MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Po dziesięciu tygodniach negocjacji Parlament Europejski i Prezydencja Rady UE osiągnęły porozumienie w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych (MFF 2021-2027). Parlament Europejski uzyskał łączną kwotę 16 miliardów euro na sztandarowe programy UE, w tym Erasmus + i Horizon.

Na ogłoszonej 18 listopada przez Clarivate Analytics dorocznej liście najczęściej cytowanych na świecie uczonych (Highly Cited Researchers) znalazło się w tym roku prawie 6400 osób, w tym cztery z Polski. Są to: Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (po raz szósty), Adam Torbicki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (po raz piąty), Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej (po raz drugi) i Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (na liście jest po raz drugi, choć przed rokiem jego pierwszą afiliacją była uczelnia z Arabii Saudyjskiej). Obecność w gronie Highly Cited Researchers jest silnie premiowana w Rankingu Szanghajskim.

Sieć JPI Urban Europe ogłosiła przygotowania do nowego konkursu na międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty badawcze odpowiadające na wyzwania współczesnych miast i obszarów zurbanizowanych.Konkurs ENUTC Call 2021 zostanie ogłoszony w styczniu 2021 r.

Koronawirus atakuje Szwecję i pozostałe kraje skandynawskie równie zaciekle jak Polskę, może z wyjątkiem Finlandii, gdzie jest trochę lepiej. Mimo to uczelnie skandynawskie starają się działać w miarę normalnie przy zachowaniu pewnych zasad i sporej dozy zdrowego rozsądku. Dominuje nauka zdalna, ale tam, gdzie to możliwe i ma sens, student pojawia się na uczelni i uczestniczy w zajęciach. 

Od 6 listopada do 11 grudnia 2020 roku trwa nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Pandemia przemocy”. Jej celem jest zapobieganie przemocy wobec dzieci i zachęcenie do reagowania w sytuacji ich krzywdzenia. Skutkiem pandemii COVID-19 jest bowiem nie tylko rosnąca liczba zachorowań, ale też wzmożona przemoc i wykorzystywanie seksualne dzieci.

Politechnika Łódzka podpisała umowę o współpracy z Artificial Intelligence Economic Development Corporation (AIEDC) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Obejmie ona realizację wspólnych celów w zakresie prac badawczo-rozwojowych związanych ze sztuczną inteligencją.

Przedstawiciele 9 instytucji reprezentujących środowisko akademickie w opublikowanym w poniedziałek na stronie KRASP dokumencie zadeklarowali współpracę w ewaluacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Po ujawnieniu sprawy związanej z plagiatami b. rektora Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Gwizdały i wszczęciu w tej sprawie dochodzenia w prokuraturze, pełniący obowiązki rektora uczelni prof. Krzysztof Bielawski chce utworzyć Centrum Ochrony Własności Intelektualnej na UG.

Wojciech Murdzek został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

22 listopada o godz. 18.00 obędzie się Koncert Urodzinowy Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas transmisji online wystąpią gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki. Wydarzenie organizowane jest z okazji 204. rocznicy urodzin UW.

19 listopada 2020 r. odbędzie się konferencja online organizowana przez Scholars at Risk (SAR) – międzynarodową sieć instytucji i osób, których misją jest ochrona naukowców i promowanie wolności akademickiej. W czasie konferencji (prowadzonej w języku angielskim) poznamy m.in. wnioski rocznego raportu monitorującego Free to Think 2020.

Do 22 listopada trwają zapisy na coroczną konferencję organizowaną przez Zachętę pt. „Sztuka edukacji”. W tym roku wydarzenie odbędzie się online w dniach 26-28 listopada i poświęcone będzie sztuce fotografowania.

Od 14 listopada 2020 r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie organizuje w formie online „Dni prof. Antoniego Hoborskiego” – jedno ze statutowych świąt AGH. Jego kulminacyjnym punktem będzie uroczyste posiedzenie Senatu AGH (20 listopada), podczas którego nastąpi wręczenie Nagrody im. Prof. Antoniego Hoborskiego, Medalu Prof. Kazimierza Bartla oraz Artystycznej Gwiazdy Hoborskiego.

„Perspektywy Women in Tech Summit” jest gwarantem, że podczas całego wydarzenia pojawią się wspaniałe mówczynie. Wybitne specjalistki, inspirujące i motywujące kobiety podzielą się swoim doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i życiowym. 

Dla studentek i studentów kierunków technicznych i ścisłych przygotowaliśmy program grantowy. Na wirtualnej konferencji będzie możliwość spotkania przyszłych pracodawców, porozmawiania na ich wirtualnych stoiskach a także wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych! 

O tym, że „Perspektywy Women in Tech Summit” to możliwość spotkania genialnych i motywujących specjalistek w dziedzinie IT i Tech miały okazję przekonać się studentki z krajów Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Kaukazu. Munira, Nilufor, Mariam, Diana i Anastasia, uczestniczki poprzednich edycji Summitu, przyznają, że ich przyjazd do Warszawy wywarł duży wpływ na ich dalszą drogę życiową.

Z inicjatywy Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firmy Termini powstała COVID.Termini.app, pierwsza polska aplikacja, pomagająca w diagnozowaniu chorych zakażonych koronawirusem, bez konieczności wizyty u lekarza. Zastosowana na dużą skalę, będzie mogła odciążyć służbę zdrowia i dostarczać danych dotyczących przebiegu choroby.

VIII Gala Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” to czas wyróżnienia najlepszych projektów, inicjatyw, organizacji oraz osób ze środowiska studenckiego! W minioną niedzielę, 8 listopada, Parlament Studentów RP ogłosił zwycięzców podczas Gali online, nagradzając wskazanych przez internautów oraz Kapitułę Konkursową.

Centrum Promocji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w bezpłatnych zajęciach online ze studentami zagranicznymi UMCS. Inicjatywa stanowi doskonałą okazję do podniesienia umiejętności językowych oraz poznania innych kultur – bez wychodzenia z domu.

Zamknięte szkoły, nauka w domach, classroom i zoom. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w polskich szkołach i domach dużo się zmieniło. Obserwujemy zmniejszenie liczby lekcji, elastyczne podejście do podstawy programowej oraz znaczny wzrost poziomu uczniowskiej odpowiedzialności. Nie ma wątpliwości co do tego, że rozwój technologiczny i edukacja cyfrowa to teraz obowiązkowe elementy szkolnej codzienności. W dniach 25-26 listopada, w formule online, odbędzie się XI Kongres E(x)plory “Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Wydarzenie jest częścią Gdynia E(x)plory Week, największego w Polsce święta nauki realizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt