MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Od prawie dwóch lat uczniowie i nauczyciele zmagają się z trudnościami, jakie wynikają z nauki zdalnej.

Na Politechnice Wrocławskiej działa browar, w którym studenci poznają techniki przemysłowej produkcji piwa. – To jeden z najstarszych procesów biotechnologicznych znanych ludzkości – mówi Mateusz Jackowski, doktorant z Wydziału Chemicznego, który opiekuje się instalacją browarniczą na PWr.

25 listopada 2021 r. w godz. 14:00 – 16:00 odbędzie się MarCom Skills Seminar II – kolejne wydarzenie Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej. Tematem spotkania będzie współpraca uczelni i biznesu na rzecz kształcenia absolwentów z kompetencjami, których pracodawcy rzeczywiście potrzebują.

Konkurs Robotex International 2021 w Tallinie to największe europejskie zawody robotów. Po raz drugi wystartowała w nich reprezentacja Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej, zajmując dwa najwyższe miejsca na podium. Ich roboty najszybciej pokonały tor z dodatkowymi „atrakcjami” na drodze. 

Udział i miejsce w rankingach akademickich ma dla ambitnych uczelni znaczenie, ale także… wysoką cenę. Kanadyjski Uniwersytet Saskatchewan ogłosił właśnie nabór na stanowisko University Rankings Strategist. Odpowiedniemu kandydatowi uczelnia oferuje roczne wynagrodzenie w wysokości od 81 tys. dolarów do 135 tys. dolarów. Jest to wynagrodzenie porównywalne z wynagrodzeniem associate professor albo nawet pełnego profesora.

Pisząc o coraz lepszych pozycjach polskich uczelni w THE World University Rankings („institutional” oraz „by subject”) warto też dowiedzieć się co ma do powiedzenia w polskich sprawach autor tego rankingu - Phil Baty, jedna z najwybitniejszych postaci w świecie rankingowym. Wystąpił on niedawno jako keynote speaker na organizowanej przez Perspektywy V konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywy – rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą 2021”, która odbyła się 15-16 lipca w Warszawie. Poniżej zamieszczamy zapis video jego wystąpienia.

W piątek, 5 listopada na UAM uroczyście zainaugurowało działalność ogólnouniwersyteckie Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej.

W piątek 5 listopada Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” zorganizowała webinarium Plany Równości Płci w praktyce – Gender Equality Plan. W spotkaniu online, które poprowadziła dr Bianka Siwińska, CEO „Perspektyw”, zarejestrowało się ponad 300 osób reprezentujących zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Tak duże zainteresowanie webinarium to przede wszystkim efekt wymagania formalnego postawionego w programie Horyzont Europa.

Czy mamy w Polsce optymalny model kształcenia kadr menedżerskich? Czy zdefiniowaliliśmy należycie cele strategiczne i taktykę edukacji przygotowującej do sztuki dobrego zarządzania, która warunkuje mądrze rozumiany gospodarczy progres?  Już 18 listopada 2021 w Warszawie odbędzie się Forum Liderów Kształcenia Menedżerskiego Perspektywy 2021.

Prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki w rozmowie z Dziennikiem-Gazetą Prawną, podkreślił, że należy wprowadzić zmiany w zasadach zatrudnienia w szkołach wyższych. Jego zdaniem istniejące układy utrudniają młodym ludziom awans.

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej, została członkiem Administrative Council of European Network of Accreditation of Engineering Education (ENAEE).

Więcej uczelni, w większej liczbie dyscyplin (subjects), z większą liczbą odnotowanych wskazań – tak można najkrócej określić polską obecność w tegorocznym THE World University Rankings by Subject. Był on publikowany partiami, od 16 września (kiedy opublikowano wyniki w Life Sciences i kilku innych dyscyplinach) do 3 listopada (kiedy opublikowano wyniki w Arts & Humanities). Maraton ten był dla odbiorców denerwujący, ale warto było czekać, gdyż z każdą publikacją kolejne nasze uczelnie zyskiwały powody do satysfakcji!

Laboratoria przyszłości to program wsparcia finansowego dla szkół podstawowych umożliwiający zakup nowoczesnego wyposażenia pracowni technicznych, m.in. drukarek 3D. Sprawdź, które modele drukarek 3D są zgodne ze specyfikacją programu.

CEMS Chance  to charytatywna inicjatywa skierowana do młodych osób (15-16 lat), które nie miały jeszcze szansy odkryć swojego planu na życie. W ramach 4-dniowej konferencji, która odbędzie się w dniach 7-10 grudnia w Warszawie, uczestnicy będą mieli okazję spotkać wielu inspirujących panelistów z bardzo zróżnicowanych dziedzin życia. Dni będą też wypełnione zwiedzaniem stolicy i przeróżnymi atrakcjami.

8 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się druga z cyklu czterech debat. Jej tematem są „Granice etyczne medycyny”.

Warszawski Uniwersytet Medyczny chce utworzyć jeden z największych w kraju ośrodków kardiochirurgii i transplantologii, a także jeden z większych w Europie - poinformował prof. Mariusz Kuśmierczyk, szef Kliniki Kardiochirurgii WUM.

Aż 87 proc. członków nowego Bundestagu ma wykształcenie wyższe. Tylko nieliczni z nich posiadają niskie dochody lub kształcili się w szkołach zawodowych.

Badania British Council wykazały, że młodzi Chińczycy są coraz bardziej zainteresowani studiowaniem w krajach europejskich oraz azjatyckich niż w USA i Wlk. Brytanii. Dużą popularnością cieszą się Japonia, Francja i Niemcy.

Komisja Europejska przyjęła ramy mające na celu zwiększenie inkluzywności i różnorodności programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2021–2027. Programy te zostaną wzmocnione nie tylko poprzez zaoferowanie większej liczbie osób możliwości uczenia się lub wolontariatu w innych krajach, ale także dotarcia do większej liczby osób, którzy mają ograniczony dostęp i możliwości w tym zakresie.

Dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierująca Instytutem Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Zakładem Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed została wiceprzewodniczącą Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych (KRASzPiP) na kadencję 2021-2025. Wybory odbyły się 27 października br. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia. W skład Krajowej Rady wchodzi do 12 osób, które powołuje i odwołuje Minister Zdrowia. Członkowie reprezentują uczelnie wyższe w Polsce oraz organizacje i stowarzyszenia zawodowe.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt