokaże ona, w których rejonach jest najwięcej osób z objawami zakażenia. Po założeniu konta i rejestracji na stronie polcovid.pl użytkownik proszony jest o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Pytania dotyczą m.in. liczby osób w gospodarstwie domowym, używanego środka transportu czy stosowanych leków immunosupresyjnych. Jesteśmy również proszeni o podanie swojego roku urodzenia, płci czy grupy krwi. Dane zbierane przez aplikację są pokazywane jedynie w skali miasta lub powiatu.

Zdawałe(a)m maturę w 2020 – będą za kilkanaście lat, być może, wspominać z dumą maturzyści, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich najważniejszy w życiu egzamin odbędzie się – być może – w drugiej połowie czerwca. Pewności nie ma, ostateczna decyzja ma być znana trzy tygodnie przed terminem.

Egzaminy odbędą się najwcześniej w drugiej połowie czerwca. O dokładnej dacie poinformujemy trzy tygodnie przed nimi – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Po raz dwunasty Wydawnictwo „Charaktery” przeprowadziło Ogólnopolski Turniej Wiedzy Psychologicznej. Mimo nadzwyczajnej sytuacji Turniej zakończył się finałem, w którym wyłoniono troje zwycięzców: Angelika Chanas ze Świdnicy, Alicja Szałańska ze Szczecina i Marek Morawski z Warszawy.  To sukces uczestników i organizatorów, tym bardziej, że w tym roku szkolnym finały olimpiad przedmiotowych nie odbędą się decyzją ministra edukacji.

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na dzień otwarty ONLINE – 25 kwietnia 2020 o godz. 12:00. Wydarzenie odbędzie się na Facebooku uczelni.

Czas pandemii i nauki zdalnej jest wyjątkowo trudny dla tysięcy uczniów polskich szkół i ich rodziców. Dlatego Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFD) wychodzi na przeciw potrzebom uczniów, którzy sami nie dają sobie rady z natłokiem zadań domowych i trudnymi zagadnieniami z różnych dziedzin. Nie wszyscy mogą przecież liczyć na pomoc rodziców, a nawet nauczycieli. Ruszyła oferta bezpłatnych korepetycji realizowanych w ramach akcji Zdolni do pomocy.

Politechnika Krakowska od początku pandemii pomaga medykom w walce z koronawirusem. Uczelniane kamery termowizyjne z bezpiecznej odległości mierzą temperaturę pacjentów w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Wiemy to od wielu tygodni - decyzja o wydłużeniu czasu zdalnej nauki na studiach musi być skoordynowana z innymi decyzjami dotyczącymi funkcjonowania nie tylko samych szkół wyższych i ich zaplecza socjalnego (akademiki, przychodnie, obiekty sportowe, stołówki studenckie), ale także z funkcjonowaniem miast i regionów. Z pewnością musi uwzględniać aktualny stan epidemiologiczny oraz progmozy i rozwiązania w takich kwestiach jak komunikacja, zaopatrzenie, opieka medyczna w poszczególnych miastach.

Największą wartością programu Shesnnovation Academy jest to, że otwiera przestrzeń, w której kobiety mogą się spotkać, wspierać i dzielić doświadczeniami i informacjami, będąc na różnym poziomie zaawansowania biznesowego. Daje to zupełnie unikalną możliwość poczucia tej siły i energii, które drzemią w kobietach, a których na co dzień może nie dostrzegamy, bo najczęściej same siebie sabotujemy – mówi Aneta Michalska, która w listopadzie 2019 r. założyła startup VEG ProBio i rozwija go w programie Shesnnovation Academy.

Kandydaci na rektorów, jedyni w swoich uczelniach, zdalnie odpowiadali na pytania społeczności akademickich

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 rektor Uniwersytetu Warszawskiego do 15 maja przedłużył zawieszenie wykładów i zajęć na uczelni. Kwaterowanie nowych osób w domach studenckich wstrzymano do końca czerwca br. - poinformowała uczelnia.

Maturę należy przeprowadzić tak, by nie zagrażała zdrowiu maturzystów ani egzaminatorów. Polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania wyników matury - zapewnili w środę przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Od dawna było wiadomo, że 2020 rok będzie trudny dla szkolnictwa wyższego w Polsce. Na wysiłek związany z wdrażaniem ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, której wszystkie przepisy weszły już w życie, nakładają się bowiem emocje związane z wyborami nowych władz rektorskich. W tym roku emocje są szczególne, bo zwiększonej pozycji rektora w systemie władz uczelni towarzyszy „gilotyna PESEL”, wymuszająca obniżenie wieku kandydatów do gronostajów, za czym pójdzie nieuchronnie szeroka wymiana kadr w uczelniach… Ale procesy te, trudne same z siebie, miały zapewniony ważny czynnik stabilizujący w postaci zaangażowanej obecności oraz silnej pozycji ministra i wicepremiera Jarosława Gowina.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że naukowcy znaleźli się w centrum społecznego zainteresowania. Codziennie na konferencjach prasowych występują obok premierów czy prezydentów i często odpowiadają na trudne pytania, których politycy wolą unikać.

Jaki rodzaj e-learningu działa najlepiej i co sztuczna inteligencja (AI) może wnieść do zdalnej edukacji? W świecie, w którym studenci muszą się ciągle uczyć i szybko dostosować uzyskaną wiedzę, istnieje pilna potrzeba dostępu do wiedzy specjalistycznej i usprawnienia procesu uczenia się. Sztuczna inteligencja zaspokaja tę potrzebę zarówno, jeśli chodzi o formalną naukę na uczelni, jak i uczenie się już podczas wykonywania pracy.

Ze względu na zagrożenie epidemią, a w jego wyniku zawieszenie zajęć oraz znaczne ograniczenia w codziennej działalności uczelni, kalendarz wyborczy AMS uległ zmianom.

Słownictwo akademickie, gramatyka, robienie notatek po angielsku i przygotowywanie prezentacji naukowych w tym języku to umiejętności, które będzie można podszlifować dzięki szkoleniu prowadzonemu przez Paula Newshama, wykładowcę-native na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kryzys wywołany przez pandemię postawił wielu studentów kształcących się poza granicami swojego kraju w sytuacji nie do pozazdroszczenia: nie tylko pozamykano uczelnie, ale także musieli opuścić akademiki.

Dwa najbliższe Polsce kraje wschodnie, z których pochodzi prawie 60% studentów zagranicznych w naszym kraju, wybrały diametralnie różne podejścia w reagowaniu na zagrożenie COVID-19.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt