MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Wolność jednostki i zaufanie do drugiego człowieka to bardzo ważne kwestie dotyczące funkcjonowania Internetu. Jak zarządzać cyfrową rzeczywistością, by była naprawdę bezpieczna? Już 6 grudnia przedstawiciele krajów ONZ spotkają się w Katowicach na Szczycie Cyfrowym IGF 2021, by zdecydować o tym, w jakim kierunku będzie rozwijał się Internet. Dołączysz?

Nowy rok szkolny i akademicki to prawdziwe wyzwanie. Przede wszystkim dlatego, że nie wiadomo, jak się potoczą. Czy będziemy zdobywać wiedzę w szkolnych klasach i uczelnianych aulach, czy też znów trzeba będzie przejść na zdalne nauczanie. Jedno jest pewne – dobry sprzęt z pewnością ułatwi pracę w każdych okolicznościach.

15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej, poznamy pierwszego laureata Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema. Otrzyma ją młody naukowiec, którego badania mają potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji.

Wzmacnianie pozycji kobiet w nauce to cel nowopowstałej Fundacji Uniwersyteckiej im. Clary Immerwahr. Patronka była pierwszą kobietą, która obroniła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. Popełniła samobójstwo w proteście przeciw chemicznym eksperymentom męża, wynalazcy śmiercionośnych gazów bojowych. 

Podczas tegorocznej gali finałowej programu ADAMED SmartUP poznaliśmy dziesięcioro zdobywców nagrody głównej oraz troje stypendystów, którzy zostali wybrani z grona ubiegłorocznych laureatów. Każda z wyróżnionych osób ma inne zainteresowania badawcze i pozaszkolne, ale łączy je z pewnością jedno – pasja do pogłębiania wiedzy o naukach ścisłych i przyrodniczych. 

W związku z organizowanym w Polsce grudniowym Szczytem Cyfrowym ONZ – IGF 2021 przewidziano międzynarodowy pt. „Mój Internet Przyszłości”. Udział w nim mogą wziąć młodzi ludzie (18 – 28 lat) z całego świata, a pula nagród wynosi 78 tys. zł.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała porozumienie z IBM i Instytutem Badań Edukacyjnych, stając się partnerem międzynarodowego programu rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH (Pathways in Technology). Beneficjentami programu będą uczniowie krakowskiego Nowodworka, czyli I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Phil Baty, Chief Knowledge Officer w „Times Higher Education” był keynote speakerem podczas organizowanej przez Perspektywy dorocznej konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkoła wyższą”, która odbyła się w lipcu br. w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z jego wystąpieniem podczas tej konferencji.

Minister Przemysław Czarnek powołał Justynę Orłowską na Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej. Powołanie Justyny Orłowskiej będzie uzupełniać jej misję jako Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

Oferty wszystkich uczelni wraz z zasadami przyjęć, porady pomocne w tworzeniu indywidualnych strategii maturalnych, prezentacje uczelni i miast akademickich, a także tegoroczny Ranking Szkół Wyższych i Ranking Kierunków Studiów - biorący „pod lupę” aż 71 kierunków - to zawartość najnowszej publikacji Perspektyw, adresowanej do kandydatów na studia w roku akademickim 2022/23.

Uczniowie najstarszych klas liceów i techników, czyli kandydaci na studia w roku akademickim 2022/23 zaczynają trudny rok przygotowań do egzaminów, do wyboru kierunku studiów i uczelni. Mają za sobą dwa lata niepewności wynikającej najpierw ze strajku nauczycieli, a teraz z epidemii coronawirusowej. Są często niepewni siebie, brak im motywacji i wiary w to, że poradzą sobie z wyzwaniami „nowej normalności”. Czy muszą być „pechowym pokoleniem”, które wejdzie na uczelnie jako najsłabszy rocznik w najnowszej historii Polski?

Więcej uczelni i na lepszych pozycjach – tak najkrócej można określić sukces polskich szkół wyższych w opublikowanym 1 września najnowszym Rankingu Times Higher Education – jednym z czterech najbardziej prestiżowych na świecie. Znalazły się w nim 23 nasze uczelnie (cztery więcej niż przed rokiem). Najwyżej Uniwersytet Jagielloński (utrzymał poziom z ub.r.) i Uniwersytet Warszawski (awans do wyższej dwusetki).

Za nami niesamowicie emocjonujący weekend - 27-30.08 Perspektywy Women in Tech zostały zaproszone do Kortowa na Campus Polska Przyszłości. Było to wydarzenie mające na celu dialog i przestrzeń do rozwoju młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na przyszłość kraju. Perspektywy poprowadziły na Campusie dwa warsztaty na temat przywództwa kobiet oraz kariery w technologiach

Minister Przemysław Czarnek powołał dr. hab. Pawła Skrzydlewskiego, prof. PWSZ w Chełmie na stanowisko Rektora Akademii Zamojskiej. Uczelnia powstała z przekształcenia Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Akademia rozpocznie swoją działalność 1 września.

Uniwersytet Opolski zaopiekuje się 15-tką Afgańczyków – byłych studentów uczelni i rodziną pracownika uczelni. Na początku zamieszkają oni w akademiku.

Rosyjski rząd stopniowo wprowadza nową, ogromną inicjatywę wsparcia dla uniwersytetów, pod nazwą „Priorytet 2030”. Zgodnie z planem obejmie on ponad 100 uczelni, które zostaną wybrane w drodze konkursu.

Na dzień 23 sierpnia 90 procent studentów i 94 procent pracowników Harvard University zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Uczelnia prosi również pozostałych członków społeczności, którzy muszą być obecni w kampusie jesienią, aby również się zaszczepili.

Dr hab. Piotr Manikowski, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, z Katedry Ubezpieczeń, został wybrany na prezydenta Asia Pacific Risk and Insurance Association (APRIA) na kadencję 2021–2022.

Dr Krzysztof Celuch, wykładowca Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dołączył do Rady Ekspertów ds. Turystyki utworzonej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Z dniem 1 września dr Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i ekspert  zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, objął stanowisko dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych SWPS.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt