MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM z Instytutu Nauk Politycznych została Poczesnym Profesorem Politechniki Lwowskiej. To jeden z najlepszych i najważniejszych ukraińskich uniwersytetów.

Są wartości, które mają swoje znaczenie i które nie podlegają reinterpretacji – uważa prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Równie silnym powodem do radości są sukcesy pracowników. Chwila, w której uczony odkrywa coś nowego, ma w sobie aurę wyjątkowości - podkreśla prof. Sylwester Tabor, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Jestem zwolennikiem kolekcjonowania małych sukcesów, realizowania strategii małych kroków, konsekwentnego podążania we właściwym kierunku - zaznacza prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Część polskich uczelni nie będzie mogła ubiegać się o środki z pierwszych konkursów w ramach programu Horyzont Europa, bo nie zdąży wdrożyć Planu Równości Płci - oceniła ekspertka z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dr Bianka Siwińska. Wdrożenie planu musi być poprzedzone diagnozą.

Komisja Europejska podpisała z Turcją i Republiką Mołdawii umowy przyznające im status krajów stowarzyszonych z programem badawczo-innowacyjnym Horyzont Europa na lata 2021-2027.

Fundacja Nauki Polskiej przyznała wyróżnienia naukowe. Laureatami zostało czworo wybitnych uczonych – prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek, prof. Jacek Jemielity, prof. Grzegorz Pietrzyński i prof. Cezary Cieśliński.

Politechnika Opolska zajęła trzecie miejsce w rankingu Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej TOP 10 2021 uczelni kształcących architektów.

Ośmioro naukowców i ekspertów specjalizujących się w tematyce klimatu i miasta, w tym dr Magdalena Lazarus z Wydziału Biologii UG oraz dr Krzysztof Szczepaniak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, powołanych zostało do Rady Gdańskiego Forum Zmian Klimatu.

O powołanie "awaryjnego okrągłego stołu" w sprawie przestrzegania procedur związanych z COVID-19 na uczelniach apeluje Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Zdaniem KKHP obostrzenia sanitarne w szkołach wyższych są minimalistyczne.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Polska Akademia Nauk i inne grona naukowców pozytywnie oceniają działalność Narodowego Centrum Nauki (NCN).

W dniach 18-20 listopada 2021 roku odbędzie się XXVII Krajowa Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej, której tematem będą główne problemy edukacji, przed którymi stanęły szkoły i uczelnie w dobie pandemii. Warto wziąć w niej udział!

Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała pięciorgu młodym aktorom nominacje do tegorocznej edycji nagrody. Laureatkę lub laureata poznamy pod koniec listopada br. podczas gali w warszawskim kinie Luna.

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach (PIAA) ma już swoją siedzibę. We wtorek, 26 października, uroczyście zainaugurowano jego działalność, kończąc tym samym wieloletni proces powstawania instytucji, która służyć będzie wszystkim polskim badaczom dziejów Grecji, nie tylko archeologom.  PIAA jest pod względem organizacyjnym jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (centrum uniwersyteckim). 

Większość studentów jest niedostatecznie wyedukowana żywieniowo, a zdrowe odżywianie kojarzy im się z czymś nieistotnym, czasochłonnym i kosztownym. Problem ten dotyczy w szczególności studentów uczelni technicznych. Podstawą ich diety są przede wszystkim produkty mięsne, a warzywa i owoce rzadziej pojawiają się w codziennych posiłkach. Dla studentów kierunków technicznych najważniejszy jest smak posiłku i czas jego przygotowania, a dopiero na trzecim miejscu jego jakość - wynika z badań* ankietowych poprzedzających kampanię „Włącz żywienie do dziedziny” przygotowaną przez studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O przyszłości uniwersytetów i świata rozmawiamy z prof. dr. hab. Michałem Kleiberem, przewodniczącym Kapituły Rankingu Szkół Wyższych „Perspektyw”, który we wrześniu otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Początek listopada zawsze skłania do refleksji. Są fotografie, obok których nie można przejść obojętnie. Na wykonanej w 1927 roku w Parku Leopolda, w Brukseli, nie tylko natychmiast spostrzegamy Marię Skłodowską-Curie i Alberta Einsteina, ale są oni w towarzystwie elity naukowej świata, m.in. Maxa Plancka, Maxa Borna czy Nielsa Bohra. Uwiecznienie na jednym zdjęciu aż 17 noblistów wśród 29 najpotężniejszych uczonych z dziedziny fizyki i chemii XX wieku mogło zdarzyć się tylko raz na sto lat!

Opublikowany 26 października najnowszy US News Best Global University Ranking wzbudził zrozumiałe emocje wśród polskich uczelni, gdyż duża ich grupa może się w nim odnaleźć. W rankingu instytucjonalnym znajduje się 37 uczelni (13 więcej niż przed rokiem), a w rankingu „by subject” 39 uczelni (10 więcej niż przed rokiem). Liczba dyscyplin (subjects), w których sklasyfikowano nasze uczelnie również znacząco się zwiększyła – z 23 przed rokiem do 31 obecnie. Generalnie, jest to największa w historii liczba polskich uczelni uwzględniona w rankingu z grupy „Big-4”.

We Wrocławiu radość! Siódme miejsce wśród wszystkich polskich uczelni i pozycja lidera wśród uczelni medycznych naszego kraju – to znakomity wynik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w najnowszej edycji rankingu „US News Best Global Universities”. – Wyniki tej klasyfikacji są odzwierciedleniem pracy ostatnich lat, cieszę się, że po rankingu szanghajskim, kolejne światowe zestawienie potwierdza naszą mocną pozycję – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Izrael przystąpi do programu naukowego Horyzont Europa z wyłączeniem Judei i Samarii. Umowa z UE ma zostać oficjalnie podpisana w grudniu.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt