MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaapelowało w poniedziałek do władz państwowych o "pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego". Pismo zostało skierowane m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Studia Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) znalazły się wśród stu najlepszych kierunków na świecie, według brytyjskiego dziennika „Financial Times”. Także według rankingu „Perspektyw” to najlepsze studia tego typu w Polsce. Od 30 lat cieszą się uznaniem wśród polskich menedżerów i coraz częściej przyciągają cudzoziemców. 

23 – 24 bm. w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy odbył się Kongres  Jeden świat – wiele kultur. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną przeprowadzony został w sposób zdalny.Władze Uczelni, zaproszeni goście, prelegencki oraz zainteresowani uczestniczy łączyli się do poszczególnych paneli, wykorzystując technologie internetowe.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie otrzymała drugi raz z rzędu tytuł Uczelni Roku See&Say. Inicjatywa została powołana w 2019 roku, aby docenić studentów i absolwentów, których prace są najświeższym i kreatywnym spojrzeniem na ich dziedzinę, niezależnie czy jest to reklama, ilustracja, moda, design, dźwięk, czy fotografia.

Stowarzyszenie K40 udostępnia nagranie polskiej epopei narodowej Adama Mickiewicza w wykonaniu znakomitych aktorów do pobrania dla wszystkich chętnych – od bibliotek szkolnych po maturzystów.

26 października uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych przeszli na nauczanie zdalne – na razie na dwa tygodnie. Dołączyli do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy w tym systemie pracują  od 19 października. To znaczy – nie pracują, bo pierwszego dnia przeciążony system Librus padł, podobnie jak na początku poprzedniego szkolnego lockdownu. Najprawdopodobniej nastąpiło krytyczne przeciążenie systemu, więc korzystający z niego mają dziś wolne.

Mieliśmy wszyscy tyle planów i miało być tak pięknie… Ale nie będzie. Czerwony kolor, którym zamalowano właśnie mapę naszego kraju zmienił wszystko. Dlatego Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowała właśnie o powołaniu 16 wojewódzkich (regionalnych) koordynatorów, którzy będą monitorować sytuację epidemiczną na uczelniach w danym regionie. Na pomoc z zewnątrz coraz trudniej liczyć! O bezpieczeństwo wspólnoty akademickiej musimy zadbać sami.

Początek grudnia (8-9 grudnia 2020) w tym roku zapowiada się gorący. Już po raz trzeci, choć po raz pierwszy online, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” organizuje niezwykłą imprezę dla kobiet w technologiach – „Perspektywy Women in Tech Summit”. To dziś powszechnie rozpoznawalna marka w technologicznym świecie – jest to największa impreza technologiczna w Polsce oraz największe wydarzenie dla kobiet w technologiach w Europie. Forbes Women rozmawia o nim z dr Bianką Siwińską, inicjatorką wydarzenia.

Podczas ceremonii kończącej IREG 2020 Beijing Conference, Isidro Aguillo, autor rankingu Webometrics został uhonorowany Medalem IREG Observatory – w uznaniu zasług w rozwoju webometrii oraz za wkład w rozwój tego rankingu. Przemawiając w imieniu Komitetu Wykonawczego IREG, Waldemar Siwiński, wiceprezydent IREG Observatory nazwał Aguillo „najbardziej dalekowzrocznym wizjonerem wśród rankerów” i wyjaśnił: „Isidro wiele lat wcześniej niż inni zrozumiał, jak ważna jest obecność i wizerunek uniwersytetu w Internecie dla jego międzynarodowego widoczności i reputacji”.

Opublikowana została tegoroczna edycja czwartego z głównych światowych rankingów akademickich – US News Global Universities Ranking. Wśród 1500 ocenionych uczelni znalazły się 24 z Polski (w ub.r. było ich 31), w tym pierwsze dwie dopiero w czwartej setce i łącznie zaledwie 6 w grupie Top-1000 (przed rokiem było 10). Z wyjątkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, które od trzech lat stopniowo pną się w górę, wszystkie inne nasze uczelnie pogorszyły swoje lokaty (średnio o 50 miejsc).

W dniach 20-21 października odbyła się konferencja IREG 2020 - University rankings in the time of uncertainty, podczas której wystąpili reprezentanci wszystkich najważniejszych organizacji rankingowych na świecie. Konferencja miała początkowo odbyć się w Pekinie, a uczelnią-gospodarzem miał być Beijing University of Technology (BJUT). Jednak z uwagi na pandemię COVID-19 przyjęła formę wirtualną i zrealizowana została z profesjonalnego studia eventowego Perspektyw w Warszawie. Zgromadziła ponad 350 uczestników z całego świata. Podczas 6 sesji czołowi rankerzy z całego świata i międzynarodowi eksperci od szkolnictwa wyższego pokazali tak różnorodne perspektywy, że relacjonując to niecodzienne wydarzenie, nie sposób odnieść się do nich wszystkich.

Warszawa, 22 października 2020 – Kolej jest wyjątkowo przyjazną środowisku metodą transportu, z każdym rokiem coraz bardziej — dzięki stale wdrażanym w Europie innowacjom.

10 grudnia 2020 przypada rocznica wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury przygotowują program edukacyjny dla szkół zatytułowany „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, który prócz podkreślenia odświętnego charakteru rocznicy, ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania. Pierwszą jego odsłoną będzie konkurs literacki dla dzieci ze szkół podstawowych.

Afera plagiatowa na Uniwersytecie Gdańskim sprawiła, że również osoby niezwiązane ze środowiskiem akademickim zaczęły interesować się sytuacją na uczelniach. A że przy okazji pojawiły się także informacje o zarobkach byłego już rektora UG, portal Trójmiasto.pl postanowił sprawdzić, ile zarabiają rektorzy pozostałych uczelni z Gdańska i Gdyni. Publikacja okazała się hitem tygodnia!

British Council zaprasza na Study UK Europe. Do 13 listopada zainteresowani studiowaniem w Wielkiej Brytanii mogą spotkać się online z przedstawicielami ponad 60 brytyjskich uczelni, m.in. wziąć udział w warsztatach i webinariach.

Osoby z niepełnosprawnością mają w Polsce coraz lepsze warunki do zdobywania wyższego wykształcenia, ale studia wciąż nie są dla nich tak samo dostępne, jak dla osób zdrowych - wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu Nauka Bez Barier. Najchętniej na uczelniach osoby niepełnosprawne poprawiłyby "dostępność architektoniczną".

Serdecznie zapraszamy do udziału w “The 2nd Seminar for Computer Science Researchers”, które odbędzie się 9 grudnia 2020, o godz. 10.00 ONLINE  w ramach wydarzenia „Perspektywy Women in Tech Summit 2020”. Będzie ono poświęcone specyfice kariery zawodowej kobiet-badaczek w obszarze informatyki i dziedzinach pokrewnych oraz będzie okazją do zaprezentowania projektów badawczych i nawiązania wartościowych kontaktów naukowych. Gośćmi specjalnymi wydarzenia są prof. Marta Kwiatkowska, Professor of Computer Science, Oxford University (UK) oraz prof. Margot Gerritsen, Stanford University (US).

Po kilku miesiącach intensywnych prac, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomił anglojęzyczną aplikację mobilną, dedykowaną studentom zagranicznym, jak również gościom i naukowcom przyjeżdżających na uczelnię z zagranicznych ośrodków akademickich.

Podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych (KRAUN) nowym przewodniczącym KRAUN jednogłośnie został wybrany prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie otrzymał wyróżnienie HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską. Tym samym uczelnia dołączyła do prestiżowego grona instytucji posiadających prawo do korzystania ze znaku w ramach promowania stymulującego i sprzyjającego środowiska pracy dla naukowców. 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt