MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W AGH powołano nową jednostkę naukowo-dydaktyczną – Centrum Technologii Kosmicznych (CTK).  CTK będzie zajmować się między innymi rozwijaniem badań i kształcenia z obszaru inżynierii kosmicznej.

Centrum Oceny Technologii (COT) to nowa jednostka badawcza powstająca w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jej zadaniem jest prowadzenie badań dotyczących zalet, ryzyka i skutków wdrażania nowych technologii.

Zmiany jakie COVID-19 wywołuje w życiu uczelni i szkolnictwa wyższego na świecie nie ominą rankingów akademickich. O tym, w którym kierunku pójdą rankingi w nowej sytuacji, dyskutowali w październiku światowi eksperci i przedstawiciele najbardziej znanych na świecie rankingów podczas dorocznej IREG 2020 Beijing Conference. 

Prof. Andrzej Jajszczyk został wybrany na nowego wiceprzewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC). Swoją kadencję rozpocznie 1 stycznia 2021 roku i będzie odpowiedzialny za działania ERC w zakresie nauk fizycznych i inżynieryjnych oraz nauk o życiu.

Na roczny staż w jednym z czterech amerykańskich laboratoriów mogą się dostać studenci i doktoranci nauk biologiczno-chemicznych w ramach programu BioLAB 2021-22. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta czeka na wnioski do 1 lutego 2021 roku.

W związku z decyzjami rządu do 29 listopada 2020 r. obowiązywać będzie zakaz udostępniania zbiorów przez biblioteki publiczne i naukowe, z wyjątkiem działań prowadzonych zdalnie. Nadal utrzymane są przepisy dotyczące możliwości organizacji praktyk w siedzibie uczelni

Wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową i ich udziału w PKB, więcej podmiotów prowadzących badania, wysoki odsetek studiujących kobiet, czy zwiększenie przychodów uczelni to tylko niektóre wnioski z analiz opisujących rok 2019 w polskim szkolnictwie wyższym i nauce.

Nakręcona Nauka to seria 10 odcinków instruktażowych przygotowanych przez popularyzatorów ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Kolejne odcinki są publikowane od 27 października, a między 9 a 29 listopada organizowane będzie Naukowe Wyzwanie Wideo oraz (w ramach zamkniętej grupy na Facebooku) prowadzona będzie dyskusja / wymiana doświadczeń z autorami filmów popularyzatorskich.

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, ruszyła ósma edycja konkursu dla młodych tłumaczy, którego organizatorem jest Skrivanek. W konkursie mogą wziąć udział osoby posługujące się językiem angielskim lub niemieckim.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) przygotował kanał z podcastami pod nazwą „Głos Nauki”. Celem jest popularyzacja wiedzy oraz badań prowadzonych na UMCS.

Agnieszka Tkaczyk, studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej autorka prototypu elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi została doceniona w czasie VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” (8 listopada br.). Projekt z PK zwyciężył w kategorii „Studencki projekt roku”.

Najbliższe spotkanie #TransferHUB poświęcone zostanie tematyce pracy kobiet. Dlaczego ich aktywność zawodowa jest dużo niższa niż mężczyzn? Jak na tę sytuację wpływa pandemia? O sile kobiet i o tym jak można je wspierać, wyzwaniach rynku pracy, skali ról opiekuńczych w Polsce oraz o tym, co już robią pracodawcy opowiedzą Dorota Warakomska i Marzena Strzelczak.

Wirtualna klinika pomagająca pacjentom zmagającym się z Hashimoto, platforma umożliwiająca pracownikom elastyczną rezerwację miejsc parkingowych czy system do produkcji leków pozbawionych skutków ubocznych - to tylko niektóre z 11 projektów, które już w listopadzie staną do walki o tygodniowy bootcamp w Bostonie oraz 100 tys. zł w konkursie Young Innovator Awards.  Rusza dwumiesięczna akceleracja w 4. edycji programu MIT EF CEE. Stawka jest wysoka!

70 prelegentów, 25 sesji i dwa dni poświęcone R&D, innowacjom i technologii - tak prezentuje się tegoroczna edycja Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji, która odbędzie się w dniach 19-20 listopada br., po raz dziewiąty, ale pierwszy raz online. Podczas pierwszego dnia porozmawiamy o tym, jak tworzyć innowacje w czasach kryzysu, drugi dzień poświęcony będzie problemom współczesnego świata.

Minister edukacji i nauki apeluje do rektorów uczelni kształcących przyszłe kadry medyczne, o prowadzenie z wykorzystaniem Centrów Symulacji Medycznej szkoleń dla personelu medycznego dot. pomocy chorym na COVID-19. Zaleca też, by centra te udostępniać dla ćwiczeń i krótkich kursów.

Wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz podał się do dymisji. Jak poinformował, wraca do swego zawodu - lekarza, będzie pracował m.in. na oddziale covidowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Zaapelował, by w jego ślady poszli inni, którzy nie pracują obecnie w zawodzie.

Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że w piątek pod raz pierwszy spotka się zespół, którego celem będzie przedstawienie rekomendacji w zakresie reformy szkolnictwa wyższego. Reforma Jarosława Gowina jest reformą dobrą, ale jak każda reforma ma szereg mankamentów - dodał.

Akademia Leona Koźmińskiego jako pierwsza uczelnia w Polsce określiła własny program dążenia do zrównoważonego rozwoju na lata 2020-2030. Tym samym uczelnia wpisuje się w globalną troskę o lepsze jutro dla świata i deklaruje konkretne działania na rzecz poprawy losów ludzi, środowiska i całej planety.

Od kilkunastu lat, na fali globalizacji, tak na świecie jak i u nas w Polsce, panowała niezachwiana wiara w to, że liczba międzynarodowych studentów będzie stale rosła. Wystarczy wspomnieć, że w polskich uczelniach liczba zagranicznych studentów zwiększyła się w tym okresie dziesięciokrotnie (z 8 106 w roku akad. 2003/2004 do 82 000 w roku akad. 2019/20).

Od Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, przez certyfikat Ashoka Journey to Changemaker, współpracę z ONZ do projektów badawczych i inicjatyw popularyzatorskich - Collegium Civitas konsekwentnie podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, związane nie tylko ze zmianami klimatycznymi, lecz także pozostałymi celami zrównoważonego rozwoju wyznaczonymi przez ONZ.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt