MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Studenci w Izraelu będą musieli przedstawić tzw. Zieloną Przepustkę przed wejściem na kampus uniwersytecki. Większość uczelni zdecydowała się na nauczanie stacjonarne.

Od czasu Brexitu liczba studentów z Unii Europejskiej zmniejszyła się na Wyspach niemal o połowę. Rząd zapowiedział podjęcie kroków zmierzających do zmiany tej sytuacji.

Szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich oraz zmiany w kredytach na studia medyczne przewiduje ustawa, którą przyjął w czwartek Sejm.

Zaktualizowaną wersję Erasmus+ App można już pobrać na telefon i sprawdzić, jakie oferuje funkcje.

W ramach „Dni Erasmusa”, w kampusie Akademii Leona Koźmińskiego posadzono dąb upamiętniający tegoroczne obchody. Ma on być symbolem rozwoju, integracji, różnorodności i siły, czyli wartości programu Erasmus+.

Członkowie Społecznego Towarzystwa Oświatowego – największej organizacji zrzeszającej szkoły niepublicznej – spotkają się na konferencji w Zakopanem. Przedstawiciele STO będą rozmawiać o tym, jak nadal doskonalić swoje szkoły mimo wyzwań, z którymi mierzy się oświata. Konferencja rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Perspektywy są patronem medialnym wydarzenia. 

Obchodzący 95-lecie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, w uznaniu wybitnych osiągnięć w naukach ekonomicznych, przyznał tytuł doktora honoris causa profesorowi Grzegorzowi Kołodko, wykładowcy i dyrektorowi Centrum Badawczego TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego.

- Dzisiaj jest wasz szczególny dzień, już na zawsze stajecie się członkami społeczności Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jesteście najlepszymi z najlepszych. Z 12260 maturzystów, którzy starali się o indeks naszej uczelni, zostało przyjętych 2821 osób. Bardzo wam gratuluję tego sukcesu - powiedział rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022, która miała miejsce w Auli im. prof. Janusza Piekarczyka w Centrum Dydaktycznym.

Resort edukacji i nauki na bieżąco monitoruje sytuacje na uczelniach pod kątem przejawów dyskryminacji i przemocy, ale to rektorzy odpowiadają za to, by działały one we właściwy sposób – oświadczyło Ministerstwo Edukacji i Nauki, odnosząc się do raportu NZS na temat mobbingu na uczelniach.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej minister Przemysław Czarnek złożył nauczycielom oraz pracownikom oświaty najlepsze życzenia. W skierowanym do dyrektorów wszystkich szkół i placówek oświatowych liście podkreślił jak ważna jest rola nauczycieli w procesie nauczania i wychowania.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich poparła stanowisko European University Association (EUA) w sprawie ochrony współpracy akademickiej w zakresie badań i innowacji między UK i UE (w ramach programu Horyzont Europa).

„Zależy mi na innych”, „wierzę w naukę”, „chcę podróżować po świecie”, „chcę studiować normalnie”, „chcę żyć” – to powody, dla których warto się zaszczepić przeciw COVID-19. Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się kampania zachęcająca do szczepień „Ramię w ramię”.

Uniwersytet Szczeciński rozpoczął współpracę z Fundacją im. św. Wojciecha z Krefeld. Podstawowym celem współpracy  będzie intensyfikacja działań w obszarze transgranicznej aktywności akademickiej i europejskiej edukacji obywatelskiej.

18 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się pierwsza debata w ramach cyklu „Areopag Uniwersytetów – świat w dobie COVID-u” z udziałem największych polskich uczelni. Jej tematem będzie „System wartości w dobie COVID-u”.

Miasto Poznań oraz UAM zacieśniają współpracę. Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Zbyszko Melosik oraz zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss  podpisali list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy Wydziałem Socjologii UAM, a Wydziałem Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. Miasto i uczelnia deklarują, że będą współdziałać w prowadzeniu badań społecznych.

- Społeczna odpowiedzialność nie jest dla nas modnym sposobem promocji czy obecności w przestrzeni publicznej, ale prawdziwym zobowiązaniem – podkreślił rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Piotr Wachowiak podczas inauguracji nowego roku akademickiego.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) po raz pierwszy udostępnił nowe funkcje w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Eksperci OPI PIB rozbudowali również system ELA o monitorowanie ścieżek kształcenia studentów. Z nowych danych wynika, że osoby ze stopniem doktora otrzymują wyższe wynagrodzenie niż absolwenci uzyskujący w tym samym czasie tytuł magistra.

Już 18 listopada 2021, podczas drugiego Forum Liderów Kształcenia Menedżerskiego poznamy najlepsze programy MBA na polskich uczelniach. Ranking, przygotowany przez Perspektywy po raz ósmy, po dłuższej pandemicznej przerwie, będzie rodzajem „diagnozy” polskiego rynku studiów menedżerskich. Ogłoszenie wyników Rankingu MBA 2021 będzie miało uroczysty charakter. 

Akademia Młodych Uczonych PAN wybrała nowe władze. Przewodniczącym został dr Jacek Kolanowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Podczas Inauguracji roku akademickiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. dr hab. Marek Rocki zostało odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wręczył go sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt