MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Rozmowa z Dariuszem Martynowiczem, nauczycielem języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach, autorem projektu Czas na progres i jednym z członków grupy Superbelfrzy RP, który otrzymał odznakę eksperta Microsoft Innovative Educator (MIE) na lata 2020-2021 – odznaka przyznawana jest najbardziej innowacyjnym nauczycielom, „którzy są samoukami i pasjonatami nauczania i uczenia się oraz nowych technologii”.

W dniach 7-13 września br. odbyła się III Międzynarodowa Olimpiada Ekonomiczna (MOE), w ramach której o tytuł najlepszego młodego ekonomisty rywalizowała młodzież szkół średnich z całego globu. Funkcję gospodarcza zawodów pełniła stolica Kazachstanu, Nursułtan.

28 sierpnia zakończył się szósty obóz naukowy ADAMED SmartUP dla uzdolnionej młodzieży. Wzięło w nim udział 50 nastolatków, pełnych naukowych pasji i ciekawości otaczającego ich świata. Ostatnie dwa tygodnie wakacji zdecydowali się spędzić na nauce biologii molekularnej i fizyki kwantowej, robotyki i nanotechnologii, czy podstaw nauk medycznych. Z prowadzącymi zajęcia łączyli się jednak z własnych domów – wyjątkowo tegoroczny obóz był wydarzeniem online.

Jeśli chodzi o funkcjonowanie uczelni w nowym roku akademickim to - przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - wracajmy do pracy na uczelni. Władze szkół wyższych powinny tak dobierać metody pracy, by jednocześnie zachować jakość nauczania, jak i zadbać o bezpieczeństwo wszystkich - mówi PAP szef resortu nauki Wojciech Murdzek.

Prawie jedna piąta (17,2 proc.) maturzystów 2020, którzy nie zdali jednego z egzaminów z jednego z przedmiotów w części pisemnej, miała prawo podejść do egzaminu poprawkowego. By zdawać ten egzamin, musieli do 14 sierpnia złożyć odpowiednie oświadczenie u dyrektora swojej szkoły lub dyrektora OKE. Egzamin przeprowadzony zostanie dzisiaj, 8 września, o godzinie 14.

W Moskwie opublikowano wyniki międzynarodowego rankingu akademickiego Three University Missions 2020. W swojej czwartej edycji objął on 1500 uczelni w 97 krajach. Ranking uwzględnia trzy główne misje uniwersytetu: nauczenie, badania naukowe oraz oddziaływanie na społeczność. Tradycyjne najwyżej uplasowały się uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Znalazło się w nim też 14 uczelni polskich. Najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski zajmując 130. miejsce. Gratulujemy!

Program „Study in Poland” od początku koncentruje swoją aktywność wyłącznie na 10. krajach, leżących na wschód od Polski: Ukrainie, Białorusi, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Turcji i Indiach. Mamy satysfakcję: procent młodzieży z tych krajów wśród ogółu studentów w Polsce z roku na rok wzrasta! W warunkach pandemii podtrzymanie tego trendu jest szczególnie ważne!

Wszystko wskazuje na to, że chińscy studenci aż tak bardzo nie wystraszyli się koronawirusa, co spowodowało 14-procentowy wzrost liczby zgłoszeń na studia w Wlk. Brytanii. To także efekt skutecznej polityki promocyjnej tego kraju.

Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.

Na zdjęciu: tak prowadziliśmy Studia 2020 w czerwcu i lipcu.

Za nami trzy etapy kampanii informacyjnej online Studia 2020, realizowanej przez „Perspektywy” w partnerstwie z MNiSW: Dzień Maturzysty, Kierunkowskaz Kariery i ABC Rekrutacji. Celem tej kampanii jest wsparcie tegorocznych maturzystów w wyborze studiów. Przed nami ostatni jej etap – Giełda Wolnych Miejsc 15 i 16 września.

Prof. Barbara Marcinkowska, nowa rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, została przewodniczącą KRUP. Wybrano ją jednogłośnie 25 sierpnia.

Wprawdzie w najnowszym THE World Academic Ranking 2021 znajduje się 19 polskich uczelni, więcej niż przed rokiem, ale tylko trzy z nich są wśród Top-1000 (w ubr. było ich pięć). Uniwersytet Jagielloński poprawił swoją pozycję i wskoczył do grupy 501-600, a Warszawski Uniwersytet Medyczny pojawił się w rankingu po raz pierwszy i to od razu w grupie 801-1000. Ale to koniec dobrych wiadomości.

Mamy zaszczyt poinformować, że magazyn edukacyjny „Perspektywy” okazał się najbardziej opiniotwórczym miesięcznikiem oraz siódmym (!) najbardziej opiniotwórczym tytułem prasowym w naszym kraju,  w lipcu br. Ranking przeprowadzony został przez prestiżowy Instytut Monitorowania Mediów.

Zagraniczni studenci, którzy już są w Rosji, mogą bez ograniczeń rozpocząć studia na uczelniach. Obowiązani są jedynie do noszenia maseczek na twarzach. Ci, którzy jeszcze nie przyjechali do kraju, będą mogli to zrobić, jeżeli będzie na to pozwolenie ze strony poszczególnych krajów.

Prof. dr hab. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych na kadencję 2020-2024. Wyboru dokonano 17 sierpnia.

Prof. dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH, został przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich. Funkcję tę będzie piastował w kadencji 2020-2024.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) na kadencję 2020-2024.

Prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, został wybrany na przewodniczącego KRPUT kadencji 2020-2024. Wśród głównych zadań wymienia wypracowanie skutecznych mechanizmów wspierających działania uczelni technicznych w zakresie kształcenia, badania i rozwoju.

Prof. Michał Kleiber odebrał z rąk ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua nominację na przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Profesor Zbigniew Gaciong w swoim programowym wystąpieniu podczas uroczystości przekazania obowiązków, przedstawił najważniejsze wyzwania stojące przed nowymi władzami uczelni.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt