MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Od 20 lat w czerwcu maturzyści byli już po egzaminach i czekając na świadectwa dojrzałości, podejmowali decyzje dotyczące strategii rekrutacji na studia. W roku pandemii, maturalny maraton dopiero się rozpoczął, po wielu tygodniach izolacji i nauki zdalnej. Ten rocznik młodych ludzi zdecydowanie zasługuje na pomoc przy wyborze kierunku studiów i uczelni!

Blisko dwie trzecie polskich pracowników jest gotowych do przekwalifikowania się do zupełnie nowego zawodu. Przyczyna? Zmiana sytuacji na rynku pracy wywołana wybuchem pandemii. Kto dziś szuka zatrudnienia w innej branży i jakie zawody cieszą się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów? 

Mimo różnych słabości najlepsze uczelnie przyciągają wybitne umysły, są ostoją racjonalizmu i rozsadnikiem innowacji. Pandemia wykazała, że to nie wystarczy.

Fundacja Leading Cities zaprasza do udziału w trzeciej edycji programu AcceliCity dla startupów z obszaru Smart City. W każdej z poprzednich edycji uczestniczyło minimum 500 startupów z ponad 40 krajów. Nagrodami były płatne wdrożenia pilotażowe w miastach, a także udał w największych targach Smart City w Barcelonie czy promocja nw polatformie bee smart city. W tym roku dodatkowo pojawiły się również wysokie nagrody pieniężne (100 i 25 tysięcy dolarów) ufundowane przez partnera QBE. W programie nie jest wymagany wkład własny.

Do 18 czerwca br. wybrano w sumie 96 rektorów, w tym 74 w uczelniach akademickich (na 108) oraz 22 w uczelniach zawodowych (na 33). W ciągu najbliższych tygodni poznamy prawie wszystkich JM nowej kadencji.

Ponad 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników przystępuje do egzaminu maturalnego – w nietypowej porze i nietypowych okolicznościach. Nie będzie giełdy pytań przed salą ani serdecznych uścisków po wyjściu z egzaminu. Mają być: maseczki, płyny dezynfekujące, dystans, ostrożność. Ale to nadal najważniejszy egzamin w życiu, kamień milowy, na którym budujemy kolejne lata życia.
I dlatego Perspektywy życzą Maturzystom 2020 zdrowia i tradycyjnego połamania piór!

Przemysław Skrodzki,  absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego z ponad 10-letnim doświadczeniem zawodowym zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, został powołany na dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski jest prorektorem ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego, profesorem w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa UŚ. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, administracyjnym i cywilnym. Od 2003 roku pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Na uczelni pełni także funkcje przewodniczącego Rady Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych, wiceprzewodniczącego senackiej komisji organizacji i rozwoju, koordynatora ds. praktyk studenckich na Wydziale Prawa i Administracji. Autor licznych publikacji naukowych.

Doczekaliśmy się (nareszcie!) wydarzenia bez precedensu w historii wyboru rektorów na polskich uczelniach technicznych: 16 czerwca na Politechnice Białostockiej elektorzy będą wybierać między dwiema kandydatkami: prof. dr hab. inż. Joanną Ejdys i dr hab. inż. Martą Kosior-Kazberuk. Kobieca rewolucja zdecydowanie przyspiesza…

Robert Sutton w książce „Dobry szef. Zły szef” przytacza następujące słowa dyrektora drużyny baseballowej Los Angeles Dodgers: ‘Według mnie zarządzanie przypomina trzymanie gołębia w dłoniach. Jeśli trzyma się go zbyt mocno, można go zadusić, ale jeżeli daje mu się zbyt dużo swobody, to ucieknie”, dodając, że „najlepsze zarządzanie oznacza mniej zarządzania lub brak jakiegokolwiek zarządzania”.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał do składu Rady NAWA dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego, profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oraz prof. dr. hab. n. med. Tadeusza Faustyna Krzemińskiego. Jednocześnie Minister wyznaczył prof. Pietrzykowskiego na Przewodniczącego Rady NAWA.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy – prowadząca od 15 lat program Study in Poland promujący polskie uczelnie za granicą i zachęcający obcokrajowców do studiowania w Polsce – przeprowadziła, wspólnie z Komisją ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, badanie wśród uczelni akademickich, które stało się podstawą Raportu ”Internacjonalizacja w czasach pandemii. Wpływ COVID-19 na studentów zagranicznych w Polsce i rekrutację na studia w roku akad. 2020/21”.

Podczas wrześniowego Salonu Maturzystów tradycyjnie już będzie miał premierę   Informator dla Maturzystów 2021 z zasadami przyjęć na wszystkie uczelnie w kraju. W tym roku Informator będzie dystrybuowany zarówno w wersji drukowanej, jak i w formie e-booka. Z 45-tysięcznego nakładu 40.000 egz. trafi nieodpłatnie do uczestników Salonu, a 5000 egz. znajdzie się w sprzedaży w sieciach Ruch i Empik.

Z myślą o rekrutacji na rok akademicki 2021/22 Perspektywy zapraszają do udziału w Salonie Maturzystów Perspektywy 2020. W tym roku zorganizowany zostanie zarówno w sposób tradycyjny, jak i w wersji online w dniach 7 – 30 września br. w 13 miastach akademickich. Patronat na Salonem objął minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Grupa kanadyjskich studentów wystąpiła na drogę sądową przeciwko 15 uczelniom w stanie Quebec domagając się zwrotu części czesnego za kończący się właśnie semestr. Studenci argumentują swoje żądanie tym, że przez przejście do nauki online pozbawieni zostali możliwości korzystania z wielu możliwości, jakie oferuje uniwersytecki kampus i normalna nauka „twarzą w twarz”.

Poprzez zagraniczne kampanie promocyjne Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) chce zainteresować swoją ofertą potencjalnych studentów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Indii. Koszt takich działań to ok. 159,5 tys. zł, pieniądze pochodzą z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Program oferujący uczelniom i innym jednostkom naukowym długookresowy pakiet finansowy na zaproszenie zagranicznego naukowca o światowej renomie ogłosiła Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Koronawirus wymusił gwałtowne przyspieszenie rozwoju edukacji zdalnej; uczelnie zdały ten egzamin - powiedział podczas konferencji Impact re:action minister nauki Wojciech Murdzek. Zapowiedział też "utrwalanie" wykorzystania nowoczesnych technologii.

Niektóre uczelnie radzą sobie z tym lepiej, inne gorzej, ale praktycznie wszystkie, od Chin przez Australię, Europę po Stany Zjednoczone, na razie utrzymują się na powierzchni tylko dzięki szalupie ratunkowej w postaci nauczania na odległość. Ale co będzie kiedy skończy się pandemia? Już wiadomo, że jak się raz do tej technologicznej szalupy weszło, to wcale nie będzie łatwo z niej wyjść, bo może się ona szybko przekształcić w potężny lotniskowiec.

Równo 117 godzin przed pierwszym egzaminem maturalnym rozpoczął się Dzień Maturzysty 2020 – wydarzenie online przygotowane w ramach kampanii informacyjnej Studia 2020. Organizatorzy kampanii – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Perspektywy – za cel postawili sobie pomóc maturzystom 2020 (a jest ich w tym roku 272 tys.!) na ich ostatniej prostej przed egzaminem w trudnym czasie pandemii. Ostatnie wątpliwości maturzystów i ich rodziców rozwiewali 3 czerwca dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik, eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie: Teresa Bulska-Leśniak (koordynator egzaminu maturalnego z języka polskiego) i Piotr Ludwikowski (koordynator egzaminu maturalnego z matematyki) oraz psycholog i doradca kariery  z Perspektyw Joanna Koper.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt